Eka luokalle ilmoittaminen ja ET

Anonyymi-ap

Jo tammikuussa ilmoitetaan peruskouluun elokuussa 2025 eka luokan aloittavat lapset. Siinä yhteydessä saatetaan kysyä katsomusainetta, vaikka lähtökohtaisesti kirkkoon ja muihin uskontokuntiin kuulumattomien lasten katsomusaine on elämänkatsomustieto eli ET ja kirkon jäsenillä on pakkouskonto.

On yhä ilmennyt, että koulun infotilaisuudessa monet rehtorit ovat yrittäneet houkutella ET-opetukseen oikeutettujen oppilaiden vanhempia valitsemaankin ET:n sijaan ev.-lut. uskonnon.

Perusteluna on saatettu käyttää jopa että ET-ryhmää ei ole tai opetusta saadakseen pitää aina siirtyä toiseen kouluun jne. Tällainen syrjivä käytäntö ja siihen liittyvä painostuksenomainen houkuttelu "omaan uskontoon", joka ei ole perheen oma, rikkoo uskonnonvapautta, yhdenvertaisuutta ja on laitonta. Siihen ei pidä alistua.

Vapaa-ajattelijain toiminta-ajatuksena on tukea uskonnollisen painostuksen kohteeksi joutuneita ihmisiä, myös lapsiperheen huoltajia ja lapsia. Jaamme tietoa ja rohkaisemme ihmisiä pääsemään oikeuksiinsa.

Tarvittaessa epäkohdista on syytä kannella kunnissa rehtorien esimiehille koulutoimessa ja myös oikeudenvalvojille, kuten aluehallintovirastoon tai yhdenvertaisuusvaltuutetulle. Jos kunnan koulutoimen johto on "juonessa mukana", se pitää nostaa myös julkisuuteen ja poliittiseen vastuuseen.

16

268

    Vastaukset 16

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Elämänkatsomustiedon oppikirja opettaa:
      ___________________________________________________________________
      Oppikirja opettaa, että mieskin voi synnyttää – Otava: "Korjaamme asian seuraavaan painokseen"
      Helsingin Uutiset
      Crista Lassfolk-Feodoroff

      23.9.2019 14:11 | Päivitetty 28.4.2020 10:41
      Sosiaalisessa mediassa leviää kuva kustannusyhtiö Otavan elämänkatsomustiedon oppikirjasta 7.–9. luokkalaisille. Paheksuntaa on herättänyt oppikirjan osio, jossa avataan sukupuolten moninaisuutta nykykäsityksen mukaan.

      Tekstissä oppilaita evästetään kertomalla, että joissain maissa esimerkiksi Facebook antaa vaihtoehdoksi 71 erilaista vaihtoehtoa sukupuolelle.

      Somekohun synnytti erityisesti kirjan kuvituksena oleva pariskunta, jonka miespuoliselta näyttävä puoliso on raskaana.

      – Nykyään mieskin voi synnyttää, kuuluu kuvateksti lyhykäisyydessään.

      Kuvan raskaana oleva mies on yhdysvaltalainen transmies Thomas Beatie, jonka sukupuoli on korjattu naisesta mieheksi.

      Sukupuolenkorjauksessa hän säilytti sekä kohdun että munasarjat, minkävuoksi hän on voinut juridisena miehenä eläessään synnyttää yhteensä kolme lasta.

      Kun Thomas Beatie synnytti ensimmäisen lapsensa, tyttövauvan 3.8.2008, hänen uutisoitiin ympäri maailman olevan historian ensimmäinen lapsen synnyttänyt mies.

      Ennen sukupuolenkorjaustaan Thomas Beatie valittiin Miss Havaijiksi Tracy Lagondino -nimisenä naisena.

      Otavan oppikirjassa Thomas Beatien kuvan ohessa oppilaita kehotetaan koulutehtävänä miettimään, mitä tarkoittaa biologinen, psyykinen ja sosiaalinen sukupuoli.

