Ilta-Sanomat otti jälleen esille asian josta ei saisi tuulivoimamyönteisten mukaan puhua. Lintuja silpoutuu jatkuvasti. Asia vain hyväksytään, eikä "luontoväki" asiaan puutu. Miksi vaietaan?
Tuulivoima silpoo lintuja.
11
482
Vastaukset
- Anonyymi
Luonnonsuojelija persu vois maata joka tuulivoimalan luona ja juoda kiljuu ja kiljua . Kyllä linnut pysyy kaukana . Kai lupiini Koponen varmaan osallistuisi myös .
- Anonyymi
Jokunen vuosi sitten niiden raatojen rengastusrenkaat otettiin talteen joidenkin tutkijoiden käyttöön. Jokaisella tuotantomuodolla on myös haittapuolensa ja niistä on voitava puhua. Ehkä takavuosien riitely aiheesta vaivaa joitakin vielä. Luin IS.n jutun aiheesta ja tottahan se on.
- Anonyymi
Kyllähän tuulivoimaloissa on maisemallinen haitta, mutta aika erikoista, etteivät linnut pystyisi tuulivoimalan siipiä väistään, kun linnut ovat nopealiikeisiä.
Eikö ole sellainen epäily tullut mieleen, että joku tuulivoimaloita vihaava on pyydystänyt linnun ja sitten silponut sen ja vienyt tuulivoimalan juurelle, joten epäilykset kohdistuvat tuulivoimalaan.
Esim. ydinvoimaa kannattavat voivat tehdä kyseisiä "lavastuksia"
Kyllä ne linnut täytyy tutkia, jos löytyy hauleja, niin lintu on silloin ammuttu, eikä tuulivoimalan silpoma.
Miksi kaikki tuulivoimalat ovat samanlaisia lapavoimaloita, kun on tarjolla muun mallisia tuulivoimaloita, joissa ei ole tuollaisia lapapotkureita ja niihin eivät ainakaan linnut törmää.- Anonyymi
Kyllä Ilta-Sanomissa näkyyjuttu aiheesta olevan. Luontokeskuksen professori Anne Tolvanen on perehtynyt aiheeseen enemmänkin. Kertoo myös vastaavista tapauksista ulkomailla. Lehdessä oli kuva kuolleesta linnusta, ehkä kotka, mutta en ehtinyt tarkemmin perehtyä. Tuskin nyt Suomessa kaikkialla ja ulkomaillakaan kaikki tapaukset olisi "lavastuksia", joten nähtävästi totuuden esiintuominen on jollekin vastenmielistä. Enään ei eletä "kekkosslovakian" aikakautta kun sensuuri oli varjona joka paikassa. Kun nykyaikana ammattipiireissä hyväksytään ydinvoiman / tuulivoiman yhteiskäyttö, niin miksi joku vielä jankkaa todistettua asiaa vastaan? Kyllä Sanomamedian lehdistö kertoo faktaa, varsinkin kun on tunnettu vihersympatioistaan.
- Anonyymi
Et taida tietää, että tuulivoimaloiden lapojen vauhti voi olla useita satoja kilometrejä tunnissa. Tietenkään linnut eivät pysty lapoja väistämään.
Harmittaa, kun ihmisillä on niin kauhean vähän ymmärrystä tuulivoimasta. Ja tämä tietämättömyys koskee myös päättäjiä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et taida tietää, että tuulivoimaloiden lapojen vauhti voi olla useita satoja kilometrejä tunnissa. Tietenkään linnut eivät pysty lapoja väistämään.
Harmittaa, kun ihmisillä on niin kauhean vähän ymmärrystä tuulivoimasta. Ja tämä tietämättömyys koskee myös päättäjiä.On tuo tuulivoimalan lavan kärjen nopeus ollut tiedossa mutta osa mediaa ei asiaa julkaissut. Nämä asiat ovat niitä itsesensuroituja osan median taholta. Viikonloppuna USA.n varapresidentti puhui EU.n valtioiden itsesensuurista mediassa ja nämä tuulivoima-asiat yhtenä tuli mieleen. Osa toimittajista on poliittisesti sitoutuneita, mutta heidän puoluekantaa ei saa julkaista. Se asia oli esillä vuosia sitten.
- Anonyymi
Tässä linkki IS:n juttuun 28.1.25: Onko Suomi tekemässä kallista virhettä
Aiheena tuulivoiman lukuisat ongelmat.
https://www.is.fi/kotimaa/art-2000010991536.html
Hyvä, että tutkijat ovat vihdoin tarttuneet aiheeseen. Kauan meni, mutta parempi nyt kuin ei koskaan.- Anonyymi
Tänään painetussa versiossa 5 sivun juttu aiheesta. Mukana jopa "vihersähkön" vankkumaton kannattaja Peter Lund, joka paheksuu tolkutonta toimintaa ja toteaa että "Suomesta tulee vain raaka-ainetuottaja" sähkön suhteen. Tuulivoimaloiden runsas ulkomaalaisomistus antaa aiheen tähän. Lehdessä myös kuva pohjanmaalta missä laaja alue on hakattu puista tyhjäksi tuulivoimalakeskittymän alta. Siinä ihmettelemistä puupeltojankuttajille, kun todellinen kaameus paljastui. Noissa korpipitäjissä tehdään todellisia ympäristötuhoja eikä kukaan puutu niihin, mutta mummon saunanlämmityksestä ulvotaan!!!
- Anonyymi
Koskee lähinnä VAWT-tyyppiä.
- Anonyymi
Tämä on nyt sitä puhdasta ja vihreää siirtymää, mutta näköjään myös veristä. Ulkomaiset sijoittajat kiittävät hölmöjä suomalaisia.
- Anonyymi
Ne ulkomaalaiset sijoittajat vähät välittävät suomalaisten luontoasioista. Kun on saatu tuulivoimasta hyväksytty tuotantomalli niin siinä linnut tai metsät pain pätkääkään. Piiperöt jatkaa ulisemista, mutta metsää kaatuujatkossakin, eikä kukaan voi mitään oikeassa elämässä.Näin on käynyt.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit835983KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3074981Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja202638Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei442569Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852721756Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT991634Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro171491- 1051407
Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1331363seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1161347