Einsteinin sankarit Raamatullisen kreationistit

𝐄𝐱𝐧𝐬𝐭𝐞𝐱𝐧𝐱𝐧 đŹđšđ§đ€đšđ«đąđ­: đ‘đšđšđŠđšđ­đźđ„đ„đąđŹđžđ­ đ€đ«đžđšđ­đąđšđ§đąđŹđ­đąđ­
Harva vĂ€ittÀÀ vastaan, kun sanotaan, ettĂ€ 1900-luvun tunnetuin tieteilijĂ€ oli Albert Einstein (1879–1955). NykyÀÀn hĂ€nen nimensĂ€ on synonyymi nerolle. Useimmat tunnistavat hĂ€nen kuuluisimman yhtĂ€lönsĂ€ E=mc2 (vaikkakin monien olisi vaikea selittÀÀ, mitĂ€ se oikeastaan tarkoittaa!). Kuitenkin jopa Einsteinilla oli tiedesankarinsa.
KeitĂ€ sitten suuri Einstein olisi ihaillut? HeidĂ€n on tĂ€ytynyt olla ihmeellisiĂ€ tutkijoita, jotta Einstein olisi pitĂ€nyt heitĂ€ arvossa! Ja niin he olivatkin. Einsteinin työhuoneen seinĂ€llĂ€ oli hĂ€nen kolmen sankarinsa kuvat: Isaac Newtonin (1642–1727), Michael Faradayn (1791–1867) ja James Clerk Maxwellin (1831–1879).
Kaikki kolme ansaitsivat Einsteinin kunnioituksen. Newtonin liikettĂ€ koskevat lait sekĂ€ kĂ€sitys painovoimasta olivat ensimmĂ€isiĂ€ teorioita, jotka onnistuneesti yhdistivĂ€t ajatukset tĂ€htien, planeettojen ja maapallon liikkeistĂ€. Faradayta puolestaan pidetÀÀn laajalti kaikkien aikojen suurimpana kokeellisena tutkijana. HĂ€n esimerkiksi löysi bentseenin ja todisti, ettĂ€ magnetismi pystyi tuottamaan sĂ€hköÀ, monien muiden asioiden lisĂ€ksi. Maxwell keksi sĂ€hkön ja magnetismin neljĂ€ perustavanlaatuista yhtĂ€löÀ sekĂ€ ennusti sĂ€hkömagneettisen sĂ€teilyn kulkevan tietyllĂ€ valtavalla vauhdilla. Tuo nopeus – 300 000 kilometriĂ€ sekunnissa – mitattiin valolta, mikĂ€ osoitti, ettĂ€ valo oli sĂ€hkömagneettista sĂ€teilyĂ€. Ilman heidĂ€n löydöksiÀÀn meillĂ€ ei olisi suurta osaa nykyteknologiasta. KĂ€ytĂ€nnössĂ€ kaikkea, missĂ€ on liikkuvia osia, sĂ€hköÀ ja magneetteja, voidaan osin pitÀÀ nĂ€iden kolmen miehen työn ansiona.
Mutta nĂ€illĂ€ miehillĂ€ oli myös muuta yhteistĂ€ – he kaikki olivat Raamattuun uskovia kreationisteja. MeidĂ€n aikamme mittapuulla heitĂ€ pidettĂ€isiin ”fundamentalisteina”. Newton kirjoitti elinaikanaan teologiasta enemmĂ€n kuin tieteestĂ€ uskoen Raamatun olevan Jumalan Sanaa. Faraday oli jĂ€senenĂ€ hyvin konservatiivisessa Skotlannin kirkon liikkeessĂ€ nimeltĂ€ sandemaanit, jotka tunnettiin koruttomasta raamatuntulkinnastaan. VastikÀÀn erÀÀssĂ€ kirjassa kerrottiin:
”Sandemaanien, maltillisen kristillisen lahkon, jĂ€sen Faraday oli syvĂ€sti uskonnollinen ja nĂ€ki tieteen – luonnon tutkimisen – sydĂ€men uskonsa jatkeena. Vaikka me 2000-luvulla vĂ€ittelemme tieteen ja uskonnon konfliktista, Faraday ei nĂ€hnyt sellaista jakoa. ’Luonnon kirjan, jota meidĂ€n on luettava, on kirjoittanut Jumalan sormi’, hĂ€n kirjoitti. Faradaylle ’luonnon salaisuuksien paljastaminen oli Jumalan manifestaatioiden löytĂ€mistĂ€.’”

3

147

    Vastaukset

    5000
    • Anonyymi

      Miten tÀmÀ todistaa sen ettÀ maailma on syntynyt sotkan munista?

    • Anonyymi

      Miksi te ammutte itseÀnne jalkaan koko ajan?

      Albert Einstein ei uskonut mihinkÀÀn mitÀ sinun kulttisi uskoo. Miksi edes tuoda esille sellainen henkilö todistamaan omaa huuhaata?

      EnkÀ kutsuisi niitÀ sankareiksi, vaan esikuviksi.

      Muista ollaankin jo puhuttu palstalla. He elivÀt aikaa, jolloin kristinuskoa levitettiin vÀkipakolla. Puhumattakaan siitÀ, ettei tietoa ollut samalla tavalla kuin nykyÀÀn.

      • Anonyymi

        Aloittaja ei Àlyllisen tasonsa vuoksi ymmÀrrÀ ettÀ Einstein arvosti noiden miesten tieteellisiÀ saavutuksia, ei uskomista satuihin.


    Ketjusta on poistettu 1 sÀÀntöjenvastaista viestiÀ.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Yh:n pihalla aina eri auto

      Ompa jÀnnÀ seurata ohiajaessa, ettÀ millainen auto on nyt erÀÀn yksinhuoltajan pihassa. NÀyttÀÀpÀ siellÀ taaskin olevan
      Suomussalmi
      147
      3252
    2. PÀÀsiÀisen terveiset kaivatullesi

      kaivatullesi tĂ€hĂ€n alas 💕💕
      IkÀvÀ
      223
      2995
    3. En vittujakaan enÀÀ vÀlitÀ sinusta nainen

      Toivottavasti en nÀe sinua enÀÀ koskaan. Jos nÀen, niin en ole nÀkevinÀni. Et merkitse minulle enÀÀ mitÀÀn.
      IkÀvÀ
      79
      1966
    4. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmÀn kuin ystÀvyyttÀ. Olo on avuton. IkÀvöin koko ajan. YhtÀkkiÀ va
      IkÀvÀ
      78
      1592
    5. ExÀn kÀytös hÀmmentÀÀ (taas)

      Osaisivatko palstan herrat kenties helpottaa tulkitsemista? Toki naispuolisetkit saavat antaa tulkinta-apua, mutta nyt k
      Sinkut
      239
      1437
    6. Milloin se sitten

      On? Se oikea hetki kun kerrot sille naiselle mitÀ tunnet hÀntÀ kohtaan?
      IkÀvÀ
      48
      1148
    7. 99
      1041
    8. Helena Koivun rikosrekisteri

      Kasvaa. TĂ€llĂ€ kertaa murtautuminen...😁
      Kotimaiset julkkisjuorut
      119
      1014
    9. SÀ tiedÀt rakas

      MitĂ€ toivon. Olisit vain rohkea ❀
      IkÀvÀ
      58
      978
    10. Onko Kuhmossa salapareja

      Eli varattuja joilla salasuhde tai suhteita
      Kuhmo
      12
      913
    Aihe