Kivitipun kaupat

Miksi kunta ei ole tiedottanut Kivitipun kaupoista? Luulisi asian olevan sen verran suurin, että kun nimi on kauppakirjassa niin asiasta tiedotettaisiin.
Vai onko niin ettei kauppa ole vieläkään selvä? Luulisi olevan kun vuokrasopimuksiskin on jo laadittu.
Kenellä on vastuu, jos homma menee pieleen? Valtuustolla vai hallitukselta?
10664
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

Vastuu on kuntalaisilla, he maksavat viulut joka tapauksessa.

Äänestä

Matkailukupla on poksahtanut, vaikea siinä on tiedottaa. Kuplassa ollessa voi vielä horista matkailusta ja jopa vitsailla sillä, mutta kun edellytykset kuplalle häviävät, niin ollaan tyhjän päällä. Joten positiivisesti ilmaisten, silloin ollaan tosiasioiden äärellä.

Äänestä

Kittilässä taisi olla joitakin epäselvyyksiä aikoinaan kunnan toiminnassa.

Äänestä

Tipaton tammikuu ja tiputon kesä

Äänestä

Kunnanjohtaja voisi valottaa näitä Kivitipun kuvioita kuntalaisille. Kunnan tiedottamisessa on ollut sanomista jonkun tutkimuksen mukaan. Kai tuosta hätäpäissään tehdystä ostopäätöksistä on laadittu liiketoimintasuunnitelma ja laskelmat kuinka asiaa viedään eteenpäin. Asian valmistelu on hämärän peitossa monelta kyläläiseltä. Moni miettii että olisiko pitänyt jättää ostamatta.

Äänestä
  • Tiedotustilaisuus oli viime vuoden puolella ja siinä selvisi juurikin se, että hätäpäissään on ostopäätös tehty. Eihän sellaisesta voi enempää tiedottaa 😄

    Äänestä

  • Anonyymi00006 kirjoitti:

    Tiedotustilaisuus oli viime vuoden puolella ja siinä selvisi juurikin se, että hätäpäissään on ostopäätös tehty. Eihän sellaisesta voi enempää tiedottaa 😄

    Viranomaiset alkavat tutkimaan viranhaltijoiden päätöksiä ja valtuutettujen, pian on jollain kusi sukassa?

    Äänestä

Niin notta ostettihin notta kannattava kylpylä kunnalle. Maksettihin het käteisellä iliman valittamista.

Nyt orotellahan tuvaas notta päästähän muire isääntien kans juomaha kaljaa.

Siitä sitten sivusilmällä seuratahan pesäpalloa isosta ruurusta notta superpesis

Äänestä
  • Eiköhän tuo superpesis juttu on jo loppuun kulutettu keksi jotain muuta.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Eiköhän tuo superpesis juttu on jo loppuun kulutettu keksi jotain muuta.

    Päinvastoin, sehän kiteyttää asian ytimen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Miksi kunta ei ole tiedottanut Kivitipun kaupoista? Luulisi asian olevan sen verran suurin, että kun nimi on kauppakirjassa niin asiasta tiedotettaisiin.
Vai onko niin ettei kauppa ole vieläkään selvä? Luulisi olevan kun vuokrasopimuksiskin on jo laadittu.
Kenellä on vastuu, jos homma menee pieleen? Valtuustolla vai hallitukselta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu