Helluntaiuskossa PAINOTETAAN kovasti uskovan todistusta.
Mutta mitä
Raamattu
sanoo
"uskovan"
todistuksesta ?
Helluntailaisten puheisiin ei kannata luottaa.
Joh 5:31:
"Jos minä itsestäni todistan, ei minun todistukseni ole pätevä."
Joh 8:17:
"Onhan teidän laissannekin kirjoitettuna, että kahden ihmisen todistus on pätevä."
Mutta mitä
Raamattu
sanoo
"uskovan"
todistuksesta ?
Helluntailaisten puheisiin ei kannata luottaa.
Joh 5:31:
"Jos minä itsestäni todistan, ei minun todistukseni ole pätevä."
Joh 8:17:
"Onhan teidän laissannekin kirjoitettuna, että kahden ihmisen todistus on pätevä."
Vastaukset 41
Vanhimmat
Otat irrallisia raamatunjakeita sieltä täältä. Tällä tavalla sieltä saa mitä vaan. Otatko seuraavaksi näin : Juudas meni ja hirttäytyi. Mene sinä ja tee samoin. Näin luet raamattuasi. Olet todella pelle.
(Vapaamuurarien luoma) helluntailainen uususkonto on keinotekoisesti koostettu lukuisista, kristittyjen jo aikoinaan kieltämistä, kadottavista harhaopeista.
Mikä' tahansa heidän opetuksensa, kun sitä lähemmin tarkastelee, on heppoisesti ja pinnallisesti Raamatusta otettua "yhden jakeen" tai lauseen "oppia", joka ei kestä, kun sitä verrataan muihin jakeisiin.
Kristillinen, raamatullinen oppi pitää yhtä kaiken Raamatun sanan kanssa. "Raamattu" on kristinuskoisten kirkolliskokousten vahvistama, kristittyjen pyhä kirja. Muut "raamatut" ovat väärennöksiä, eikä niillä olisi oikeutta käyttää "Raamattu"-nimitystä.
Tiedätkö, että Raamatun käännöstyössä on ollut mukana myös helluntailaisia. Tosin vuoden 92 käänöstoimikunnasta he lähtivät pois. Alkoi tulla kirkko-sanoja ym.
Vuoden 33/38-käännös on hyvä.
voiraukkaa kun et tajua yhtään mitään kunhan latelet fraasej aperäkkäin.
anna olla mene lakasemaan portaita.
Helluntailiikkeen opillinen ja hengellinen isähahmo Charles Fox Parham oli vapaamuurari ja KuKluxKlaanin veljeskunnan jäsen. Väheksyi Juutalaisia ja kannatti valkoisten Amerikkalaisten miesten ylivaltaa. Piti nuorta juutalaispoikaa suhteessa kanssaan häpäisten näin juutalaisia.
Raamattu varoittaa Juutalaisiin koskemasta ja kajoamasta.
Matt. 18:6
Mutta jos joku johdattaa lankeemukseen yhdenkin näistä vähäisistä, jotka uskovat minuun, hänelle olisi parempi, että hänen kaulaansa pantaisiin myllynkivi ja hänet upotettaisiin meren syvyyteen.
Raamatussa "upottaminen" liittyy aina johonkin pahaan.
Luterilaiset luovuttivat juutalaisia Gestapolle!
Siksi Suomi on Sodoma!
Näköjään luterilaisia vainotaan täälläkin !
Kyllä olette ahtaalla, jaksatteko edes lähiräkälään raahatua ottamaan vainomurheeseen.
Kyllä, sinä vainoat
Olet se katkera hellarivanhus
Ei kannata luottaa kun niiden puheet on vain toisten mollaamista
Helluntaiuskonnon jotkut uhrit voivat olla ri...jien henkien vallassa.
Kannatta lahkolaisten katsoa Raamatusta katsoa mitä siellä sanotaan "todistamisesta."
Ostakaa myös silmävoidetta.
Luterilaisuus on lahko katolisesta kirkosta.
Helluntailaisuus tuottaa paljon uskontojen uhreja.
Uskontojen Uhrien auttavan palvelun perusti helluntailaisuudesta irti pääsemään onnistunut mies. Sinne kannattaa ottaa yhteyttä.
Kananttaa myös lukea helluntailaisuudesta kirjoittu kirja: Vahvassa uskossa, harhaanjohtajat.
Helluntaipastorit käyttävät irallisia jakeita kumotakseen rasmatullisen yksi kaste opin.
On ne ovelia kuin käärmeet.
Pakkovauvakastettu rienaaja pelkää että tapan sen lapset
Olet helluntaiuskoon aivopestu.
Parantumaton sairaus.
Onko sakastista tehty varauksia miten oaljon siljan parinvaihtoristeilylle?
Koko laiva on kuulemma varattu.
Nyt on kasteen armo kovilla luulen.
Ei kun isänne ovat pesseet jälkikasvunsa aivokoneiston jo viissataa vuotta ja opettaneet heidät irvailemaan kaikkea joka ei puuäijää kumarra.
Jalkojen oesu vaan on unohtunut kokonaan.
Koko laivan saa pestä reissun jälkeen jarrugliinerillä.
Kellarista niitä on tehty
siinä on armo kovila kun kääkkä panee siellä vähän ketä haluaa
Niin sinut on opetettu irvailemaan Raamattua ja siihen uskovia
Se on hellareille tyypillistä
kyllä, kellari pesuun
Mielenkiintoista !
Hokasin yks päivä että kaikki ne helluntaihuutelijat jotka jo alakoulussa sitä harjoittivat opettajien ollessa kuuroja ja sokeita, ovat hautuumaalla !
Kukaan ei päässyt vanhuuteen asti.
Hienoa että helluntailaiset huutelijat ovat hautuumaalla. Jumala kostaa kun haukutte uskovia
Niin voi käydä pian vaarillekin
Pakkovauvakastettujen jumala haluaa "jumalattomien" kuolemaa.
Kristittyjen Jumalan mieleen ei ole jumalattoman kuolema.
Useamman kerran kylvetetty vihaa uskovia ja haluaa tapppaa näitä
Hän iloitsee kun pakkovauvakastettuja - miten hän itse uskovia nimittää - kuolee
Pakkovauvakastetut rienaajat pitäisi ampua jokainen!
Pakkovauvakaste on vitsi!
aseet on jätettävä naulakkoon
Hirvensarvet on paras asenaulakko.
Esimerkki Raamatun ilmoittamasta uskovan todistamisesta.
18 Ja hänen astuessaan venheeseen se riivattuna ollut pyysi häneltä saada olla hänen kanssaan.
19 Mutta hän ei sitä sallinut, vaan sanoi hänelle: "Mene kotiisi omaistesi luo ja kerro heille, kuinka suuria tekoja Herra on sinulle tehnyt ja kuinka hän on sinua armahtanut".
20 Niin hän lähti ja rupesi Dekapolin alueella julistamaan, kuinka suuria tekoja Jeesus oli hänelle tehnyt; ja kaikki ihmettelivät. ( Mark 5)
38 Ja mies, josta riivaajat olivat lähteneet, pyysi häneltä saada olla hänen kanssaan. Mutta Jeesus lähetti hänet luotansa sanoen:
39 "Palaja kotiisi ja kerro, kuinka suuria töitä Jumala on sinulle tehnyt". Ja hän meni ja julisti kaikkialla kaupungissa, kuinka suuria töitä Jeesus oli hänelle tehnyt.
( Luuk 8)
Spontaani todistaminen siitä, mitä Jumala on tehnyt.
Pelastuksen evankeliumin ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen
Tampereen mieskin teki sitä katutyötä ja todisti uskoaan.
Nyt Jeesus on taivaassa.
Samanlaisia tekoja tekee valejeesukset ja henkivallat, lahkovallat.
2.Kor.11
13 Sillä semmoiset ovat valheapostoleja, petollisia työntekijöitä, jotka tekeytyvät Kristuksen apostoleiksi.
14 Eikä ihme; sillä itse Saatana tekeytyy valkeuden enkeliksi.
15 Ei ole siis paljon, jos hänen palvelijansakin tekeytyvät vanhurskauden palvelijoiksi, mutta heidän loppunsa on oleva heidän tekojensa mukainen.
