Ilta-Sanomat otti jälleen esille asian josta ei saisi tuulivoimamyönteisten mukaan puhua. Lintuja silpoutuu jatkuvasti. Asia vain hyväksytään, eikä "luontoväki" asiaan puutu. Miksi vaietaan?
Tuulivoima silpoo lintuja.
11
458
Vastaukset
- Anonyymi
Luonnonsuojelija persu vois maata joka tuulivoimalan luona ja juoda kiljuu ja kiljua . Kyllä linnut pysyy kaukana . Kai lupiini Koponen varmaan osallistuisi myös .
- Anonyymi
Jokunen vuosi sitten niiden raatojen rengastusrenkaat otettiin talteen joidenkin tutkijoiden käyttöön. Jokaisella tuotantomuodolla on myös haittapuolensa ja niistä on voitava puhua. Ehkä takavuosien riitely aiheesta vaivaa joitakin vielä. Luin IS.n jutun aiheesta ja tottahan se on.
- Anonyymi
Kyllähän tuulivoimaloissa on maisemallinen haitta, mutta aika erikoista, etteivät linnut pystyisi tuulivoimalan siipiä väistään, kun linnut ovat nopealiikeisiä.
Eikö ole sellainen epäily tullut mieleen, että joku tuulivoimaloita vihaava on pyydystänyt linnun ja sitten silponut sen ja vienyt tuulivoimalan juurelle, joten epäilykset kohdistuvat tuulivoimalaan.
Esim. ydinvoimaa kannattavat voivat tehdä kyseisiä "lavastuksia"
Kyllä ne linnut täytyy tutkia, jos löytyy hauleja, niin lintu on silloin ammuttu, eikä tuulivoimalan silpoma.
Miksi kaikki tuulivoimalat ovat samanlaisia lapavoimaloita, kun on tarjolla muun mallisia tuulivoimaloita, joissa ei ole tuollaisia lapapotkureita ja niihin eivät ainakaan linnut törmää.- Anonyymi
Kyllä Ilta-Sanomissa näkyyjuttu aiheesta olevan. Luontokeskuksen professori Anne Tolvanen on perehtynyt aiheeseen enemmänkin. Kertoo myös vastaavista tapauksista ulkomailla. Lehdessä oli kuva kuolleesta linnusta, ehkä kotka, mutta en ehtinyt tarkemmin perehtyä. Tuskin nyt Suomessa kaikkialla ja ulkomaillakaan kaikki tapaukset olisi "lavastuksia", joten nähtävästi totuuden esiintuominen on jollekin vastenmielistä. Enään ei eletä "kekkosslovakian" aikakautta kun sensuuri oli varjona joka paikassa. Kun nykyaikana ammattipiireissä hyväksytään ydinvoiman / tuulivoiman yhteiskäyttö, niin miksi joku vielä jankkaa todistettua asiaa vastaan? Kyllä Sanomamedian lehdistö kertoo faktaa, varsinkin kun on tunnettu vihersympatioistaan.
- Anonyymi
Et taida tietää, että tuulivoimaloiden lapojen vauhti voi olla useita satoja kilometrejä tunnissa. Tietenkään linnut eivät pysty lapoja väistämään.
Harmittaa, kun ihmisillä on niin kauhean vähän ymmärrystä tuulivoimasta. Ja tämä tietämättömyys koskee myös päättäjiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et taida tietää, että tuulivoimaloiden lapojen vauhti voi olla useita satoja kilometrejä tunnissa. Tietenkään linnut eivät pysty lapoja väistämään.
Harmittaa, kun ihmisillä on niin kauhean vähän ymmärrystä tuulivoimasta. Ja tämä tietämättömyys koskee myös päättäjiä.On tuo tuulivoimalan lavan kärjen nopeus ollut tiedossa mutta osa mediaa ei asiaa julkaissut. Nämä asiat ovat niitä itsesensuroituja osan median taholta. Viikonloppuna USA.n varapresidentti puhui EU.n valtioiden itsesensuurista mediassa ja nämä tuulivoima-asiat yhtenä tuli mieleen. Osa toimittajista on poliittisesti sitoutuneita, mutta heidän puoluekantaa ei saa julkaista. Se asia oli esillä vuosia sitten.
- Anonyymi
Tässä linkki IS:n juttuun 28.1.25: Onko Suomi tekemässä kallista virhettä
Aiheena tuulivoiman lukuisat ongelmat.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010991536.html
Hyvä, että tutkijat ovat vihdoin tarttuneet aiheeseen. Kauan meni, mutta parempi nyt kuin ei koskaan.- Anonyymi
Tänään painetussa versiossa 5 sivun juttu aiheesta. Mukana jopa "vihersähkön" vankkumaton kannattaja Peter Lund, joka paheksuu tolkutonta toimintaa ja toteaa että "Suomesta tulee vain raaka-ainetuottaja" sähkön suhteen. Tuulivoimaloiden runsas ulkomaalaisomistus antaa aiheen tähän. Lehdessä myös kuva pohjanmaalta missä laaja alue on hakattu puista tyhjäksi tuulivoimalakeskittymän alta. Siinä ihmettelemistä puupeltojankuttajille, kun todellinen kaameus paljastui. Noissa korpipitäjissä tehdään todellisia ympäristötuhoja eikä kukaan puutu niihin, mutta mummon saunanlämmityksestä ulvotaan!!!
- Anonyymi
Koskee lähinnä VAWT-tyyppiä.
- Anonyymi
Tämä on nyt sitä puhdasta ja vihreää siirtymää, mutta näköjään myös veristä. Ulkomaiset sijoittajat kiittävät hölmöjä suomalaisia.
- Anonyymi
Ne ulkomaalaiset sijoittajat vähät välittävät suomalaisten luontoasioista. Kun on saatu tuulivoimasta hyväksytty tuotantomalli niin siinä linnut tai metsät pain pätkääkään. Piiperöt jatkaa ulisemista, mutta metsää kaatuujatkossakin, eikä kukaan voi mitään oikeassa elämässä.Näin on käynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1153366
Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia
Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on1252532- 242066
Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään
"Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s231562Mitä tapahtuu?
Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?291540Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!
Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää151485Murtautuminen uimahalliin
17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?27970- 87942
Mitä tarkalleen tunnet
Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai62876Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.
Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois2799