https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/b1f5386f-f5dc-4df1-b683-325ec0b2ae7d
"Petteri Orpon (kok) hallitus aikoo korottaa makeisten ja suklaan verokannan 14 prosentista 25,5 prosenttiin. Lain on määrä tulla voimaan 1.6.2025.
Hallitus laskee, että veronkorotus toisi vuodessa 91 miljoonaa euroa valtion kassaan, jos kulutus ei vähenisi."
Mihinkähän ne sen 91 miljoonaa euroa mahtavat käyttää, eivät ainakaan suomalaisten hyväksi, vaan lapioivat nekin rahat eurooppaan ja ympäri maailma muiden maiden hyvinvoinniksi.
Onko poiitikot toisaan noin tyhmiä, kun ne kuvittelee, että hinnan nousu ei vaikuta yhtään kulutukseen, vaan kaikki iloisina ostavat makeisia ja suklaata, vaikka suklaalevy maksaisi 10€.
Politikot sormet syyhyten odottaa, että veronkorotus tuo vation kassaan 91 miljoonaa euroa lisää ja voi omaa liksaa taas nostaa.
Toteampa vaan, että taitaa käydä niin, että meneekin miinunukselle koko tuotto veronkorotuksen jälkeen ja enemmän verotuloja tulis, jos veron määrää laskettiaisiin, mutta eihän se päättäjien mielestä ole mahdollista.
Päättäjien mielestä vain veronkorotukset tuovat valtiolle lisää tuloja, ei verotuksen keventäminen.
Päättäjien mielestä jos suomalainen on ostanut vuodessa 12 suklaalevyä, niin suomalainen osta, vaikka yhden levyn hinta olisi 100€
Jättäkää suklaat ja karkit ostamatta, niin toteatte kuukauden kuluttua, ettei enää niitä tee edes mieli.
Onko poliitikot toisaan noin tyhmiä !
Anonyymi-ap
2
185
Vastaukset
- Anonyymi
Siinä siirtyy hyvällä lykyllä moni työpaikka ulkomaille. Se on nuo makeistehtaat isoja työllistäjiä.
- Anonyymi
Finnwatch: Fortum siirtänyt voittojaan matalamman verotuksen maihin – Jatkossa verokikkailua on helpompi piilottaa
https://www.ku.fi/artikkeli/5108470-finnwatch-fortum-siirtanyt-voittojaan-matalamman-verotuksen-maihin-jatkossa-verokikkailua-on-helpompi-piilottaa
Muut seuraavat perässä, vai harrastavatko jo veronkiertoa?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Selvästi näyttää siltä, että SDP:n kannattajat hyväksyy kiusaamisen
ja seksuaalisen ahdistelun, kun puolueen kannatus pysyy korkealla. Mitä tämä kertoo demari-äänestäjien moraalista?1674949Kenen joukoissa Suomi seisoo maailmalla, jos SDP voittaa seuraavat vaalit?
SDP on ainoa pohjoismainen sosialidemokraattinen puolue, joka edelleen kuuluu Sosialistiseen internationaaliin. Sitä ka621565- 121519
Jos mies oikeasti haluaa sinut
Hän ei ota riskiä että menettäisi sinut. Ei pienintäkään. Mies ei jätä vastaamatta viesteihin eikä pidä sinua epätietois1211411Helena Puolakka laukoo suorat sanat Vappu Pimiän MasterChef -pestistä
Vappu Pimiä on uusi MasterChef Suomi -tuomari. Kokenut keittiömestari ja ravintoloitsija Helena Puolakka laukoo suorat s91153Ketä ehdotatte seuraavaksi kuntanne johtohahmoksi
Ei ole teitä riitaisia kehityksen jarruja helppo yrittää kohti valoa ohjata. Siinä on teille pähkinä purtavaksi.951037Voiko ryyppäämisellä tienata elantonsa?
Lassi Kuhlman on rappiostriimaaja. Hän kuvaa omaa päihteiden käyttöään pitkissä somestriimeissä. Katsojat voivat lahjoit40967Persuille 1,8 prosenttiyksikköä laskua. Keskusta meni ohi ja Vasl hengittää niskassa
Erityisesti työväestö on hylkäämässä persut. https://yle.fi/a/74-20208249298925- 151824
Hinduille tiedoksi
USA Pressa sanoi '' kansakuntaa ei voi johtaa ilman Raamattua''. Tämä löytyy sitaateista. Raamatusta tulee kaikki julmu279747