Nooan arkki

Se oli iso alus. Mutta sopisivatko kaikki lapualaiset sellaiseen, jos iso tulva tulisi.
20329
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 20

Vanhimmat

riippuu toki ketkä lasketaan lapualaisiksi ja tietenkin laivan koosta sekä tulvan koosta samoin,vaikea poliittinen kysymys !

Äänestä

Ky-hyllä, jos kirkkovene olis sen sisaralus. Tosin se vaatii jämäkän airon.

Äänestä

Tämä on uskonasia.

Äänestä

Päitä pitäisi tasata lisää. 🤨

Äänestä
  • ei nyt mennä assjokisiin,annetaan niiden olla siellä vaan tasapäitä

    Äänestä

Tuohon aikaan tapahtuneesta suurtulvasta on olemassa muitakin tietolähteitä kuin Raamattu.

Äänestä

lapualaaset menöö simpsiön päälle sisomahan jos tuloo tuluva

Äänestä

Raamatun kertomukset ovat yhä tärkeitä.

Äänestä
  • Vähän kuin Kalevala, ehkä seitinohut side tapahtuneisiin asioihin jotka ovat eteenpäin kerrottuna saaneet tarunhohtoisen kultareunuksen.

    Äänestä

  • Se taas on eri asia että ketä kiinnostaa Israelissa muinoin kirjoitetut tarinat.

    Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Se taas on eri asia että ketä kiinnostaa Israelissa muinoin kirjoitetut tarinat.

    Raamattu on Pyhä Kirja.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Raamattu on Pyhä Kirja.

    Kait se sitäkin on ollut, jollekkin joskus. Mielestäni se vaan alkoi tuntua henkisen kasvun estävänä saasteena. Raamatut vietiin sitten meidän huushollista paperinkeräysastiaan.

    Äänestä

Kuinka käy Pönden arkin ?

Äänestä

Jari Tervo häpäisi raamatun, joutuuko siitä ammutuksi niin kuin koraanin häpäisemisestä?

Äänestä
  • Saa sitä koirankin kimppuun kunhan vaan usuttaa ja usuttaa. Koraanien polttaja ruotsista oli pimee kun usutti ääriuskovaisia tempauksillaan vuosikaudet, no sen loppu olikin vähän arvattavissa.
    Tervo aikoinaan ilmaisi vain oman näkemyksensä kirjan pyhyydestä, ei sen kummempia.

    Äänestä

  • Anonyymi00016 kirjoitti:

    Saa sitä koirankin kimppuun kunhan vaan usuttaa ja usuttaa. Koraanien polttaja ruotsista oli pimee kun usutti ääriuskovaisia tempauksillaan vuosikaudet, no sen loppu olikin vähän arvattavissa.
    Tervo aikoinaan ilmaisi vain oman näkemyksensä kirjan pyhyydestä, ei sen kummempia.

    Eipä paiskannut koraania. Ei vaan uskaltanut.

    Äänestä

Nooan Arkin jäänteet ovat todennäköisesti löytyneet Turkista läheltä Araratin vuorta.

Äänestä

Tämä ei kuulu Lapualle. Lapualla ei kukaan oo koskaan matkustanu laivalla eikä lentokoneella.. Sen takia koska Lapualta löytyy kaiki tarvittava, ja mihinkään ei tarvitte matkustaa. En tiedä ketään Lapualaista joka olis matkustellu ulukomailla.

Äänestä

olisi pahimman luokan virhe ottaa yhtään lapualaista mukaan

Äänestä
  • Lapualaaset kun on päällikköjä

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Se oli iso alus. Mutta sopisivatko kaikki lapualaiset sellaiseen, jos iso tulva tulisi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu