Mahdanko enää kiinnostua kenestäkään

Toisinaan tulee mieleen, että ehkä en enää tunnemielessä kiinnostu kenestäkään. Muistan ennenkin ajatelleeni näin, ja kuitenkin tunteet ovat yllättäneet. Niin tulee käymään nytkin. Leikittelen spekulaatioilla siitä, miten ja milloin se tapahtuu. Sellaista en koskaan menneisyydessä tehnyt, en pohtinut koko asiaa. Siitä on tullut tärkeämpää, se on saanut suuremman arvon. Ikään kuin hypännyt esiin kaiken elämän runsauden keskeltä, sanoen "minä olen kaiken kruunu, minut sinä haluat ja tarvitset elämääsi".

- Aamu
2247
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Itse kans pohtinut asiaa, miettinyt itsessäni asioita? Onko minusta elämään suhteessa, olisinko riittävä toiselle? Pystyisinkö luottamaan toiseen niin, että uskaltaisin jakaa elämäni hänen kanssaan?

Ikisinkkuus tuntuu tällä hetkellä todelta enempi? Ymmärrän, että on haluja, tuntemuksia ja rajallisesti uskoa. Miehenä koen, että menneillä on merkitystä tulevaan. Epäusko? Vastaanottokyky ja rajallisuuteni huomioiden.

Äänestä
  • Luottamus on vaikea asia. Etenkin, jos se on saanut kolauksia aikaisemmin. Uskon, ettei se kuitenkaan muodostuisi ongelmaksi, jos vain elämään ilmaantuisi oikeanlainen ihminen. Se on vaikeinta, sopivan ihmisen kohtaaminen, itselle sopivan. Sellaisen, joka saa tunteet syttymään.

    En usko, että kannattaa pohtia riittämättömyyttä. Miksi ei riittäisi, kun muutkin riittävät. Itse en ole koskaan ajatellut ihmissuhteita riittämättömyyden kannalta. Olen aina ollut tietoinen, että omaan paljon parisuhteessa edullisia ominaisuuksia. Niin varmasti on myös sinun kohdallasi.

    Ikisinkkuus on yksi vaihtoehto, joillekin se sopii. Sinä on useita hyviä puolia. Minulle se ei sovi, koska kaipaan elämänkumppania, syvää yhteyttä, mikä ei voi toteutua ystävyyssuhteissa. Siksi odotan häntä, joka on ilmaantuva elämääni, jonain päivänä. Joskus on taas sen päivän aamu, tiedän sen, koska aina ennenkin on käynyt niin. Se tapahtuu yllättäen, mutta vähitellen, kuin kevät. Aina tulee uusi kevät.

    - Aamu

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Toisinaan tulee mieleen, että ehkä en enää tunnemielessä kiinnostu kenestäkään. Muistan ennenkin ajatelleeni näin, ja kuitenkin tunteet ovat yllättäneet. Niin tulee käymään nytkin. Leikittelen spekulaatioilla siitä, miten ja milloin se tapahtuu. Sellaista en koskaan menneisyydessä tehnyt, en pohtinut koko asiaa. Siitä on tullut tärkeämpää, se on saanut suuremman arvon. Ikään kuin hypännyt esiin kaiken elämän runsauden keskeltä, sanoen "minä olen kaiken kruunu, minut sinä haluat ja tarvitset elämääsi".

- Aamu

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu