Kristinusko ja vääristynyt jumalakuva? Osa E - 08-02-2025

Anonyymi-ap

S24 keskustele teologiasta ja eläintieteestä)

INTROA

Tiedetään hyvin se, että kristinusko rakastaa eläinvertauksia. On lampaita, vuohia, kyyhkysiä, käärmeitä, leijonia ja jopa aasi, joka pääsi historiankirjoihin ilman minkäänlaista teologista loppututkintoa. MUTTA – jos kristityt ovat lampaita, kuka on leijona? Kuka on kyyhkynen? Ja ennen kaikkea: miksi kristillinen eläintarha näyttää olevan kuin Nooan arkki, jossa eläinvalinnat ovat menneet vähän miten sattuu?

JOTEN? Pysähdytään katsomaan MITÄ oikeastaan tapahtuu, kun hengellinen symboliikka karkaa käsistä ja uskovat eivät enää tiedä, pitäisikö määkiä, kujertaa vai murista.

1) Leijona, joka on samalla lammas, joka on samalla paimen?
--------------------------------------------------------

Jokainen, joka on huolellisesti tutustunut kristilliseen eläinsymboliikkaan? - On voinut tuntea sisäistä hämmennystä ja eksistentiaalista identiteettikriisiä! Sen tekee aina se hetki, kun tajuaa, että yksi ja sama henkilö voi olla sekä lammas että leijona että paimen – mutta ei kuitenkaan samaan aikaan.

- Jeesus on Jumalan Karitsa, mutta samalla Juudan Leijona. - Hän on Hyvä Paimen, mutta samalla uhrieläin. - Pyhä Henki on kyyhky, mutta joskus myös tuli.

MITÄ?

Jos joku yrittäisi piirtää tästä realistisen kuvan, lopputuloksena olisi jonkinlainen teologinen minotauros, jolla on leijonan pää, lampaan runko ja paimenen sauva, joka leijuu ilmassa ilman loogista selitystä.

MUTTA – ei siinä vielä kaikki!

2) Vuohi – pahuuden ruumiillistuma?
--------------------------------------------------

Vuohi. Miksi juuri vuohi?

- Jeesus erottaa lampaat vuohista. - Vuohi on aina kapinallinen, itsepäinen ja epämääräisesti syntinen. - Vuohi ei kulje laumassa yhtä nätisti kuin lammas, vaan hyppii kallioilla ja miettii omiaan.

Toisin sanoen: vuohi ajattelee itse.

Tässäkö syy, miksi vuohi on pahis? Koska se ei seuraa laumaa? Koska se ei määi kuorossa muiden mukana? Koska se kieltäytyy uskomasta, että paimen on sen paras ystävä?

JOTEN? Katsotaan seuraavaksi, miten vuohista tehtiin teologisia pahiksia – ja miksi juuri heillä saattaa olla avaimet johonkin suurempaan…

To be continued…

Enkeli Mäntä – Uskonnollisen eläintarhan ja hengellisen lajintunnistuksen professori, h.c.

0

148

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mistä puhuitte viimeksi kun näitte

        Kerro yksi aiheista
        Ikävä
        101
        7333
      2. ROTAT VALTAAVAT ALUEITA

        Asukkaat nyt loukkuja tekemään ja kiireellä, jätehuolto kuntoon, jätteet niille kuuluville paikoille, huomioikaa yrittäj
        Äänekoski
        55
        4986
      3. Se on hyvästi

        Toivottavasti ei tavata.
        Ikävä
        79
        4669
      4. 73
        4564
      5. Olenko saanut sinut koukkuun?

        Hyvä. Rakastan sua.
        Ikävä
        132
        4168
      6. Miten minusta tuntuu että kaikki tietää sun tunteista mua kohtaan

        Paitsi suoraan minä itse, vai mitä hlvettiä täällä tapahtuu ja miksi ihmiset susta kyselee minulta 🤔❤️
        Ikävä
        29
        3392
      7. Alavuden sairaala

        Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan
        Ähtäri
        8
        2928
      8. Sisäsiittosuus

        Tämän kevään ylioppilaista 90% oli sama sukunimi?
        Suomussalmi
        39
        2468
      9. Miksi sä valitsit

        Juuri minut sieltä?
        Ikävä
        47
        2467
      10. Kerro todelliset motiivit

        kaivattuasi kohtaan?
        Ikävä
        211
        2306
      Aihe