Kiina jää tässä voittajaksi

Kun Trump ja Putin käyvät yhtä hullummiksi suurvaltaunelmissaan, Kiina rakentaa asemaansa pitkäjänteisesti.
Venäjä on jo riippuvainen Kiinasta taloudellisesti.
Trumpin tulleille Kiina vastaa kieltämällä harvinaisten maametallien viennin, missä Kiina on nyt johtava maa. Silloin USAn it-teollisuus joutuu vaikeuksiin.
Kiina havittelee Taiwania, eikä pelkästään kansallismielisistä syistä. Taiwanilla on merkittävä puolijohdeteollisuus.

Kiina tähtää maailman johtavaksi maaksi, ja taitaa pian olla sellainen.
6113
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat
Anonyymi00001

Äänestä

Euroopassa moni asia on jäänyt hurskaiden aikeiden tasolle, sillä moni maa, etenkin Unkari ja Slovakia pistävät kaikessa hanttiin. Ne pitäisi erottaa EU:sta.

Kyllä täälläkin on puhuttu puolijohteista ja maametalleista, mutta missä ovat käytännön toimet?

Äänestä
  • Trump voi pelata itsensä ulos läntisen maailman luottoratsuna, nykyinen meno ei synnytä sitä hyvää yhteishenkeä, Kanada, Mexico, Eurooppa, Japani, Australia, E- Korea ym. voivat kypsyä Trumpin tapaan hoitaa asioita ja siten hyvästäkin voi tulla huonompi?

    Jos Kiinan ja Venäjän välit viilenisi, voisi se lämmittää Euroopan ja Kiinan välit paremmiksi? Toki Kiinan pitäisi muuttua paljon luotettavammaksi maaksi lännelle? Nyt ajattelevat liikaa Kiina ensin tyyppisesti, Trumppimaisesti.

    Äänestä

Kiina veljeilee Afrikan maiden kanssa, ja käy niiden kanssa edullista kauppaa.

Trump puolestaan havittelee rutikuivaa Gazan kaistaa ja puhuu kuin kiinteistökehittäjä. Kuka hullu sinne lähtisi lomaa viettämään, raunioiden ja räjähtämättömien ammusten keskelle? Puhumattakaan yli miljoonasta nälkäisestä, vihaisesta ihmisestä, joita naapurimaat eivät missään nimessä huoli.

Äänestä

Kiina voisi ottaa Gazan haltuunsa niin palestiinalaiset saataisiin kuriin.

Kiinahan on jo näyttänyt uiguurien kanssa että osaa käsitellä muslimeja.

Äänestä

Myös Venäjä voittaa Kiinan USA:lle asettamien tuontitullien vuoksi.
Venäjä voi viedä Kiinaan entistä enemmän kaasua, kivihiiltä ja mineraaleja.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kun Trump ja Putin käyvät yhtä hullummiksi suurvaltaunelmissaan, Kiina rakentaa asemaansa pitkäjänteisesti.
Venäjä on jo riippuvainen Kiinasta taloudellisesti.
Trumpin tulleille Kiina vastaa kieltämällä harvinaisten maametallien viennin, missä Kiina on nyt johtava maa. Silloin USAn it-teollisuus joutuu vaikeuksiin.
Kiina havittelee Taiwania, eikä pelkästään kansallismielisistä syistä. Taiwanilla on merkittävä puolijohdeteollisuus.

Kiina tähtää maailman johtavaksi maaksi, ja taitaa pian olla sellainen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu