https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000011009578.html
Siinähän tuo olisi ollut lieksalaisilla rikastumisen mahdollisuus.
Siinähän tuo olisi ollut lieksalaisilla rikastumisen mahdollisuus.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 7 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 13
Vanhimmat
Jokaisella on mahdollisuus rikastua työn teolla
Ain laulain työtäs tee, trallallallallallaa
La loka 1 euroo lalaaaaa
Kuntoutuja suomen tiellä pitää. Pyörät pyörii kuntoutus laitosten avulla 9 euroa miinut verot valtiolle. Iloinen Reunatie aina valmis Suomi nousuun mutka talo saa miljoonia ajaa mersulla pakkasessa hanpaat välkkyy 1 euro kuntoutujalla menee laihaan pirkka kahviin urheilukadulla lahjoitus kippoon
Verenimijälahtarit laitettava oikeaan vastuuseen riistosta ja ihmiskaupasta.
kela vie 50 prosenttia tuosta.
Kuinka kauan yksityisen puolen lääkäri työskentelee kahdella eurolla?
2 tuntia 25 minuuttia, se on kuntoutujan tuntipalkka verot pois
Minä jamalin ylipääjohtaja tarjoan töitä jamalin saunamajureille jota tulee 5kpl. Palkkaa maksan 4.5 € rupleissa. Ja imut kaksikertaa vuorokaudessa. Ja lämpimät vaatteet omat varusteet.
Törkyturpa
Jamalin ylipääjohtaja
Tökis tarjoaa töitä joita eiole. Eihän ole saunakylääkään. Vain mielenterveyspotilaat vänkäävät vastaan
2 euron tuntipalkalla on eläke kertymäkin mittava.
Silti halukkaita oli tuohonkin työhön. Kahden euron työkin kelpaa kun mitään muuta ei ole.
Eipä ole uutta tietoa!
Vähän aikaa sitten Lieksan työllistymis ostasto määräsi kuntouttavaan työntekoon ihmisiä, juuri tuolla n 2 euron tuntipalkalla.
Työtön sai kelan työttömyyskorvauksen ja kulukorvausta eli ns palkkaa 9 euroa päivältä
Noin 2 euron tuntipalkalla työttämät kolasi lumia mm kirjaston edustalta, uimalaitokselta, sataman kodalta ja tyhjensivät roskalaatikoita ym ym
Kaiken huippu oli kun ihmisiä pakotettiin noihin töihin, ilman työvaatteitta ja turvakenkiä.
Polttopuiden sahaukset ja pilkkomiset siis hoitui vastoin työturvallisuus lakeja ja törkeästi. Itsekkin jouduin sahaamaan isoja puita ilman turvahousuja tai turvakenkiä...pelkät omat ulkoiluvaatteet päällä ... siis selvä työsuojelurikos pahimmasta päästä.
Ihme juttu että lieksalaisilla on vielä sormet ja varpaat tallella kun työturvallisuuslakeja kaupungissa rikotaan. Voisi olla pahimmassa tapauksessa sormeton niin kuin tuo yksi kuntoutuja klapikoneen kanssa.
Kuntoutujat on Ö luokan porukkaa niin ei tarvii lakejakaan noudattaa heidän kanssaan kaupungin mielestä?