Ojala väittää vaparien fb-ryhmässä taas aivan päättömiä. Että muka Kaarle XI olisi kumonnut Mooseksen lain Ruotsissa. No ei tosiaan. Ojalan linkkaama tekstikin kertoo, että 1734 laissa ei enää ollut joitain Mooseksen lain pykäliä. Siis 1734! Ei Kaarle XI enää ollut silloin kuninkaana.
Ojalan sekoiluihin kuuluu sekin, ettei hän tajua, ettei Mooseksen lakia kumottu vaan joidenkin Mooseksen lain pykälien käyttö rikoslaissa. Pienellä googlauksella löysin nopeasti, että nämä pykälät otettiin käyttöön 1600-luvulla. Ei ne sitä ennen olleet voimassa, vaikka Ojala hehkuttaa muuta.
En tiedä, valehteleeko Ojala vai onko kyse vain täydellisestä ymmärryksen puutteesta. Ojala ja vaparit ovat häpeäksi uskonnottomille. Uskonnottomasta näkökulmasta on sitä parempi, mitä heikommaksi Vapariliitto muuttuu. Mainehaitta vähenee samalla.
Ei vapareihin voi ollenkaan luottaa. Aina pitää itse varmistaa, puhuuko ne totta vai ei. Vastuu on kuulijalla, kun vapari jauhaa.
Ojalan sekoiluihin kuuluu sekin, ettei hän tajua, ettei Mooseksen lakia kumottu vaan joidenkin Mooseksen lain pykälien käyttö rikoslaissa. Pienellä googlauksella löysin nopeasti, että nämä pykälät otettiin käyttöön 1600-luvulla. Ei ne sitä ennen olleet voimassa, vaikka Ojala hehkuttaa muuta.
En tiedä, valehteleeko Ojala vai onko kyse vain täydellisestä ymmärryksen puutteesta. Ojala ja vaparit ovat häpeäksi uskonnottomille. Uskonnottomasta näkökulmasta on sitä parempi, mitä heikommaksi Vapariliitto muuttuu. Mainehaitta vähenee samalla.
Ei vapareihin voi ollenkaan luottaa. Aina pitää itse varmistaa, puhuuko ne totta vai ei. Vastuu on kuulijalla, kun vapari jauhaa.
Vastaukset 40
Vanhimmat
Täältä lukemaan: vapaa-ajattelijat.fi/va-lehti
Löytyykö sieltä Ojalan kirjoitus? Ehkä seuraavasta numerosta?
Ojala edustaa vaparien keskimääräistä älyllistä tasoa. Eli alle normaalin suomalaisen keskiarvon.
Valiitto on siinä mielessä valehtelijoiden klubi että se sietää panettelun
luterilaisia ja niiden esiastetta vastaan mutta nuolee ortodoksiryssäläisyyttä
ja muslimia minkä ehtii
Kun jäsenmäärä pienenee niin samalla älyvapaat sakenevat järjestössä
Valiitto on pystyssä enää kiinteistöomaisuutensa takia ja muute pystyyn kuivanut
Kohta on pakko myydä yksi asunto.
Sietää? Valiitto on suorastaan ev. lut. kirkon panettelun kehto.
Se, että Mooseksen laki oli joissakin rikoslain pykälissä on vielä kamalampaa, kuin jossain muussa laissa, koska rikoslaissahan on yleensä säädetty myös rangaistuksia, eikä aina niin lieviä. Vieläkin on Jumalan nimen väärinkurin lausahtelusta vankeusrangaistus.
Eroa vapareista
Mooses Brezhnevin ja Mooses Putinin ja Mooses Assadin lait ja natsikäytänteet
eivät estänee esim. Halosta nuolemasta näidenpresettä
mikä huoli on mooseksen laissa nyt?
Miksi pelotella natsismilla, kun esim. H ei sitä tunnista vaan syöksyynuolemaan?
tietenkään uudet versiot eivät ole aivan samanaisia koskaan
Ojala moittii kristittyjä, kun nämä eivät ota kaikkia Raamatun käskyjä kirjaimellisesti. Kivitystuomiot yms. pitäisi siis hänen mielestään ottaa käytäntöön, jos rikkoo Mooseksen lakia. Sitten hän lainaa vielä Raamattua tökerösti perustellakseen näkemyksiään. Ilmeisesti se ei ole hänen ateismistaan huolimatta mikään satukirja.
Tämä on sitä vaparimystiikkaa. Kun kristitty ei noudata kuolemantuomioita, vapari syyttää lipsumisesta. Luulisivaparin olevan tyytyväinen. Mutta ei. Mystiikkaa.
Menisit jo levolle.
