Vasemmistolle käy hyvin tiukka valtiontalous

Anonyymi-ap

Mutta sen tulisi olla tiukkaa tasapuolisesti. Ei niin kuin Orpon hallitus tekee: Köyhät, duunarit ja pienyritykset maksaa, suuryritykset ja rikkain kymmenys ei maksa mitään, vaan rikastuu ostamalla halvalla velallisten omaisuutta.
Osingot ovat suuria, kuten Nesteen 10 % osoittaa, tai Nordean 8 %.

5

137

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      milloinkahan sinä putinisti ymmärrät että mitään yhteisiä rahoja ei ole olemassakaan

      ihan oikeasti

      niitä ei ole. Et tule ikinä saamaan mitään ilmaiseksi.

      • Anonyymi

        Oikeistolainen pitääkin kaikkia rahoja ominaan, siksi heillä kädet käyvät vähä väliä naapurin taskussa.
        Vasemmistolainen haluaa jakaa verorahoja tasapuolisesti kaikille, ja tarvitsijoille vähän enemmän. Ja en nyt tarkoita osakkeenomistajia, jotka himoitsevat rahaa rahan itsensä vuoksi. Ilmaiseksi ei vasemmistolainen mitään halua, vaan työtä ja toimeentuloa.
        Nyt oikeistolaiset haluavat teettää töitä nälkäpalkalla huonoilla työehdoilla. Ja tämä sen vuoksi, että osinkoja tulisi paljon enemmän.


    • Anonyymi

      Sitä päivää ei nähdä, että vasemmistopuolueet osaisivat hoitaa taloutta. Rinteen hallituksessa sanottiin, että "rahaa on". Sen jälkeen rahaa alettiin jakelemaan joka suuntaan. Marin jatkoi samaa touhua koronasta ja Ukrainan sodasta huolimatta. Sen takia ollaan nyt tässä tilanteessa.

    • Anonyymi

      " hyvinvointiyhteiskuntaa" on ylläpidetty velkarahalla.
      Kohta hyvinvointiyhteiskunta saattaa olla ohi.
      Kas kun sitä rahaa ei sitten enään olekkaan.
      Jokatapauksessa normaali työssäkäyvä kansalainen
      tuskin edes huomaa, vaikka näin kävisi.
      Nämä sdp- äänestäjät ( eläkeläinen, tapatyötön jne )
      sen kyllä kokevat kovan kautta.

      Pikavippipuolue tuhosi itse itsensä.

    • Anonyymi

      Nesteen suurin omistaja on Suomen valtio (veronmaksajat). Olisi todella suotavaa, että Neste jakaisi paljon osinkoa. Nyt se ei enää ole mahdollista kun yhtiöllä menee huonosti ja alkaa irtisanomaan porukkaa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mikä kaivatussasi

      Oikein häiritsee?
      Ikävä
      152
      2175
    2. Stubb kävi pelaamassa golfia Trumpin kanssa Floridassa

      Presidentit tapasivat aamiaisella, pelasivat kierroksen golfia ja lounastivat yhdessä. Vierailu oli luonteeltaan epävir
      Maailman menoa
      341
      1413
    3. Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?

      Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.
      Ikävä
      96
      1397
    4. 168
      1291
    5. Hitto että tekis

      Mieli saada sua
      Ikävä
      68
      1071
    6. Minä tiedän sen

      Sinun ei tarvitse nainen sitä sanoa, minä tiedän jo sen.
      Ikävä
      35
      978
    7. Ikävä on häntä

      Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos
      Ikävä
      59
      930
    8. Minkä kultakimpaleen

      Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik
      Ikävä
      31
      929
    9. Joustoasuminen , kyykyttämistä vai ihan vaan mielenvikaisuutta?

      https://yle.fi/a/74-20149669 Kun asumistukia leikataan joittenkin sääntöjen mukaan,olis pakko muuttaa halvempaan. Mutta
      Maailman menoa
      27
      862
    10. Onko kaivattusi

      Työelämässä vai ei? Jo on niin mitä ajattelet hänen ammatistaan? Jos ei ole niin haittaako se sinua?
      Ikävä
      46
      849
    Aihe