4 lasta on,ja nyt tämä joka on 5v.
puhuu jatkuvasti kakasta pippelistä pieruista jne..
Kysyin Tarhan tädeiltä onko sama meininki siellä.
Totesi että eivät kerkiä kuuntelemaan jokaisen lapsen puhetta.
Mikä on täysin ymmärrett'vää.
Tänä aamuna esim. Kissa meni laatikolle ja laski kunnon "tornit"
haju oli mahtava!!
Ja minä kun otin kakat pois halusi välttämättä nähdä.
Esimerkkejä:
Olivat kummatkin tytöt suihkussa ja isä meni pissalle, no neiti otti löyly kauhan ja laittoi äkkiä lurituksen alle.
Oli viimeinen kerta kun meni Lurittamaan kun ovat suihkussa.
Mutta todella väsyttävää.
Kakka, Pissa Pieru Pippeli jne..
Joka päivä, ja alkaa heti aamusta kun neiti herää!!!
Olen sanonutneidille että kohta sulla ei ole ketään kavereita jos tuommoisia juttelet!
Vanhempi oli samaa mieltä, ja sanoi siskolleen että:Lopeta ne jutut"
Ei tehoa.
Oltiin enossa kauppaan ruoka-ostoksille, niin neiti takapenkillä kun istui piirsi Pilakuvan ikkunaan miehen suku-elimistä!
Mistä on senkin oppinut?
Mutta ihan totta alkaa hermot jo meillä muilla mennä, kun heti aamusta,
Pippeliä Pierua Kissan kakat ja se jatkuva jankutus kuka haisee???
Itse kun antaa "pommin" olen yrittänyt ja vieläkin selitän että on pakko päästää ilmat ulos, muuten tulee vatsa kipeäksi!
Tätä meininkiä on nyt ollut noin 4kk,
aamuisin kun tule lenkiltä laitan aamiaista ja sama virsi joka hiivatin aamu!!!
Ollaan todella kyllästytty, näihin juttuihin!!
Onko jollain sanman laisia oireita ja mitä tehdä??
Toivoisin asiallisia vastauksia oli sitten haukut tai ei mutta nyt todella tarvitsen muiden mieli-piteitå!!!!
T:Äiti
Apua äidille!
13
383
Vastaukset
- Anonyymi
Sanot vaan että ne on rumia asioita eikä niistä puhuta jos ei ole pakko. Pakko on vain silloin kun on jokin sauraus tms. Opettakaa lapsianne. Se on teidän tehtävä.
Lapsilla ei ole muita vastuullisia kuin omat vanhemmat joiden tehtävä on kouluttaa ja opettaa asioita.- Anonyymi
En ymmäärä miksi lapselle pitäisi väittää, että, että pieru, kakka, pissa, kikkeli... rumia asioita.
Minusta asiaan ei kannatta kiinnittää mitään huomiota, koska noista "tumista asioista" puhuminen lapsella nopeasti ohi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En ymmäärä miksi lapselle pitäisi väittää, että, että pieru, kakka, pissa, kikkeli... rumia asioita.
Minusta asiaan ei kannatta kiinnittää mitään huomiota, koska noista "tumista asioista" puhuminen lapsella nopeasti ohi."rumista".
- Anonyymi
Jo 80 luvulla oli päiväkoti lapsilla samat puheet . Loppuvat ihan itsestään .
Pökäles!
Moni aikuinen ihminen puhelee ihan samanlaisia juttuja.
- Anonyymi
kun lapsi tekee jotain tyhmää sano selitä muutaman kerran ,että noin ei saa tehdä neuvot miten oikeasti pitää toimia .
Se menee jos yhden kerran hyväksyt antaa luvan kasvaa kieroon.
ei ei huuto auta pitää aina selittää miksi on ei. - Anonyymi
Olisko jonkinlaista huomion kerjäämistä kuitenkin?Kokeile ignoorata kakkapuhe niin, ettet huomauta puheista.Olet tavallaan ettet kuulisi niitä.Lapsi ei jaksa enää käyttää kauan"hyväkseen" sitä keinoa saada sinut reagoimaan.
- Anonyymi
Pökälekirjoittaja Seppo Mylliskö kirjoittanut tämän avauksen, allekirjoituksella "äiti" ?
No jaa, suurin osa nykykirjoittajista ei tunnista kyseistä heppua. - Anonyymi
Pitää viedä sukupuolenvaihdos leikkaukseen.
- Anonyymi
Kovan luokan seurahenkilöhän hänestä on tulossa, ehkä jopa standup-koomikko. Kakka-, pieru- ja pippelijutut naurattavat aina.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kuolemanrangaistus
Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen1477386Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam1795301Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.144178KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa74118Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa
Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk753884Sinä olet minun forEver
Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,303419Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on122941Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1042837Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,672385Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1042245
