Ukraina iski pumppuasemaan: Varjolaivaston öljynsaanti saattoi keskeytyä

Anonyymi-ap

Ukraina iski Laukaansuuhun öljyä kuljettavan Baltic Pipeline 2:n pumppuasemaan.
Ukrainan iskulla Andreapolin ölynjalostamoon on vaikutuksia, jotka tuntuvat Suomenlahden suulla asti. Iskusta kertoo Ukrainan turvallisuuspalvelu SBU, jonka mukaan keskiviikon vastaisena yönä tehty lennokki-isku aiheutti jalostamolla tulipalon ja öljyvuodon. SBU kertoo myös, että sen tietojen mukaan Suomenlahden suulle Ust-Lugaan eli Laukaansuuhun johtava öljynsyöttöyhteys on keskeytetty.

Andreapolissa sijaitsee öljysiirtoputki Baltic Pipeline 2:n pumppuasema. BPS-2 on toinen kahdesta suuresta Venäjän Suomenlahden satamiin raakaöljyä tuova siirtoputki vuonna 2001 valmistuneen BPS-1:n rinnalla. BPS-2 johtaa Suomenlahden eteläpuoliseen Laukaansuun satamaan, BPS-1 puolestaan vie öljyä Suomenlahden pohjoispuolelle Koiviston. Näistä molemmista Venäjän varjolaivaston alukset käyvät noutamassa öljyä ja kuljettavat sitä maailmalle.

Tietoa Laukaansuun öljynsaannin keskeytymisestä ei ollut keskiviikkona illalla mahdollista vahvistaa useammasta lähteestä.

Asiasta kertoo esimerkiksi Ukrainska Pravda. Lehden mukaan keskiviikon vastaisena yönä SBU:n ja Ukrainan erikoisjoukkojen yhteisoperaatiossa iskettiin droneilla myös Andreapolin tapaan Tverissä sijaitsevaan Venäjän asevoimien ohjusvarastoon. Paikalliset asukkaat raportoivat keskusteluryhmiin kuulleensa yli 20 räjähdystä.

Venäläisen median mukaan vain torjutut dronet lasketaan. Tverin seudun Komsomolskaja Pravdan mukaan niitä oli 29.

6

143

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Kun vain torjutut dronet lasketaan niin torjuntaprosentti on satavarma.

      • Anonyymi

        Venäläisten täsmädroonit ovat lähe 80 prosentin luokkaa osuvuudessaan. Ne huomataan yleensä kun ne ovat muutaman metrin päässä enää.


    • Anonyymi
    • Anonyymi

      Putin on ihmeissään ja kysyy neuvoa Zaharovalta.

      Nyt molemmat on sammuneet.

    • Anonyymi

      ZELENSKYIN HENKINEN TASAPAINO JÄRKKYY - syyhyhän on selvä mistä johtuu, hänen natsijohtonsa on vienyt maan romahduspisteeseen, kaikki puolustuspaikat menetetään toinen toisensa jälkeen ja Venäjä etenee vääjäämättä kohti Kiovaa

      Onko nyt aika pakata loputkin arvoesineet ja rahat suuntana Florida + suku mukaan turvamiehinensä. MILJARDEJA on kerättyplakkariin eli siitä ei huolta.

      https://www.youtube.com/watch?v=g5o_jjPYmv8

      • Anonyymi

        Voi teitä pikku Z-tiltuja. Epätoivo ja paniikki suorastaan paistaa läpi noissa teidän saduissanne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävä sinua

      Onkohan sulla ollut sama tunne kuin mulla viimeisten parin päivän aikana, eilen varsinkin. Ollaan oltu ihan lähellä ja k
      Ikävä
      37
      4936
    2. Oletko sä oikeesti varattu?

      Että sen takii ei voida olla tekemisissä?
      Ikävä
      82
      3506
    3. Horoskooppikysely

      Oma ja ikävän kohteen horoskooppi? Sopivatko yhteen?
      Ikävä
      30
      2953
    4. Rakas, kerro mulle

      Miltä se tuntuu?
      Ikävä
      61
      2935
    5. Suuri tulipalo

      Missä mikä palaa?
      Kiuruvesi
      8
      2757
    6. Kesäseuraa

      Kesäseuraa mukavasta ja kauniista naisesta. Viesti tänään mulle muualla asiasta jos kiinnostaa Ne ketä tahansa huoli, t
      Ikävä
      55
      2280
    7. Miksi haluat pitää estettynä mutta täällä puhut?

      Eikö olisi parempi puhua ihan kasvotusten?
      Ikävä
      39
      1778
    8. Tuksu on edelleen sinkku - nuori Joonas jätti!

      Hihhahihhahhaahheee Joonas keksi hyvän syy. : Tuksu on liian Disney-prinsessa hänelle. (Mikähän prinsessa lie kyseessä….
      Kotimaiset julkkisjuorut
      9
      1700
    9. Mies! Lupaatko

      enskerral kertoo mis mennään..? :D <3
      Ikävä
      18
      1691
    10. Maailmassa monta

      On ihmeellistä asiaa. 😮
      Ikävä
      16
      1584
    Aihe