      Otavan kustannusjohtaja Teuvo Sankila kertoo oppikirjan kohua herättäneen osion käsittelevän kattavasti sukupuolia ja sukupuolivähemmistöjä.

      Sankilan mukaan oppikirjassa pyritään osoittamaan se tosiasia, että nykyään ihmisen sukupuoli ei välttämättä määrity syntymässä loppuelämäksi, vaan se voi olla henkilökohtainen valinta ja muokattavissa.

      Kuvatekstin osalta kustannusjohtaja Sankila sanoo kritiikin olevan ymmärrettävää ja myös aiheellista. Kustantamo onkin päättänyt jatkossa tarkentaa kuvatekstin väitettä.

      – Jos kuvatekstin väitteen "Nykyään mieskin voi synnyttää" irrottaa kokonaisuudesta, se on todella raflaava, Sankila myöntää.

      – Asia ei ole niin yksioikoinen, että kuvatekstille löytyisi riittävää perustetta. Tulemme korjaamaan sen kirjan seuraaviin painoksiin.

      Seksuaalivähemmistöjen etujärjestö Seta määrittelee sateenkaarisanastossaan miehen niin, että mies on toinen juridisista sukupuolista Suomessa ja yleinen sukupuoli-identiteetti.

      Sukupuoli puolestaan on Setan mukaan juridisen määreen lisäksi erilaisista geneettisistä, kehityksellisistä, hormonaalisista, fysiologisista, psykologisista, sosiaalisista ja kulttuurisista ominaisuuksista koostuva jatkumo.

      Edit: Sukupuolenvaihdos muutettu sukupuolenkorjaukseksi 23.9. klo 20.50.

      -----

    • Anonyymi

      Kyllä et-ryhmä syntyy, kun huoltajat pitävät kiinni lapsensa oikeudesta et-opetukseen.

    • Anonyymi

      Minkä ihmeen takia pitäisi "opiskella" jotain ET:a? Kysehän on siitä minkälaisen maailmankuvan ihminen tulee AIKUISENA itselleen muodostamaan sillä perusteela mitä kaikkea hän on kuullut, nähnyt, lukenut, kokenut jne. siihen astisen elämänsä aikana ja voihan käsitykset muuttua senkin jälkeen.

      Jos joku tulee sulle nyt "kertomaan" (ET:n tunnilla) siinä vaiheessa kun olet elämäsi alkutaipaleella kaiken edellä mainitun osalta (kuullut, nähnyt, lukenut, kokenut) miten kaikki sellaiset asiat ovat joita ei voida vedenpitävästi tieteellä todistaa NIIN kysehän on puhtaasta aivopesusta ja propagandasta!

      Mitä tulee uskonnon "opetukseen" kouluissa niin tietääkseni se ei nykyään enää ole millään tavalla ns. tunnustuksellista vaan yleisellä tasolla kristinuskoon ja historiaan ja kulttuuriin perustuvaa tutustumista. Pari virren veisuuta ei vielä tee susta "uskovaista".

      Lisäksi ainakin yläluokilla ja lukioissa "uskonnon opetus" sisältää tutustumisen maailman muihinkin merkittäviin uskontoihin ja niiden historiaan. Tämä on melkoinen tietopaketti ja auttaa ymmärtämään muita uskontoja edustavia ihmisiä!

      Uskontojen syyttäminen ongelmista tai siitä että ovat satua ja sillä perusteella kieltäytyminen tutustumasta niihin on aika huono peruste SILLÄ maailmassa on miljardeja ihmisiä joihin uskonnoilla on valtava vaikutus! Jotta voit ymmärtää heidän mielenmaisemaa ja käyttäytymistä niin pitää ymmärtää mistä se kumpuaa.

