Millä eväillä rakennetaan oikeasti kaikille hyvinvointia ?

Anonyymi-ap

Maailman onnellisimmalla kansalla ei ole toivoa näköpiirissä.
Moni suomalainen tuntee toivottomuutta.

Tuoreen Sukupolvibarometrin mukaan (E 2, Miina Sillanpään Säätiö, Tela ry)
kaikista suomalaisista puolet pelkää toimintakyvyn heikkenemistä tai itsemääräämisoikeuden menettämistä. Lähes puolet on huolissaan pääsystä hoitoon. Joka kolmas pelkää toimeentulo-ongelmia.

Tuloksissa näkyy hallituksen luoma toivottomuus ja näköalattomuus suomalaisille. Hallitus kuristaa sosiaali- ja terveyspalveluja asiantuntijoita kuulematta. Talouspolitiikan arviointineuvoston mukaan hyvinvointialueiden tulisi saada lisäaikaa toimintojensa sopeuttamiseen.
Onko tavoitteena ajaa julkinen hoitojärjestelmä vielä suurempaan kriisiin ja näin vapauttaa terveyspalvelut yhä laajemmin kansainvälisten toimijoiden rahapussiin?

Hallitus ei kuuntele asiantuntijoita eikä kansalaisiakaan.
Tämä on erityisesti nuorten ja ikääntyneiden kokemus.

Olisiko jo aika vaihtaa ääni kellossa? Millä eväillä rakennetaan oikeasti kaikille hyvinvointia ja ennen kaikkea tuodaan valoa tähän pimeyteen?

3

78

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Ei hallitusta kiinnosta kuin hyysätä rikkaita.

    • Anonyymi

      Persuhallituksen takia Suomesta tuli pahoinvointivaltio.

    • Anonyymi

      Nyt tuli ilmi EU:n äärioikeiston suhteet Putiniin, vaikka ei se uusi uutinen
      ole.

    Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin sinussa haluan koskea

      Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä
      Ikävä
      42
      2266
    2. Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä

      IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi
      Maailman menoa
      236
      2055
    3. Kerro nyt jotain

      Itsestäsi minkä haluaisit kaivattusi tietävän?
      Ikävä
      111
      1548
    4. Toisen ihmisen sydämellä

      leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo
      Ikävä
      144
      1291
    5. On tämä meidän ikäero jo turhan suuri

      Kannattaisi tutustua samanikäisiin.
      Ikävä
      115
      1217
    6. PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan

      kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki
      Ammattiliitot
      138
      1114
    7. Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."

      Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://
      Suomalaiset julkkikset
      27
      1107
    8. Millaisena luonteena

      Pidät kaivattuasi??
      Ikävä
      74
      1009
    9. Mitä ajattelet kun

      Katsot kaivattuasi silmiin? Mitä näet silmissä?
      Ikävä
      65
      973
    10. Olen otettu, mutta turhaan kulta testailet

      Sinua minä vaan ❤️
      Ikävä
      70
      960
    Aihe