Ankarampia rangaistuksia katujengien tekemiin rikoksiin. Turhaa touhua ylellä on ollut monta kertaa asiantuntijoita jotka yksimielisesti sanovat ettei rangaistuksia pitäisi koventaa,sillä ei ole mitään positiivisia vaikutuksia. SDP ja muu vihervasemmisto on samaa mieltä koventamisella ei ole ennaltaehkäisevää vaikutusta.
HALLITUS ESITTÄÄ
Anonyymi-ap
28221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 28
Vanhimmat
Mitäs tuumaa Jari Taponen ?
se johtaa yhtä jengiä
Mutta poliisipäällikkö Koskiniemi puhuu katujengeistä ?
Jari kieltää niiden olemassaolon Suomessa. Se on oikeassa jolla korkeampi virka eli poliisipäällikkö.
Rangaistuksien koventamisella on sikäli positiivisia vaikutuksia,
että kun esimerkiksi taposta tai murhasta ja varsinkin useasta tuomittu ja toisille ihmisille erittäin vaarallinen tyyppi on loppuikänsä vankilassa,
hän ei ole tekemässä pahojaan siviilissä.
Saavat ihmiset olla siltä osin rauhassa.
Lisäksi tuomion kärsiminen pitäisi järjestää niin, etteivät pahantekijät pääse siellä jengiytymään, suunnittelemaan uusia rikoksia ja ottamaan jopa vankilaa omaan hallintaansa.
Rangaistusten koventaminen ei estä nuoria tekemästä rikoksia sanovat rikoskomisario Markus Antila ja nuorisopalvelujohtaja Tiina- Liisa Vehkalahti. Ehkä ei estä,mutta mitä pitenpään lusii,niin ei ainakaan sinä aikana rikoksia pysty tekemään.
Estääpäs, kun kiven sisässä ovat!
suomessahan ne on tähtiä omat ohjelmat yle järjestää niille yms.. ja lomalla ovat kirjoja kirjoittelevat ja huume hommia hommaa vankilaa helpoo olla linnakundi suomessa räpätään räppiä.. taponen eiks juu..
Eräänlaisia valtiontaiteilijoita rikollisetkin.
Vähintäänkin valtion välineillä ja sapuskoilla painoilla treenaavat.
Mieluummin vaikka lumenluontiin talvella tai halkoja hakkaamaan,
eli hyödylliseen työhön.
Voi tietysti pistää miettimään tuleeko tuomiota kuukausi tai vuosi.
Yle kyllä pestaa sellaiset asiantuntijat,että lopputuloksen tietää jo etukäteen.
Just! Rahat pois yleltä!
OrpoPurra hallituksen leikkaukset lapsiperheiltä ei jää huomaamatta.
''Mistä helvetistä katujengit saa uusia jäseniä...''
Persut sanoo asiat juuri niin kuin ne ovat; tarkkisluokat ja erityisluokat takaisin ASAP! Lasten pitää saada koulurauha!
Kyllä,,kuri kouluihin takaisin.
Tuollaisia niistä kasvaa kun ,kasvatus on sitä vapaa kasvatusta.
Varmaan samasta paikasta mistä Marinin hallituksen aikanakin. Rikollinen elämntapa on AINA oma valinta. Turha syyttää köyhyyttä tai kotioloja,jos näin olisi niin rikollisia olisi tuhatkertainen määrä. Peiliin katsomalla syyllinen löytyy.
Köyhyyttä ei voi syyttää,,mutta kotioloja siinä suhteessa että vanhemmat antavat kakaroitten tehdä mitä haluavat.
Jengiläisille niskalaukaus, siinä on terapiaa kerrakseen.
Päänsilitykset vihervasemmiston tapaan ei näytä toimivan se on nyt todistettu. Jos kouluissa jo sekoitetaan lasten päät hölynpöly jutuilla . Seta käy kouluissa tuputtamassa omaa ideologiaansa ja joku näyttelee pornofilmejä. Opettajat eivät uskalla enää kieltää mitään.
Opettajat on heti natseja, jos ne yrittää jarrutella vihervasurien vouhotuksia kouluille.
Ja kun siinäkään tapauksessa moni ei edes tiedä, mitä natsi tarkoittaa.
Tietyllä tavalla Suomessa on tällä hetkellä kasvamassa kadotettu sukupolvi. Tällä tarkoitan sitä, että osa tämän hetken nuorista on ns. vapaan kasvatuksen tulosta. Se kyllä näkyy arjessa - on nuoria, joilla ei ole minkäänlaisia tapoja ja jotka tekevät, mitä mieleen juolahtaa.
Vanhempien tehtävä on kasvataa lapsensa ja opettaa heille oikea ja väärä kuten myös hyvät käytöstavat. Lapset ovat vanhempiensa käyntikortteja. Näkyy kyllä, onko heitä kasvatettu.
Koulu tukee kotia - mutta vastuu on ennenkaikkea VANHEMMILLA!
Opettajat on tehty kädettömiksi, kun kurittomille kakaroille on sallittu liikaa vapauksia myös koulussa. Sitten peruskoulusta tuleekin ulos lapsia, jotka eivät osaa kunnolla lukea tai kirjoittaa. Tähän on tultu, lapsille on annettu oikeuksia, muttei ole opetettu, että on myös velvollisuuksia - myös lapsilla!
Rajat on laitettava jo eka luokalta, mielummin jo ennen. 12-13 vuotiaana se ei enää onnistu.
Haloskan aikaan tehdyt muutokset rangaistusmenettelyssä on peruttava , lomailut ja muut hyysäykset poistettava .Paljoa ei kannata matkia naapurimaista mutta erään entisen suurvallan tapa on otettava käytäntöön ; työnormin täyttävä saa täyden ruoka-annoksen ja vetelehtijän on pärjättävä vähemmällä...
SUOMEN OIKEUSLAITOS ON LÄPEENSÄ MÄTÄ TUOMIOT NAURETTAVAN SÄÄLITTÄVIÄ VAAN EI TUOMARIEN PALKAT OLE NAURETTAVIA, OTTAKAA NAAPURISTA MALLIA SIELLÄ ONGELMAT POISTETAAN PARVEKKEEN, IKKUNAN KAUTTA. HALLITUS JA MUUT VEIVARIT KANNATTAS TEHÄ JOTAIN.
2015 tulleita ne on sdpöläisiä
Ihmetyttää ettei ennalta ehkäiseviä toimia tehdä vaikka maassa jopa merkittäviä isis tukijoita , pyöritellään vaan sormia ja valvotaan josko jtkn tapahtuisi , pitääkö jonkun tosiaan ottaa itseensä ennenkuin voi tehdä asioille jotain konkreettista .
Katujengiläisille ei mitään etuoikeuksia. Ankarimmat rangaistukset. Alle 15-vuotiaat koulukotiin.
Nyt rasisti hallitus meinaa leikata jo katujengeistäkin.Eikö mikään riitä.