      • Anonyymi

        ET on parempi, laaja-alaisempi ja avoimempi kuin ev.-lut. "oma uskonto", ainakin jos evlut ei ole oma.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ET on parempi, laaja-alaisempi ja avoimempi kuin ev.-lut. "oma uskonto", ainakin jos evlut ei ole oma.

        ET on myös monitieteisempi. Jatko-opintojen kannalta parempi. Jopa teologiseen meneville.


      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        ET on myös monitieteisempi. Jatko-opintojen kannalta parempi. Jopa teologiseen meneville.

        Kannattaa vaihtaa eeteehen yläkoulussakin.


    • Anonyymi

      Nyt ajankohtainen asia.

      • Anonyymi

        Helsingissä kouluun ilmoittaminen päättyi jo 26.1. MUTTA
        30.3.2025 Opetuksen järjestämiseen liittyvien lisätietojen antaminen Astissa päättyy.


      • Anonyymi

      • Anonyymi
        Anonyymi kirjoitti:

        Elämänkatsomustiedosta ei mitään infoa: https://www.hel.fi/static/kasko/perusopetus/tervetuloa-kouluun-opas-2025-2026.pdf

        Aika niukkaa: Oppilas ei kuulu Suomessa rekisteröityyn uskonnolliseen yhdyskuntaan
        Huoltaja valitsee oppilaalle elämänkatsomustiedon tai evankelisluterilaisen uskonnon
        opetuksen.

        Missään ei kerrota elämänkatsomustiedosta ja siitä, että se on tarkoitettu ensi sijassa uskontokuntaan kuulumattomien perheiden katsomusaineeksi.


      • Anonyymi

    • Anonyymi00013

      Nyt 2026 kaikki ET-opetukseen oikeutetut eeteehen!

      • Anonyymi00014

        Kasvavaan joukkoon.


    • Anonyymi00016

      Ilmoituksen ET -opetukseen menosta voi tehdä keväälläkin.

    • Anonyymi00017

      2026. Voi vielä korjata katsomusaineeksi elämänkatsomustiedon.
      Varsinkin jos on erottanut lapsen kirkosta ja hankki ut valinnan mahdollisuuden.

    • Anonyymi00018

      Pitkä on sykli vaikuttamismahdollisuuksissa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksi vanhusraiskaajaa ei ole palautettu?

      Ukkola kysyy Rantaselta, vaikka perussuomalaiset ovat olleet hallituksessa kolme ja puolivuotta. Rantasen vastaus on "
      Maailman menoa
      326
      1434
    2. Mitä kirjainta kaipaat?

      🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      111
      1165
    3. Onko ikäerolla väliä?

      Mitä mieltä ootte? Meillä on 14 vuotta ikäeroa.
      Ikävä
      115
      1055
    4. Katri Helena rikkoi hiljaisuuden dramaattisella uutisella: "Elossa ja ilossa ollaan"

      Katri Helena on sinivalkoinen ääni. Hänen klassikkohittinsä ovat tärkeä osa suomalaista kansanperintöä. Katri veti jääh
      Suomalaiset julkkikset
      22
      817
    5. Uusioperhe vai salasuhde?

      Mitä ensisijaisesti haluat? Pelkään, että menetän järjen sun kanssa 😉
      Ikävä
      111
      812
    6. Onko sulla rakas mitään sanottavaa?

      Lähetä tässä kaivatullesi haluamasi terveiset 💌
      Ikävä
      107
      758
    7. Mulla on ikävä sua!

      Enemmän kuin ikävä... sun kanssa oli niin helppo olla ja jutella!
      Ikävä
      18
      440
    8. Nainen, tää meidän juttu ei ole ohitse

      Ennen kuin lihava nainen on laulanut.
      Ikävä
      36
      413
    9. Uskomatonta että

      Olet niin rakastunut minuun.
      Ikävä
      56
      402
    10. Otan vielä sut

      Niin on tähtiin kirjoitettu. Nainen, turha on kohtaloa juosta pakoon.
      Ikävä
      32
      398
    Aihe