Minä toivoin hartaasti että älykkäästä ja järkevästä ja hyvästä puhujasta Kamala Harrisista olisi tullut presidentti. Ikävä kyllä toisin kävi ja amerikkalaiset äänestivät tämän Trumpin presidentiksi. Donald Trumpin oma veljentytär, joka on koulutukseltaan psykologi ja psykiatri kertoo kirjassaan Trumpin olevan narsisti. Kyllä tämä näkyy ilmiselvästi aina päällepäin Trumpista: Hän on erittäin itsekäs, hän haukkuu muita ihmisiä, hän odottaa imartelua muilta ihmisiltä ja hän ei kestä yhtään sitä, että häntä itseään arvostellaan. Trump on huomion kipeä ja hän rakastaa itseensä kohdistuvaa imartelua. Trump voi itse käyttäytyä vaikka kuinka huonosti, hän voi haukkua ketä tahansa ihmisiä, kuten entisiä presidenttejä, jotka olivat älykkäitä ja hoitivat virkojaan hyvin. Trump jopa arvostelee julkisesti muiden ihmisten ulkonäköä ja voi haukkua heitä rumiksi. Trump suuttuu helposti jollei saa omaa tahtoaan läpi ja hän voi alkaa huutamaan ja raivoamaan eli hän käyttäytyy kuin uhmaikäinen lapsi.
Elon Musk osti Trumpin ystävyyden antamalla monta miljoonaa vaalikampanjaan. Musk on myös itsekäs ihminen joka ajaa vain omaa etuaan eikä amerikkalaisten ihmisten etua, varsinkaan köyhien ihmisten. Trump ja Musk eivät välitä duunareista ja vähemmistö ryhmiin kuuluvista ihmistä yhtään, heidän ihmisoikeuksistaan eikä varsinkaan maahanmuuttaja taustaisten ihmisten. Trump pyrkii poistamaan kaikki vastustajakseen kokemat ihmiset pois viroistaan ja irtisanoo heitä laittomasti. Samoin Musk pyrkii poistamaan kaikki valtion virkamiehet, mikä on laitonta. Sekä Trump että Musk toimivat ihan lainvastaisesti eivät he kunnioita mitään lakeja, ei amerikkalaisia eikä kansainvälisiä lakeja. Trump ei ymmärrä eikä kunnioita kansainvälisten järjestöjen toimintaa, kuten esim. WHO:n, YK:n, kansainvälisten avustusjärjestöjen ja EU:n toimintaa. Amerikan presidentillä ei ole oikeutta tehdä ihan mitä tahansa, ei voi lakkauttaa näiden järjestöjen toimintaa eikä asettaa mitään pakotteita kansainvälistä rikostuomio oikeutta vastaan.
Myöskin kauppatullien asettaminen eri maita vastaan on todella typerää, siitä on enemmän haittaa kuin hyötyä koko Amerikalle. Grönlantia ei voi ostaa eikä Gazan alueelta voi pakkosiirtää palestiinalaisia ihmisiä, molemmat ovat aivan älyttömiä ja kansainvälisen lain vastaisia juttuja.
Amerikka voi ajautua vielä täydelliseen kaaokseen Trumpin aikana ja amerikkalaiset tulevat katomaan sitä että äänestivät Trumpin presidentiksi. Amerikka olisi ansainnut älykkään ja kyvykkään presidentin, joka olisi vastuuntuntoinen ja yhteistyökyinen ihminen.
Amerikan tilanne
11
165
Vastaukset
- Anonyymi
Jaa ,kyllä trumpetti on PARAS NIIN SANOO NEITI SELÄNTEEN TEEMUKIN,TÄMÄ OIKEA TRUMPIN ,SANONKO MITÄ ,JÄÄKÖÖN SANOMATI
- Anonyymi
toivottavasti ajautuu kaaokseen, heidän koko systeemi on mätä
- Anonyymi
Äläs nyt, se on kuitenkin ainoa länsimainen globaalin tason vastavoima niin Kiinalle kuin Venäjällekin.
- Anonyymi
Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump on nimittänyt uuden Suomen suurlähettilään. Seuraava Yhdysvaltojen Suomen suurlähettiläs on nimeltään Howard Brodie.
Brodie on yhdysvaltalaisten viranomaisrekisterien perusteella lahjoittanut säännöllisesti rahaa republikaaneille.
Trumpin vuoden 2024 presidenttikampanjaan Brodie lahjoitti ainakin 844 600 dollaria. Viranomaisrekisterin perusteella Brodie antoi viime kesänä myös kolme yli 100 000 dollarin lahjoitusta republikaanipuolueelle Trumpin kampanjaan viittaavalla viitetiedolla. (HS)
Älykkyyden ja järkevyyden voi korvata rahalla, jos sen sijoittaa "oikein"!.- Anonyymi
Väitteesi olettaa, että raha korvaa älykkyyttä, vaikka todennäköisempää on että ällykkyys kulkee käsi kädessä rahan kanssa.
- Anonyymi
Nyky tarvitaan lujaotteisia valtiinpäämiehiä..
- Anonyymi
Mutta ei tyhmiä kuin Trump.
- Anonyymi
Ehkä mieluummin oikeudenmukaisia ja lujia päämiehiä?
Edellisten hallitusten ylläpitämien turhuuksien karsiminen saattaa olla paikallaan nyt jenkeissä?
Tappamisen lopettaminen maailmalla toisi kultaisen kruunut presidentille!
Vasta aika näyttää jääkö saldo hyvän vai pahan puolelle? - Anonyymi
Ottaa koville.
- Anonyymi
AP:n kaltaiset hartaat punikki toivojat onneksi juuri hävisivät Ameriikassa vaalit.
- Anonyymi
Ihan kamala
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 265271
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku, mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.
Oulaisten vaalit ovat hyvä alku. Puolueväristä riippumatta hallituksen rikollisuutta torjuvat toimenpiteet tehoavat ja r34647- 1451577
Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍1551426Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais141260- 931104
Kyläyhdistyksen tuho, kiitos sääntöukon
Hyrynsalmen kyläyhdistyksen yleinen keskustelutilaisuus ja ylimääräinen kokous alkoi hyvin. Siellähän keskusteltiin oike211064viekää miehet naiset kunnon treffeille
Ja käyttäytykää hyvin. Niin tehdään vaikutus. Miehen kuuluu tarjota naiselle.189946En vittujakaan enää välitä sinusta nainen
Toivottavasti en näe sinua enää koskaan. Jos näen, niin en ole näkevinäni. Et merkitse minulle enää mitään.61893- 37819