Työvuorolistassa on kaksi sunnuntaivuoroa eli tuplapalkka ja lisäksi ylityötä +50% palkalla. Meillä on kolmiviikkojaksot ja loppukuussa tuleekin, kun tunnit ylittyy 120 tunnilla +50% sekä +100% ja kuun viimeisenä sunnuntaina ylityö ja sunnuntaityö eli 200%.
Kolmiviikkojaksossa ylityötä on kaikki työ joka ylittää 120 tuntia kolmen viikon jaksossa. 18 ensimmäiseltä ylityötunnilta on maksettava 50 prosentilla ja näitä seuraavilta ylityötunneilta 100 prosentilla korotettu palkka.
Ei kannattanut ryhtyä lääkäriksi, kun niillä on pienempi palkka.
Sunnuntaina tai muuna kirkollisena juhlapäivänä, kuten pyhäinpäivänä, tehdystä työstä, jota laissa sanotaan sunnuntaityöksi, on maksettava kaksinkertainen palkka.
Jos on säännöllinen työaika, niin se on enintään kahdeksan tuntia vuorokaudessa ja 40 tuntia viikossa. Silloin työ on ylityötä ja siitä on suoritettava kahdelta ensimmäiseltä tunnilta viidelläkymmenellä ja seuraavilta tunneilta sadalla prosentilla korotettu palkka.
Työaikalaki 20 §
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2019/20190872#L5P20
Laki koskee kaikkia palkkausmuotoja, myös provisiopalkkaisia. Eli provision määrän on oltava kaksinkertainen verrattuna yrityksessä maksettuihin arkipäivien palkkoihin. Taksialalla tavanomainen provisio on 25-35%, joten sunnuntaisin sen on oltava 50-70%.
Sopimus, jolla heikennetään työntekijälle tässä laissa säädettyjä etuja, on mitätön.
https://www.finlex.fi/fi/laki/ajantasa/2019/20190872#L8P33
Tuli työvuorolistat 100% ja 50% korotuksia provisioon on paljon
16
340
Vastaukset
- Anonyymi
Teillä ei sitten ole välityskeskuksien polkuhinnat voimassa?
- Anonyymi
Ei välityskeskuksien hinnoilla aja kuin ammattitaidottomat nöösipojut.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei välityskeskuksien hinnoilla aja kuin ammattitaidottomat nöösipojut.
Mamut ajelee välityskeskuksien ajoja.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mamut ajelee välityskeskuksien ajoja.
Paljon on matuja välityskeskuksien ajoja ajamassa. Suomalaisia ei saa enää huijattua.
- Anonyymi
Koska, kuten edellä mainittu,
”Työvuorolistassa on kaksi sunnuntaivuoroa eli tuplapalkka ja lisäksi ylityötä +50% palkalla. Meillä on kolmiviikkojaksot ja loppukuussa tuleekin, kun tunnit ylittyy 120 tunnilla +50% sekä +100% ja kuun viimeisenä sunnuntaina ylityö ja sunnuntaityö eli 200%.”, meillä isännät maksaa meille kuljettajille siitä, että emme em. ajankohtina lähde ajoon, vaan annamme auton seistä. Isännälle tulee halvemmaksi ja me kuljettajat tienataan. Kiitokset niille isännille, jotka siirtyneet tähän käytäntöön! - Anonyymi
Sellaista se on, palkat on maksettava lain mukaan.
- Anonyymi
minkä lain?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
minkä lain?
Lue aloitus.
- Anonyymi
Mikä ongelma tuo on? Taksien hinnoittelu vapautui jo monta vuotta sitten, joten palkkakulut sisällytetään hintoihin. Hinta nousee tietenkin palkkavaatimuksien mukaan.
- Anonyymi
Takasivuikkunasta näet mistä hinta muodostuu, sillä perusteella on mahdoton sanoa paljonko on kuljettajan palkka päivässä, viikossa tai kuukaudessa!
- Anonyymi
Näin se on. Palkanmaksu on niille ongelma, jotka ovat hinnoitelleet väärin. Alihinnalla ajavat ovat vain umpityhmiä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Takasivuikkunasta näet mistä hinta muodostuu, sillä perusteella on mahdoton sanoa paljonko on kuljettajan palkka päivässä, viikossa tai kuukaudessa!
Ei hinnan muodostus kuulu kuljetettaville. Heille kuuluu maksaminen.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei hinnan muodostus kuulu kuljetettaville. Heille kuuluu maksaminen.
eli kuten kirjoitit "Alihinnalla ajavat ovat vain umpityhmiä."
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
eli kuten kirjoitit "Alihinnalla ajavat ovat vain umpityhmiä."
Vanhat autoilijat ovat hauskoja välitysyhtiöiden renkejä. Tanssikaa meille tolpilla🤣🤣🤣
- Anonyymi
Mutta eihän KKV salli työvuorolistoja, sehän on kilpailun rajoittamista.
- Anonyymi
Eilen tuli taas hyvä palkka.. Olin lauantaina ylityössä, joten sunnuntaina raksutti 200% korotettu provisio, ylityölisä + sunnuntaikorvaus. Ihmettelin isännälle miksi kannattaa maksaa 140% provikkaa, mutta isäntä sanoi, että älä sinä sitä murehdi.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?
Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial341992Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin
Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras1851950Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä
Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva3951840Mies profiloin sinut
Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.2161258- 921133
Kiantama kartelli
Onko alhaisempaa kuin toimia ensin kartellissa ja lopuksi koittaa pelastaa nahkasa vasikoimalla muut kun jää kiinni? Eip34990Unohdettu parannuksen kaste
Kuinka kauan kestää helluntailaisten kastekoulutus ja onko se tosiaan parannuksenkaste koulutusta ?693945- 95775
Kiantama oy
Tämän päivän uutiset.....https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000012036470.html.15708Saako 60 v vielä töitä? Arto Nyberg puhuu suoraan elämästä ilman töitä
Arto Nyberg täyttää tänään 60 v. Onnea! Nyberg totuttiin näkemään suoran haastatteluohjelman kapteenina vuodesta toise51704