Metsänomistajille suunnitellaan lisää veronvähennystä, jossa metsää ostava metsännomistaja voi saada puukaupan tuloista 75 prosenttia täysin verottomasti, kun aiemmin se oli 60 prosenttia. Vain loppuosasta maksetaan 30 - 34 prosentin pääomavero.
Metsävähennystä voi jatkaa vuosia, niin kauan kunnes metsän ostohinnan vähennys on käytetty. Täysimääräisesti vähennystä käyttävä metsänomistaja maksaa metsätuloistaan 7,5 - 8,5 %.
Tästä koituu valtiolle 20 miljoonan euron menetys vuodessa.
Tämä tilanteessa, jossa hallitus valittelee, että valtion pitää säästää miljardeja. Mutta säästöpaineet eivät tietenkään koske varakkaita metsän ostajia ja myyjiä!
Sari Essayah lupaa asian tulevan eduskuntaan huhtikuussa.
Hallitus selvittelee myös perintöveron poistamista. Pienimmät perinnöt ovat jo nyt vapautettu veroista. Taloustieteilijät tyrmäävät ajatuksen, ja sanovat, että se ei lisäisi talouskasvua. Viime vuonna perintöveron tuotto oli miljardi euroa.
Näin hallitus "säästää". Säästöpaineet tuntuvat kohdistuvan vain julkiseen terveydenhoitoon, työttömiin ja muihin pienituloisiin.
Hallitus suunnittelee lisää veronalennuksia varakkaille
8
131
Vastaukset 8
- Anonyymi
Hallitus on täysin MTK:n ja Perheyritysten liiton talutusnuorassa. Paljonkohan vaalitukea ne antavat hallituspuolueille?
- Anonyymi
Purra sanoi, että sotealueille ei voi antaa edes yhtä vuotta lisäaikaa tasapainottaa talouttaan. Purran mukaan se "antaisi väärän viestin".
Minkähän viestin nämä veronalennukset varakkaille antavat? Olette parempaa väkeä, siksi tavalliset työssäkäyvät maksakoot veroja, teidät vapautetaan niistä... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Purra sanoi, että sotealueille ei voi antaa edes yhtä vuotta lisäaikaa tasapainottaa talouttaan. Purran mukaan se "antaisi väärän viestin".
Minkähän viestin nämä veronalennukset varakkaille antavat? Olette parempaa väkeä, siksi tavalliset työssäkäyvät maksakoot veroja, teidät vapautetaan niistä...Purra ennustaa, että tulevatkin hallitukset joutuvat "sopeuttamaan", eli säästämään valtion menoista. No kyllä kai, kun nykyinen hallitus nakertaa tällä tavalla valtion verotuloja.
Purra hoitaa asian ottamalla ennätysmäärän lainaa, ja jättää tuleville hallituksille valtavan velkataakan ja pienenevät verotulot. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Purra ennustaa, että tulevatkin hallitukset joutuvat "sopeuttamaan", eli säästämään valtion menoista. No kyllä kai, kun nykyinen hallitus nakertaa tällä tavalla valtion verotuloja.
Purra hoitaa asian ottamalla ennätysmäärän lainaa, ja jättää tuleville hallituksille valtavan velkataakan ja pienenevät verotulot.Tässä linkki jossa kerrotaan asiasta tarkemmin:
https://hs.fi/talous/art-2000010999469.html
- Anonyymi
Metsän ostajat eivät ole mitään köyhälistöä. Miksi heidän pitää saada veronvähennyksiä tekemistään voitoista?
- Anonyymi
Puun hinta nyt muutenkin kaikkien aikojen korkeimmalla tasolla.
- Anonyymi
Onpas kristillistä, tukea rikkaita ja ottaa köyhiltä.
- Anonyymi
Essayahin vapaakirkolliset kaverit kaikki metsiin sijoittavia rikkaita?
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mikä on totta mikä ei?
Onko juoru vai ei että nimeltä mainitsematon henkilö on tehnyt naiselle/naisille jotain joka on väärin?212024- 128895
Just saying
Mies joka antaa naiselle turvallisen olon, on seksikäs. Ei kieroja kikkoja ja haluaa olla vain sen yhden naisen mies.138701Päivän aivopieru Trumpilta
Trump julisti sodan hyttysiä vastaan. Myös punkit ovat Trumpin sodan kohteena. Eikö vieläkään USA:n kansa tajua tuon uko66677- 54626
Löytyikö syy miksi Martina on Muhiksen kanssa
Saipa naurut Gekkosen kuvasta, missä ovat ravintola Hookissa Immu fight night ottelun jälkeen, Muhoksella pullottaa hirv94597- 65541
Jos selviäisi että kaivattusi
Olisi savant asperger? Rakastaisitko vielä? Savant-lahjakkuus olisi kapea-alaista neroutta liittyen mekanisiin ja tilan88540- 12537
Jorma Uotinen läväytti härskin heiton - Paljastus uudesta TTK-romanssista?
Tuomari Jorma Uotisen linja on välillä hyvinkin rohkea TTK:ssa. Hän näpäytti Jaakko Parkkalille ja Kastanja Rauhalalle v11533Jokin ei täsmää
Joskus yksi vuosiluku saa katsomaan koko tarinaa uudestaan. Löysin gradun. Matematiikka ei oikein täsmää siihen, mitä mi298526- 42525
Toivotko vielä viestiä
Minulta? En rohkene enää ottaa yhteyttä, kun varmasti jo uusia naisia elämässä. Nolaisin vain itseni.36492Oliko Jani Halmeen aika jo tippua TTK:sta?
Jani Halme ja Claudia Ketonen joutuivat jättämään TTK:n. Halme ja Ketonen saivat viimeiseksi jäänestä tanssista, sambas26474Kuka kaipaa T m?
Kerro nainen kirjaimesi vaan... Haluan miettiä kuka tulee ekana mieleeni.. kuin kurkistus tunteiden meren pinnalle, jota36470- 108450
Miksi jotku naiset on niin tyhmiä
Että elättelevät turhaa toivoa toisen kustannuksella. Onko ne kaikki kaappilesboja vai mikä niitä vaivaa? Sitten itketä51437- 41434
- 58422
S-ryhmän vastuullisuuden kaksoisstandardi
Vastuullisuuspuhe on helppoa. Vaikeampaa on selittää, miksi S-ryhmän omien merkkien tuotteita ja raaka-aineita hankitaan10412