Ei juutalaisetkaan ota kaikkea kirjaimellisesti. Maimonides jopa käytti varsin kovia sanoja ihmisistä jotka ottavat kaiken kirjaimellisesti.
Miten niin juutalaiset
Vaparipskasakki ei pysty mihinkään juutalaisten rinnalla
jotain 20 prosenttia nobelisteista on juutalaisia
eräs räävittömin ja vastemieisin piirre valiittolaisissa on juutalaisten rääpiminen'
jos olisimme ottaneet ryssästä paenneita juutalaisia enemmän meillä voisi olla'muutama nobel lisää''
Siten niin juutalaiset, että he ovat Mooseksen lain asiantuntijoita. Jos he ei ota kaikkea kirjaimellisesti, niin miksi kristittyjen pitäisi?
Suomessa on pieni juutalainen vähemmistö, noin samansuuruinen kuin vapaa-ajattelijoiden kerho. Heidän julkaisutoiminta ja kannanotot osoittavat yleensä perehtyneisyyttä, asiantuntijuutta ja malttia, aivan toisin kuin vapaa-ajattelijoiden offensiivinen räävintä.
Menehän rasismeinesi siitä valiittoon
Just. Lakia ei siis annettukaan juutalaisille?
Ojala puheenjohtajaksi! On oikea tyyli! Vetoaa kansaan!
Kannattaa muuten liittyä vapareihin.
Ojala on mahtava. Ei niin väliä, mitä tuubaa se suoltaa. Pääasia, että vihataan uskovaisia!
Eikö sinulla ole muuta tekemistä? Mene vaikka vaan ulos.
Yllä rasistinen vapari leimailee juutalaisia Mooseksen lailla kuin tyypillinen sossuääliö ennakkoluuloineen
Vaikka esim.nobelisteista noin 20 % on juutalaisia
Juutalaisten nälviminen on Vapari-idioottien eräs vastenmielisimpiä piirteitä
Ei ole leimailtu Mooseksen lailla vaan todettu, että sillä on turha kristittyjä nälviä. Se nyt vaan on niin että juutalaiset, ennen kristittyjä, ovat Mooseksen asiantuntijoita. Kristittyjen johtaja ei ole Mooses ja laki vaan Jeesus Kristus. Juutalaisilla taas oman uskontonsa puitteissa on vuosituhanten saatossa oppineensa jotka lakia tulkitsee, eikä aina niin kirjaimellisesti.
Meinaatko että kirkkokin on rasistinen?
https://evl.fi/sanasto/heprealainen-raamattu/
Jos juutalaisilta kieltää oikeuden heidän omaan uskontoonsa, väittäen juutalaisuuden olevan kristinuskon esiaste, se on rasismia.
Nyt jäi epäselväksi, keneen Ojalaan tässä.viitataan
Lauri Ojala. Hänen kannattaisi mennä kysymään juutalaisilta, mitä he ovat mieltä Mooseksen laista ja muista säännöksistä nykyään? Heillehän se nimenomaan annettiin ja periaatteessa se on edelleen heillä voimassa. Ei taida vaan Lauri uskaltaa mennä kysymään.
Onko tämä Lauri Ojala nyt sitten joku vapariliiton toimihenkilö tai liiton hallintoon kuuluva tai muuta vastaavaa, vai miksi hänen kirjoittelustaan ja ymmärtämisistään tai ymmärtämättä olemisistaan täällä keskustellaan? En ole perillä, minkä nimisiä ihmisiä siellä liitossa nykyään häärää, paitsi Ylikoski ja Mäntysalo.
Todennäköisesti tulevia hallintoon kuuluvia koska omaa oikeanlaisen offensiivisen asenteen.
https://vapaa-ajattelijat.fi/blog/miten-kasvoin-vihaamaan-uskontoa/
Ykosken on etsittävä uutta ainesta jostain
, hänen perhetuttavansa Konna Antulan, sEko Seppäsen ... porukasta ovat naa puriputinseurassa ja jos sieltä ottaisi Arvolan tms. perheestä porukkaa, paljastuisi nistiksi puti
Ojala saattaisi ehkä olla monen vapaa-ajattelijankin mielestä liian äkkijyrkkä heidän puheenjohtajakseen.
Enemmistö päättää.
Saattaa myös olla, että Laurin fanaattisuus vetoaa moneen.
Kyllä vetoaa.
Ojala on aika yksinkertainen. Ei mulla muuta.
Lauri ja Esa ulos!
Ero Ojalasta toteutuu kun eroaa vapareista
Ojala on uuvuttava.
VALehtelijoiden klubi
Vapari valehtelee aina. Aina.
Vaparit ovat toinen toistaan sekopäisempiä
On nää vaparit niin noloja. Kierrän kaukaa.