Tanskan pääministeri Mette Fresdriksen tapasi EU- maiden johtajia...!

Otettiin oikein hienoja kuvia Macronin, Scholzin ja Rutten kaa.

Kukaan ei maininnut sanallakaan moisia kirosanoja kuten Trump tai Grönlanti.
Ehkä puhelivat niitä näitä päivän säästä...?

6

123

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Hyvä trumppi tästähän saattaa tulla vielä melkoinen jännitys näytelmä,eorooppa voi saada potku jos toisenkin kupoliin

    • Anonyymi

      Trumppi on Putinin kätyri. Haluaa hajottaa ja heikentää Euroopan entistä heikommaksi vastustamaan Venäjän imperialismia. Onko Trump äärettömän röyhkeä vai tyhmä vai molempia?

      • Anonyymi

        Euroopan media-imperiumin ympärille perustettu Venäjän imperium on nyt näkynyt uutisissa ja Venäjä on käynyt matkomassa merikaapeleita. Entinen Euroopan media-imperium on Suomen media Suomessa. Ehkä tai ellei kaapeleita saada korjattua.

        Rahan merkitys on vähenemässä ja monissa maissa ihan soditaan siitä syystä, ettei entisten rahamiesten vintti pimahda. Nordean kirjanpito-ohjelmien asentaminen yhdellä kovalevyllä omalle tietokoneelle aiheutti oletettua suurempia muutoksia ulkomailla. Olihan se rahamäärä miljardeissa, mutta aika pian selvisi, että maailman liikkuva raha oli perustunut niihin miljardeihin. Kukaan ei varmaan ollut edes koko maailmassa arvioinut liikkuvan rahan alkuperää. Siitä alkoi tapahtumaan 20 vuotta sitten siinä määrin, että raha kannatti lakkauttaa länsimaissa.

        Olihan sitä oireilua uuden aikakauden alkamisesta ollut jo pitkään, kun monet olivat täysin ulkonäkökeskeisiä. Ja jotkut eivät pystyneet edes keskittymään pelkän ulkonäön miettimiseen. Neuvostoliitossa oli yli 50 vuoden ajan tavaroiden ja ruuan jako perustunut pelkkään ulkonäköön ja Neuvostoliitto oli romahtanut vuonna 1991. Sen jälkeen he olivat venäläisiä ja alkaneet matkustamaan Venäjän ulkopuolelle ja heitä oli myös muuttanut ulkomaille. Euroopan rahaan perustustuva pankkitoiminta ei ollut riittävän kestävää tekoa.

        Rahastakin on turha puhua. Tulevaisuuden ennustuksena on Hynysen ulkonäön suosion kasvaminen. Lontoossa oli tehty sellainen tiedehavainto, että hiusten leikkaustrendien alkamisen jälkeen syöpien määrä oli selvästi lisääntynyt. Pitkät hiukset pystyy likaannuttamaan, kun jättää pesemättä ja hiuspohjan bakteerit ehkäisevät syöpiä. Aina kun naisten lyhyet hiukset tulevat muotiin, niin liian hygieenisinä eläville lyhythiuksisille naisille puhkeaa syöpäepidemia. Naisten tukkatrendejä joskus vastustetaan sen vuoksi, etteivät syövät lisäänny liikaa. Kalju on iso ongelma ja sen vuoksi tämän ennusteen toteutumisen mahdollisuus on aika kaukana tulevaisuudessa. Säitä pidellyt. Miten Hynynen pärjää sateella hiustensa kanssa?


    • Anonyymi

      Euroopan Ydinasevaltiot on jo luvanneet puolustaa Grönlantia osana Eurooppaa.

      Trump ei liene halukas sotaan "väärällä puolella" valtiotaan, koska jos mittelö Grönlannissa alkaisi Kiina hakisi saman tien Taiwanin koska Amerikka menetettyään liittolaisensa, ja jumittaessaan armeijaansa jäätikölle ei pystyisi sitä enää estämään.

      Trumpin kaasuvalotuskin meni harakoille, Amerikassa voit kertoa kansalle mitä mieltä heidän täytyy olla, ja riittävän moni tottelee komentoa; sen sijaan Grönlannissa tuollainen ei toiminut, ylivoimainen enemmistö totesi gallupissa etteivät ole kiinnostumeet Amerikkalaistumisesta paskaakaan.

      • Anonyymi

        Toisaalta pitää muistaa kuinka Tanska on kohdellut törkeästi inuiitteja.

        Naisille asennettiin pakolla kierukat vielä 1960-ja 1970-luvuilla. Tämä koski jopa 12 vuotiaita tyttöjä.
        Tanska on estänyt heitä puhumasta omaa kieltään ja inuiittikylät on pakkotyhjennetty.

        Tanska on ollut hyvin julma siirtomaaherra.


    • Anonyymi

      USAta kohtaan myös kovat pakotteet kuten Venäjääkin kohtaan. Puntarpään sanoin:Ei pidä pelätä mitään.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      120
      1777
    2. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1588
    3. Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä

      Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy
      Maailman menoa
      48
      1109
    4. Kumpi vetoaa enemmän sinuun

      Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?
      Ikävä
      44
      1000
    5. Multa sulle

      Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M
      Ikävä
      29
      929
    6. Nainen, olen tutkinut sinua paljon

      Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm
      Ikävä
      50
      856
    7. Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?

      Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s
      Ikävä
      44
      822
    8. Olet myös vähän ärsyttävä

      Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.
      Ikävä
      37
      790
    9. Okei nyt mä ymmärrän

      Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘
      Ikävä
      56
      778
    10. Onko sulla empatiakykyä?

      Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet
      Ikävä
      37
      760
    Aihe