Koen, että kasteeni ei ole pätevä. Menin vuoden 1975 Harmagedonin odotuksen paineessa kasteelle. En ollut vihkiytynyt.
Kasteeni ei pätevä
11
285
Vastaukset
- Anonyymi
Enkä usko ohimennen sanottuna Harmagedonin tulevan ollenkaan.
- Anonyymi
Syy kasteelle menooni oli pelastuminen vuoden 1975 Harmagedonissa. Muuta syytä ei ollut.
- Anonyymi
Ei ole.
Joudut ottamaan sen uudestaan JT keskuudessa, koska et ole hyväksynyt Raamatun totuutta!- Anonyymi
Raamatun totuus on:"Jeesus on tie, TOTUUS ja elämä."
Vartiotornilahkolla ei ole mitään tekemistä TOTUUDEN kanssa. - Anonyymi
Voiko kasteen mitätöidä?
- Anonyymi
Mitään loppua ei tule.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitään loppua ei tule.
Kyllä JT yrittävät parhaansa mukaan tulkita ja tutkia Raamattua, mutta Harmagedonin odottaminen on turhaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä JT yrittävät parhaansa mukaan tulkita ja tutkia Raamattua, mutta Harmagedonin odottaminen on turhaa.
Parhaansa mukaan ei riitä, jos perusasia on pielessä.
Asiantilan voi korjata ylittämällä seuran Peräilmanormit 6,07 kertaisesti. Se onnistuu kun noudattaa tarkoin raamatullisia ohjeita. Vanhimmilta voi myös kysyä vinkkejä. Mutta onnistuu se ihan päivittäisellä hernevellilautasellisellakin, kertovat kokeneemmat jt.
- Anonyymi
Mihin sen sitten pitäisi päteä?
- Anonyymi
Minut kastettiin yli 50 vuotta sitten Isän, JEESUKSEN ja Pyhän Hengen nimeen, joten katson oman kasteeni olevan pätevä.
Mutta JT lahkolle en siitä tiliä tee.
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Useita puukotettu Tampereella
Mikäs homma tämä nyt taas on? "Useaa henkilöä on puukotettu Tampereen keskustassa kauppakeskus Ratinan lähistöllä." ht2154118Kuka rääkkää eläimiä Puolangalla?
Poliisi ampui toistakymmentä nälkiintynyttä eläintä Puolangalla Tilalta oli ollut karkuteillä lähes viisikymmentä nälkii652624Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.
https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava3932381- 472313
Meneeköhän sulla
oikeasti pinnan alla yhtä huonosti kuin mulla? Tai yhtä huonosti mutta jollain eri tyylillä? Ei olisi pitänyt jättää sua321541Muutama kysymys ja huomio hindulaisesta kulttuurista.
Vedakirjoituksia pidetään historiallisina teksteinä, ei siis "julistuksena" kuten esimerkiksi Raamattua, vaan kuten koul5161323Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa
Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em951306- 561287
- 751253
Jumala puhui minulle
Hän kertoi sinusta asioita, joiden takia jaksan, uskon ja luotan. Hän kuvaili sinua minulle ja pakahduin onnesta kuulles1251176