Eläinoikeusakatemian taidevastaava Laura Gustafsson on laatinut Ylen ohjelmistoon kolmiosaisen kuunnelman "Maitotyttö", Se on sairaasti karrikoitu ja tosiasioita vääristelevä esitys, joka kuuluisi K18-luokiteltuun ohjelmiston, jossa kuulijoita olisi ennen ohjelman kuulemista varoitettu, ettei kuunnelman tapahtumilla ole yhtymäkohtia todelliseen liha- ja lypsykarjan hoitoon.
Kuunnelman "sanoma" vahvistaa asian, ettei määrätyillä aikusillakaan ihmisillä ole käsitystä ihmisravinnoksi tarkoitetun lihan, maidon ja maitojalosteiden tuotannosta.
40-luvulla syntyneenä, 60-luvulla kaupunkiyhteisöön muuttaneena olen oppinut ymmärtämään moni asioita joita en ymmärtänyt 50 vuotta aiemmin.
Sitä en ymmärrä miksi jotkut ihmiset eivät opi syömään monipuolisesti se sijaan, että lopettavat jonkin elintarvikkeen syömisen kokonaan jonkin muotiin tulleen tuulahduksen vuoksi. Puhutaan trendeistä. Lehmänmaidon käytön lopettaneet ovat pääosin muodin mukana menneitä, hyvin opiskelleita nuoria ihmisiä, joilta puuttu osa terveestä ajattelukyvystä. Itse juon maitoa, piimää ja käytän kermaa ruoanlaitossa. Kauramaito on sopivaa smootieihin, jossa käytän itse poimiani mustikoita, puolukoita ja "riistotyövoimalla" tuotettuja banaaneita. Naudan- ja sianlihaa käytän varsin vähän, kotimaista kalaa syön pari kertaa viikossa. Samoin kotimaista kirjolohta. Ikäni puolesta en tarvitse eläinproteiineja kovinkaan paljoa saadessani kasviproteiinia ruisleivästä, saksanpähkinöistä ja pavuista. Ohjeet olen saanut lääkäriltäni.
Kannatan kohtuullista lihan ja maitotuotteiden käyttöä, koska se myös tukee maaseudun monipuoliseen elikeinorakenteeseen kuuluvien ihmisten toimeentulon ja arvostuksen.
" Maitotytön" julkaisusta ilman mainintaa, että kyseessä on pelkkä viihteellinen ja tarkoitushakuinen äärsytys, pitäisi YLEn hallinnossa tehdä selvitys ja mahdollisesto antaa potkut jollekin vastaavalle.
Yleisradio on osavastuussa yhteiskunnasta.
Anonyymi-ap
1
198
Vastaukset
- Anonyymi
Etkö vieläkään tajua että Yle on vihreiden ja vasemiston kannatus kanava. Kokeileppa kirjoittaa edes kohteliaan sävyyn jotain noista puolueista niin sinut blokataan heti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 205024
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r22062Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1361260Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121200- 961182
- 931074
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike17873viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.168825En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61743Vappu Pimiä jakoi kuvia Maajussille morsian -kuvauksista! Seuraajalta tärkeä toive: "Voi miten..."
Tätä kyllä kannattaa toivoa! Vappu Pimiällähän on tunnetusti myös sormensa pelissä näissä rakkausjutuissa ja hän toimii25709