Miten sait pelastusvarmuuden?

Voiko käydä niin että pelastusvarmoissa on niitä, joita Jeesus ei tunne, mutta silti näillä ir´tsellään on se käsitys että pelastuvat joutumasta helvettiin ikuieksi ajaksi, mutta Jeesus sanookin näille joillkin pelastusvarmoille ettei Jeesus tunnusta heitä itselleen kuuluviksi.
3111
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Jo itse "pelastusvarmuus" on synti, sillä Raamattu, UT ei sellaista lupaa ja opeta.

UT:n mukaan, meidän puoleltamme katsoen, pelastuksemme on toivon varassa. Se ei ole kenenkään kohdalla täysin varmaa ja siksi UT kehoittaakin meitä valvomaan ja rukoilemaan.

Tietynlainen "varmuus" monilla voi olla, mutta se tulee aina myös kyseenalaistaa ja tutkia itseään: uskoaan, henkeään, käytöstään, ajatuksiaan, sanojaan ja tekojaan ja mitä Raamatun sana niistä kaikista sanoo.

Äänestä

Sain pelastusvarmuuden Room. 8:16 mukaan. Det räcker.

Äänestä

Olen ollut ateisti syntymästä asti ja aina varma siitä, että pelastun helvetiltä, koska sitä ei ole olemassa. Ei ole tarvinnut ikinä pelätä mielikuvitushemmoa ja sen sadistista kidutusta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Voiko käydä niin että pelastusvarmoissa on niitä, joita Jeesus ei tunne, mutta silti näillä ir´tsellään on se käsitys että pelastuvat joutumasta helvettiin ikuieksi ajaksi, mutta Jeesus sanookin näille joillkin pelastusvarmoille ettei Jeesus tunnusta heitä itselleen kuuluviksi.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu