Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok) kertoi perjantaina, että suomalaisyritys Forcit rakentaa TNT-tehtaan Poriin. Hankkeen arvo on noin 255 miljoonaa euroa.
Puolustusvoimat on allekirjoittanut aiesopimuksen Forcitin kanssa TNT:n hankinnasta. Yhtiö tekee vielä oman investointipäätöksensä.
Häkkäsen mukaan investointi on merkittävä. Häkkäsen mukaan taustalla on tarve vahvistaa länsimaista huoltovarmuutta. Hänen mukaansa puolustuskykyyn on panostettava entistä enemmän.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011002073.html
Puolustusministeri Antti Häkkänen (kok) kertoi perjantaina, että suomalaisyritys Forcit rakentaa TNT
18
206
Vastaukset
- Anonyymi
Kohta pistetään ukrainaan paketissa TNT:tä että jaksaavat jytkyjä rakentaa,ilmaiseksi tietysti!
- Anonyymi
Sairasta!
- Anonyymi
Suomi ja Ukraina tekevät nyt myös yhteistyössä "Insta Steel Eagle ER" viuhkapanosdrooneja pitkällä kantamalla ja tehokkaalla elektronisen häirinnän estolla. Niiden viuhkapanoksiin tarvitaan TNT:tä. Ja kun jalkaväkimiinakiellosta irtaudutaan, niihinkin tarvitaan räjähteitä kuten myös "Insta Steel Lynx" hyppypanokseen eli Sauli Niinistön nimeämään"hyppykaveriin". Lisäksi tietenkin myös Suomen tykistökranaattituotanto on kovassa kasvussa, johon tarvitaan paljon TNT:tä.
- Anonyymi
Häkkäselle papukaijamerkki pelikirjaan😀.
- Anonyymi
Ja onneksi tällä hetkellä ei ole demareita, äärivasemmistoa ja ennenkaikkea Erkki Tuomiojan kaltaisia myyriä vallassa kaatamassa ja estämässä näitä hankkeita niinkuin ns. "rauhanyhdistyksen" miehet ja naiset ovat aikaisemmin tehneet.
Erinomainen päätös ja hienoa toimintaa puolustusministerin taholta.- Anonyymi
SDP vei Suomen Natoon ja Marinin hallitus on vahvistanut viime kaudella Suomen puolustuskykyä sekä auttanut Ukrainaa politiikan supertähden ja antisuomettumisen airueen johdolla. SDP on tietenkin tyytyväinen TNT-tehtaan saamisesta Suomeen ja sen luomista työpaikoista sekä viennistä.
- Anonyymi
Pori on hyvä paikka tuolle. Ei haittaa, vaikka se tehdas räjähtäisi. 🤭
- Anonyymi
Hyvä että tuollainen tehdas tulee Suomeen
Rakentamiseen tarvitaan työntekijöitä ja sitten TNT valmistamiseen tarvitaan työntekijöitä - Anonyymi
Näköjään Häkkänen pystyy keskittymään muuhunkin kuin naisiin ja nahkaan.
- Anonyymi
Vasemmisto vastustaa tätäkin?
- Anonyymi
TNT onko se joku heevy bändi?
- Anonyymi
Kyllä se rokkaa hevisti tarvittaessa.
- Anonyymi
Tärkeä ja hyvä asia koko Suomelle ja erityisesti Porin alueelle!
Hyvä Suomi! - Anonyymi
Nyrkkisääntö on se, ettei kannata olla 80%n kanssa samaa mieltä asioista, koska ovat ÄO tilastollisesti väärässä.
Mutta vaikkakin ko Porilainen on ilmiselvä kohde noille ven.. jos toteutuksen saa jotenkin SYVÄLLE kallion sisään tms, niin.. ideahan ei ole, Suomen kannalta, lainkaan hassumpi. - Anonyymi
No nyt pitää painottaa sitä, että kyseessä on " Rauhanomaisen TNT - Tehtaan "
rakentaminen ettei nuo viherpunavassarit pöyristy.- Anonyymi
Ne ovat jo ihan kiihkoissaan kannattamassa rauhanomaista TNT - tehdasta Poriin.
- Anonyymi
Erittäin hyvä huomio, varsnkin kun Porinseudun SDP taitaa jo hanketta vastustaa...?
- Anonyymi
Hienoa että hallitus tukee noin avokätisesti vanhaa ja entuudestaan vakavaraista rantaruotsalaisyritystä!
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 682600
- 622562
- 681752
- 241577
- 201500
Tykkään susta
Elämäni loppuun asti. Olet niin suuresti siihen vaikuttanut. Tykkäsit tai et siitä91440- 151362
- 381213
Onko meillä
Molemmilla nyt hyvät fiilikset😢ei ainakaan mulla mutta eteenpäin on mentävä😏ikävä on, kait se helpottaa ajan myötä. Ko81167- 251086