1. Pietarin kirje 3:9 FB38
[9] Älkää kostako pahaa pahalla, älkää herjausta herjauksella, vaan päinvastoin siunatkaa; sillä siihen te olette kutsututkin, että siunauksen perisitte.
https://bible.com/bible/365/1pe.3.9.FB38
Päivän sana.
10
122
Vastaukset
- Anonyymi
Kaikki heijastuu karman lain mukaan takaisin, hyvä ja paha. Mitä kylvää sitä niittää
- Anonyymi
Olen yhden asian huomannut. Kun en ole kostanut pahaa pahalla niin olen saanut itselleni jonkun ison onnistumisen elämässä. Olen liittänyt nämä tapahtumat yhteen. On kaksi isoa siunattua tapahtumaa juuri tähän liittyen.
Se etten vastaa herjaukseen herjauksella johtuu välinpitämättömyydestä, ei raamatunmukaisesta käytöksestä. Pidän niin typerinä herjaajia etten viitsi vastata. - Anonyymi
Ei tuommoisia juttuja saa Raamatusta lainata ettei muka voisi herjata.
Tai ainakaan ei pidä ajatella että itseä koskevat.
Miten voi elää ilman herjaamista. - Anonyymi
Uskova ampuu itseään jalkaan ja päähän jos lainailee Raamatusta ettei saa herjata.
Ei olisi mitään juttuja sen jälkeen. - Anonyymi
Kyllä nyt sentään vähän pitää katsoa mitä menee Raamatusta lainailee. Ei nyt mitään tuollaisia ettei muka saisi herjata. Ettei uskova saisi harrastaa juuri sitä mitä pitää ja miksi Raamattua on tutkinut. Että voisi herjata muita. Ei noin vain saa tehdä.
Sen vielä ymmärtäisi jotenkin jos homoista jotain Raamatusta kopioisi, että näin täällä sanotaan kun eivät kaikki kuitenkaan homota. Vain jotkut amerikan homoihin innostuneet. Ei se niin kovin juurikaan ketään kirpaisisi.
Mutta että ei saisi herjata ja että jos ei niin tee, saa siunauksia.
Sellaisen asian ilmituomisesta pitäisi antaa joku sakko kun niin loukkaa lähes jokaista uskovaa ja heidän mielipuuhiaan.
Nyt on mennyt Raamattu vääriin käsiin. - Anonyymi
Homolainaukset ovat aivan lastenleikkiä siihen nähden että ei muka voisi herjata ja sen tuo Raamatusta esille.
Nyt kyllä mennään niin aralle alueelle ettei ole tosikaan.
Mutta ei turhaan sanota että Raamatun sana on kaksiteräinen miekka.
Ei tosiaan turhaan niin ole kirjoitettu.
Siksi pitää vähän miettiä miten sitä miekkaa heiluttaa.
Ei niin että kaikkien päät putoaa. Vanhoillislestadiolaisella mummullani oli välillä tapana tokaista jotta VOE HERJATTU! Muuten oli mukava mummu. (Taivaan kodissa on jo mummu… )
- Anonyymi
Se tosiaan pikkujutuista pienin jos jostain hoppeleista jotain lainaa suhteessa Raamatun sanaan. Ei se nyt satu kuin joihinkin eikä oikein osu edes se Raamatun sana.
Mutta jos herjaajista noin selkeästi sanotaan ja vielä että jos ei herjaa niin saa siunauksia, niin se on jo niin järisyttävä juttu, että se on kuin antaisi toisille käsikranaatin ilman sokkaa.
Pitää tosiaan kaksi kertaa miettiä ennen kuin Raamattua lainaa ettei vedä mattoa lähes kaikkien alta. - Anonyymi
Garman Ghia oli Volkswagen auto
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1142144- 1881784
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos631165Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K791082Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik311040En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k691008Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.43953Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉74925Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse55880The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut8874