Kylmää puhetta maaseudusta

Anonyymi-ap

EU lobbarit valkopesee sitä tosiseikkaa, että Suomen maaseudut kuolleet pystyyn ja ihmiset menettäneet luonnollisen elinkeinonsa ja elintapansa.

Puhetta ajaa rahanahneus, itsekkyys ja sokeus millekkään inhimillisille seikoille.

Sosialistina ja luonnonsuojelijana ihmettelen, miksei maaseutujen pientilojen mahdollisuuksia luomutuotantoon tunnustettu, vaan jätettiin täysin huomioimatta?

Jos näin olisi tehty, niin Suomessa olisi varmasti Euroopan toimivin luonnonmukaista omavaraistaloutta hipova ruoantuotantoinfra.

Suorastaan syljen noiden ihmisten päälle, mitä valehtelijoita! Mitä he oikein palvelevat näillä teoillaan?

Eläimet kituvat massatuotantolaitoksissa ja ruoka on todella huonolaatuista. Esim Kangasalla kasvatetut kanat mustelmille ruhjottuja ilmeisesti koneellisessa teurastusprosessissa ja lähes lihaksettomia liikunnanpuutteesta, kuin oksettavia laihaläskejä, ressukat. Itse syönkin vain halalkanaa.

Kuuntele Yle Areenassa: https://areena.yle.fi/1-70872025

Helsinkiläinen nainen

5

176

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ja mikä emäntä se on joka saa tuet perseennuolennalla? "Maatilatutkija", just joo🤣

      Kyllä jo äänestä kuulee, että porvarihymistelijä viettää EU tuilla lokoista elämää. Vähät välittää muista jotka ei ole yhtä etuoikeutettuja elämään tätä elämää.

      Mies, joka lopussa puhuu maaseudusta, niin onko joku vitsi??

    • Anonyymi

      Ohjelmasta käy ilmi, että EU "yhteisönä" pelkkää sumutusta ja tosiasiassa vain yksi osa kapitalistien suunnitelmia. Suomen erottava EUsta ja Natosta.

    • Anonyymi

      Kusipaska-EU ja kaupunkien paskahousuinen loisväki viherpiiperryksineen on Suomen suurimmat vitsaukset.

      • Anonyymi

        Kyllä kaupungissa on muitakin kun lahjottuja oikeistolaisia ja heidän hännystelijöitä.

        Miksi ette odoita sormella niitä, jotka on vastuussa, vaan hyökkäätte järjettömästi toisia tavallisia ihmisiä vastaan?

        "Hajota ja hallitse". Tässäkin on kapitalistit teitä kusseet linssiin median avustuksella ja hyötyneet. Sillä välin kun kansa heittelee paskaa toinen toistaan vastaan, on kahmittu. Esim terveydenhuolto yksityistetty.


    • Anonyymi

      Sosialistit ja luonnonsuojelijat saivat aikaan maaseudun täystuhon johon itsekin lopilta kuolevat. Jos ei ymmärrä mitään työstä jota lopulta joudutaan nkoko joukko tekemään ilman palkkaa orjatyönä niin on turha valittaa mitään.Itse tuhottu työ oman tyhmyyden takia ei ole hääppöinen saavutus eikä oikeuta puhumaan asiasta enää mitään.Teikäläiset unohtisat kokonaan talouden perusteet ja kävivät käsiksi asioihin vaikka toimivat vain laiskuuden arkumentein. Lähdettiin EUhun heppoisin perustein. Laskettiin palkat tukien nvaraa joita toimiville pientiloille ei koskaan ole maksettu koska tuotanto pasinettiin heti niin alas ettei mahdollisuuksia enää ollut. Erityisesti Keskustan maatalouspäättäjät kjunnostautuivat luulottelussam. Sinne haalittiin rohkeat sopankeittäjät suoraan nkolun penkiltä puuhastelemaan ilman ammattikokemusta.Pelkkä halu saada EUn avulla virka ja passi riitti. Niinpä nämä hemilät,vaittiset ja kumppanit pääsivät valtaan Helsingin kolunpenkiltä heti halutessaan. Jälki oli sitä minkä aavistimme. Tällaista tohelointia on mahdoton estää kun syötetään pajunköyttä kaikista tuuteista ja mikään ei ole totta. Raivokas muutos tehtiin kysymättä mitään viljejijöiltä. Mitään ei mietitty seurauksista joista pahin oli kyllä kaikkien tiedossa jo silloin. Toiset tosin ei vieläkään tiedä että Ruuantuotanto vaatii työtä ja ajattelua miten nse tehdään parhaiten. Näin unohtui se että öljy on loppumassa ja koneet pysähtymässä jossain vaiheessa. Vaan EU vain laajentaa tiloja tukiaisilla jotka kohdistettiin suurtioille joille pelta syydettiin liikaa ja turhaan. Nyt kun Venäjältä loppui öljyn tuonti ja lannaitteiden rahtaus ,tuli joillekin asiasta hätä josta vaiettiin kansalle ikäänkuin nälk'kuolema olisi jumalan siunaus josta ei saa puhua. Tilannehan on sama kuin ennen tätä sotaa jossa Venäjä haalii käyttöönsä Ulrainan laajat hyvät pelllot.Eipä paljon puhuta vieläkään nälkäkuolemasta vaikka se lähestyy kaikkiia. Jos olisi maksettu lihasta edes viisi euroa kilolta niin pientilat oliosivat selviytyneet ja maaseutu pysynyt asuttuna ja puolustustahtoisena. Suomen puolueet kääntyivät havittelemaan Ukrainan peltoja ja suunnittelemaan niiden haltuunottoa sensijaan että olisivat tyytyneet omien peltojemme hoitoon pienviljelijöiden työllä. Operaati sai tylyn lopun koska johtajilla ei illut mitään käsitystä maataloudesta ja työstä.Näi Suomi sai vain ne onnettomat pikku virkamehet ja naiset jotka saivat pestinsä Helsingin looseissa. Tästä on paha nousta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      103
      1763
    2. 207
      1560
    3. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      1040
    4. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      1000
    5. Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet

      Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K
      Maailman menoa
      60
      899
    6. En kai koskaan saa sinua

      Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k
      Ikävä
      51
      824
    7. Helppo selvittää onko oma täällä

      Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse
      Ikävä
      49
      785
    8. Kerroppas nyt

      M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉
      Ikävä
      61
      771
    9. Tykkäsit nainen

      Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.
      Ikävä
      36
      755
    10. The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."

      Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut
      Tv-sarjat
      5
      752
    Aihe