Jutusta puuttuu yksi tärkeä osa.

Anonyymi-ap

2

432

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Miten niin laittomasti?
      Ehdot on esitetty ja hyväksytty Pariisin rauhansopimuksessa 10.2.1947.
      Jeltsin ja kumppanit olivat halukkaita palauttamaan luovutetun Karjalan, mutta Koivisto ei lämmennyt ajatukselle.
      Lisää voi lukea Jukka Seppisen kirjasta:
      Kun presidentti Koivisto esti Karjalan palauttamisen.

      • Anonyymi

        Ottaen huomioon ettei Suomella vuonna 1947 ilmeisesti ollut muita vaihtoehtoja kuin hyväksyä Pariisin rauhansopimus tai joutua Baltian maiden tavoin Neuvostoliiton miehittämäksi ei mielestäni tässä tapuksessa voi puhua mistään vapaaehtoisesta sopimisesta.

        Mutta tällaiseen tilanteeseen ei todennäköisesti olisi jouduttu jos Suomella olisi jatkosodan alussa ollut Koivistoa isänmaallisemmat johtajat. Jatkosodan alussa Suomen johtajat Mannerheim etunenässä kieltäytyivät jatkamasta Suomen menestyksellistä hyökkäystä Karjalan kannaksella Leningradiin tai edes Pähkinälinnaan saakka syyskuussa 1941 ja kieltäytyivät myöskin katkaisemasta Muurmannin rataa mikä ilmeisesti ratkaisi koko itärintaman sodan Neuvostoliiton eduksi, katso:
        1) https://jput.fi/Suomi_pelasti_Venajan.htm
        2) https://history.army.mil/html/books/104/104-23/CMH_Pub_104-23.pdf sivut 347-348

        En tiedä onko liioittelua kutsua varsinkin Mannerheimia Suomen Quislingiksi näiden kieltäytymisten vuoksi. Myöskin Presidentti Ryti oli osaltaan syyllinen Suomen tappioon kun antoi hyväksymisensä ja tukensa näille kieltäytymisille sen sijaan että olisi nimittänyt jonkun muun ylipäälliköksi Mannerheimin sijasta viimeistään syyskuun 1941 alussa.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2195
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      790
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      706
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      693
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      64
      595
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe