Oikeisto tämän maan on tuhoamassa

Anonyymi-ap

2008 - 2019 BKT:n kasvu 4% (Ruotsi: 22 %, Tanska: 15 %, Norja: 14 %) vuorotellen kepun tai kokoomuksen johdolla ja nyt menee tuhkatkin pesästä OrpoPurran johdolla.

Velkaantuminen Euroopan pahinta ja velanotto vuonna 2024 hurjat 18,44 mrd€, työllisyystilanne Euroopan huonoin, työttömyys EU:n kolmanneksi pahin kasvaa toisiksi nopeiten, talous maailman 9 paskin sija Irlannin kanssa, konkurssien määrät korkeimmat 2000-luvulla, reaaliansioiden lasku pahin 15 vuoteen, vuodesta 2021 laskenut kahden kuukauden palkkaa vastaavan summan ja 2,5 kertainen EU:n euroalueen maiden keskiarvoon verrattuna ja palkansaajien verotus EVA:n mukaan tänä vuonna pahin 10-vuoteen.

12

156

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      2019 tuli sitten SDP ja siitä lähti alamäki. Talous sakkasi ja valtion menoja lisättiin 20 miljardia. Tämä tietysti velkarahalla. Nyt näitä menoja yritetään suitsia, että velkakierre saataistiin katkaistua.

      • Anonyymi

        Alamäki alkoi Kataisen pääministerikaudella. Rahat meni Kreikkaan ja Italiaan.


    • Anonyymi

      Säästöt on vaan pakko tehdä kun velkaa on otettu vuosikymmeniä. Ihan sama ketkä seuraavaan hallitukseen äänestetään sillä säästökuuri jatkuu siitä huolimatta. Duunareilta, vanhuksilta ja opiskelijoilta se raha otetaan kuin muuta vaihtoehtoja ei ole.

    • Anonyymi

      SDP oli vallassa vuosikymmenet. Duunari oli jatkuva riiston kohde. Jopa sotaveteraanit olivat heitteillä kunnes oikeisto alkoi korjaamaan tilannetta. Marinin hallitus jätti maan rapakuntoon. Miksi kukaan ei vedä tilille Tuppuraista, joka jätti Fortumin sekoilujen kautta veronmaksajille yli 12 miljardin edestä maksettavaa ja sekin velaksi. Sosialismi on alkuun hienoa, kaikille kaikkea mutta kuten nyt näemme, se ei kanna loputtomiin.

    • Anonyymi

      Höpötystä !

      Suomen talouden pulmana ovat liian suuret julkiset menot jotka ovat 55% suhteessa BKT:hen !
      Luku on teollisuusmaiden toiseksi korkein/huonoin luku !

      Liian suurista julkisista menoista ovat seurauksena, korkea verotus, velkaantuminen ulkomaille, matalat varallisuustasot ja olematon talouskasvu !

      Menot ovat seurausta vuosikymmenien aikana tehdyistä eduskunnan menopäätöksistä !

    • Anonyymi

      Suomessa on monta asiaa pielessä. Yksi keskeinen on vuosikymmeniä jatkunut sosialistinen ajatus yrittäjyyden pahuudesta. Tasapuolisuuden nimissä on pidetty huolta että jos joku haluaa yrittää ja vaurastua niin byrokratia on nujertanut suurimman osan näistä ihmisistä.
      Asenne muutos on välttämätön jotta nykyinen tilanne muuttuisi jossa valtion kustannuksella koulutetaan valtava joukko tohtoreita ja maistereita mutta jotka ovat kyvyttömiä ja haluttomia lähtemään yrittäjän tielle vaan jäävät kyttäämään kortistoon virkaa yhteiskunnan eri sektoreilta joita etenkin vasemmisto on halukas paisuttamaan.

    • Anonyymi

      Aloittaja on täysin oikeassa.

      Oikeisto tuhoaa tällä menolla suomen kokonaan poies maailmankartalta.

    • Anonyymi

      Fasistit eivät osaa tehdä muuta kuin pahaa.

      Niin myös suomessa, koko kapitalistinen valtiovalta syyllistyy tähän

    • - Kalliiksi ovat tulleet ylistetyn €URO-panttivanki-valuutan lunnaat................

    • Anonyymi

      Suomi on aina niin suomettunut. Ensin Neuvostoliiton suuntaan, sitten EU:n ja nyt myös USA:n. Kaikki se on syönyt suomalaista suvereeniutta ja muokannut suomalaisen mentaliteetin palvelijaksi, joka aina etsii uuttaa isäntää, jolle luovutetaan päätäntävalta, koska itse ei uskalleta.

      Mitä tulee aloitukseen, niin siitä puuttuu paljon asiaa, jotka vaikuttaa hyvinvointiin ja lisäksi se on valetta siltä osin, että syyllinen olisi vasemmiston pakollinen vihollinen, oikeisto. Kun aloittaja viitsisi katsoa eri hallituskokoonpanoja ja sitten talous- yms. käyriä, niin varmaan se suurempi kuva näkyisi paremmin, että siellä on ollut kaikki vasemmalta oikealle tekemässä Suomelle epäedullisia päätöksiä.

      Minusta on kummallista, että räyhävasemmisto on ottanut elämäntehtäväkseen häiriköidä normaalia ja objektiivista tiedonjakamista. Eikö muuten enää pärjätä ja saada huomiota?

      • Anonyymi

        Niinpä....minkäs puolueen valtiovarainministerit esimerkiksi olivatkaan aikoinaan virittämässä lamapommia vuosien 1987-1991 hallituksessa.....?

        Jonnet ei tosiaan muista.


    • Anonyymi

      Tuota....kerrotko mitkä tämän hsllituksen säästö, säästökohteet tai mitkään säästöihin viittaavat SDPn vaihtoehtobudjettissa oli muutettu? No, kerro vain. Eikö löydy valopää vihervasuri.
      Jopa Summit kilpailun mamu haukkui muita kilpailijoita vihervasureiksi. Ei paskapäiksi, ei mulkuiksi, ei idiooteiksi, vaan vihervasureiksi. Hön ei siis löytänyt halventavampaa tapaa halveksia muita kilpailijoita.
      Kaikki, siis KAIKKI ihmiset, ei siis vihervasurit - tajuavat miten tanan typeriä, halveksittavia, vihervasureita te vihervasurit olette. Onneksi talvi tulee ja .....

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi

      Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit
      Maailman menoa
      99
      6592
    2. KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!

      STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
      Maailman menoa
      366
      6166
    3. Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?

      On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei
      Maailman menoa
      60
      3043
    4. Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta

      Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-2000011780852
      Maailman menoa
      111
      2514
    5. Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti

      Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT
      Maailman menoa
      108
      2165
    6. Onko kaivattusi

      liian vetovoimainen seksuaalisesti?
      Ikävä
      125
      1804
    7. Puolen vuoden koeaika

      Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro
      Ikävä
      19
      1663
    8. Tytti Tuppurainen nöyryyttää avustajiaan

      Tytti Tuppurainen nöyryyttää SDP:n eduskuntaryhmän kokouksissa sekä avustajia että kansanedustajia. Hän nolaa ihmisiä ju
      Kotimaiset julkkisjuorut
      181
      1340
    9. Huomaatteko Demari Tytti ei esitä pahoitteluitaan

      Samanlainen ilmeisesti kuin Marin eli Uhriutuu no he ovat Demareita ja muiden yläpuolella siis omasta mielestään
      Maailman menoa
      34
      1315
    10. On todella hassua

      Ajatella että pitäisit erityisen kuumana tai seksikkäänä?
      Ikävä
      73
      1237
    Aihe