Usko Toivonen, sait sydämen uskon kun luterilaisen kirkon viranhaqltija valutti vettä päähäsi.
Kyllä on sekasen häiriintynyttä "uskovaisten" riitelyä.
Ei se pelkkä uskominen ja sen todistaminen sitä tarkoita, että ihminen olisi oikea kristitty.
Matt.7
21 Ei jokainen, joka sanoo minulle: 'Herra, Herra!', pääse taivasten valtakuntaan, vaan se, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon.
22 Moni sanoo minulle sinä päivänä: 'Herra, Herra, emmekö me sinun nimesi kautta ennustaneet ja sinun nimesi kautta ajaneet ulos riivaajia ja sinun nimesi kautta tehneet monta voimallista tekoa?'
23 Ja silloin minä lausun heille julki: 'Minä en ole koskaan teitä tuntenut; menkää pois minun tyköäni, te laittomuuden tekijät'.
Aloitushan koski, "mitä Raamattu sanoo uskovan todistuksesta".
Jeesuksen parantama todisti, kuten Raamattu sen ilmoittaa.
Jeesus on siellä, missä kaksi tai kolme uskovaa kokoontuu Hänen nimessään.
Ja myöskin "Raamattu sanoo".
14 Vaan vaikka saisittekin kärsiä vanhurskauden tähden, olette kuitenkin autuaita. "Mutta älkää antako heidän pelkonsa peljättää itseänne, älkääkä hämmästykö",
15 vaan pyhittäkää Herra Kristus sydämissänne ja olkaa aina valmiit vastaamaan jokaiselle, joka teiltä kysyy sen toivon perustusta, joka teissä on, kuitenkin sävyisyydellä ja pelolla,
16 pitäen hyvän omantunnon, että ne, jotka parjaavat teidän hyvää vaellustanne Kristuksessa, joutuisivat häpeään siinä, mistä he teitä panettelevat.
17 Sillä parempi on hyvää tehden kärsiä, jos niin on Jumalan tahto, kuin pahaa tehden.
( 1Piet 3)
Kuten tuosta voimme lukea, myös aloittajakin, on aina oltava valmis todistamaan "sen toivon perustusta, joka teissä on", eli Jeesuksesta Kristuksesta.
Jokainen Jumalan lapsi Jeesuksessa Kristuksessa toimii noin.
"Pyhittäkää Herra Kristus sydämissänne ja olkaa aina valmiit vastaamaan jokaiselle, joka teiltä kysyy sen toivon perustusta, joka teissä on, kuitenkin sävyisyydellä ja pelolla, pitäen hyvän omantunnon"
3 Sentähden minä teen teille tiettäväksi, ettei kukaan, joka puhuu Jumalan Hengessä, sano: "Jeesus olkoon kirottu", ja ettei kukaan voi sanoa: "Jeesus olkoon Herra", paitsi Pyhässä Hengessä. ( 1Kor 12)
Suomessa nykyään ympärillämme on vähän uudestisyntyneitä Jumalan lapsia, jotka siis ovat Kristuksessa ja todistavat Hänestä.
Toisin, kuin aiemmin vielä Suomessakin oli ja alkuseurakunnan aikoihin.
1 Sentähden, kun meillä on näin suuri pilvi todistajia ympärillämme, pankaamme mekin pois kaikki, mikä meitä painaa, ja synti, joka niin helposti meidät kietoo, ja juoskaamme kestävinä edessämme olevassa kilvoituksessa,
2 silmät luotuina uskon alkajaan ja täyttäjään, Jeesukseen, joka hänelle tarjona olevan ilon sijasta kärsi ristin, häpeästä välittämättä, ja istui Jumalan valtaistuimen oikealle puolelle.
3 Ajatelkaa häntä, joka syntisiltä on saanut kärsiä sellaista vastustusta itseänsä kohtaan, ettette väsyisi ja menettäisi toivoanne. ( Hep 12)
Pelastuksen evankeliumin Herrasta Jeesuksesta Kristuksesta ja sydämen uskon puolesta.
Usko Toivonen