Kuoleman tuomion kaksinais moralismi

Anonyymi-ap

Eu:ssa se on on virallisesti kielletty

Mutta
Eu maissa saa poltiit antaa kuoleman tuomion esim. Terroristin tavatessaan..
Tai sota hommissa kun maiden rajoista neuuvotellaan saa tappaa vastustajia

Sitten Suomi saa tukea Eu:ta joak taas kannattaa Usa:ta ja Trumppia...

Trump vaati pari päivää sitten tulleilla uhaten että tullit utlee voimaan kun naapuri maa ei ole teloittanut huumekauppiaita,no tullit peruttiin parissa päivässä varmaan tämä asia luvatttiin hoitaa kuntoo,sitä ei kerrottu mutta tuskin muuten tulleja olisi sirretty kuukaudella. (lähde cnn.com)

Miksi Eu:ssa pitää olla tällaisia naurettavia kuolemantuomion kielto pykäliä kun ei niitä kunnioiteta eikä niistä välitetä .
Suomessakin on paha huume ongelma ,olisi hyvä jos tännekin saataisiin voimaan kuoleman tuomio huumekauppiaille tai edes eleinkautiset tuomiot jotka voisi nyky lain mukaan lätkäistä lähes jokaiselle..koska nehän myy niitä myrkkyjä käyettäväksi tietoisesti jotka tapppaa ihmsen ennen aikaisesti,eikö se täytä murhan tunnusmerkit ? Osa ei ede smyy vaan jakaa lääkärinä huume reseptejä tietäen että ne menee väärinkäyttöön ja saa rahan siitä yhteiskunnalta ja lääke tukkureilta boonuksina reseptien kirjoituksesta.. Kyllä suomeen pitäisi saada myös kuolemantuomio huumeiden myynnistä ja reseptien kirjoituksesta . ja käyttäjät heit eekä kerrasta pakko hoitoon ! toisesta on jo myöhäistä....niihin ei kannata rahoja tuhlata ,se on hukkaan heitettyä rahaa...
Huumeet ja viiina on aivan eri asia...vuosikymmeniä juoneen juoppo kannattaa hoitaa yheteiskunna varoilla kuntoon jos se eitse haluaa vääntää korkin kiinni siitä voi tulla vielä hyvä työmies,mutta huumehörhöstä ei tule !

0

252

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

        "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
        Maailman menoa
        68
        2302
      2. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

        Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
        Maailman menoa
        235
        2238
      3. Onko kivaa jättää

        elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
        Ikävä
        120
        1508
      4. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

        Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
        Maailman menoa
        24
        1323
      5. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

        Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
        Maailman menoa
        41
        1289
      6. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

        Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
        Ikävä
        132
        1261
      7. En kerro nimeäsi nainen

        Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
        Ikävä
        71
        1210
      8. Olet kiva ihminen

        En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
        Ikävä
        73
        979
      9. Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma

        Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki
        Kaste
        102
        979
      10. Auta mua mies

        Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
        Ikävä
        77
        932
      Aihe