Mikähän järki tuossa oli. Metsäkauriit tapettin olemattomiin, Metsästyksen pitäisi olla kestävää, niin että kaikkia ei tapettaisi. Ensi syksyksi rauhoitan omat maani kaikelta hirvieläinten metsästykseltä.
Metsästysseura tappoi kaikki kauriit
38
841
Vastaukset
- Anonyymi
Tulevat takasi. Osassa alajärveä niitä on todella paljon. Kun aletaan syöttään syksyllä niitä tulee ruuhkaksi asti.
- Anonyymi
Nyt tarvitaan täysi rauhoitus muutamaksi vuodeksi. Liikaa metsästettiin. Missä niitä on? Ei missään Alajärvellä ole. Menee vuosia, että niitä olisi niin paljoa, että voisi enää metsästää. Pieni porukka koirineen ampui kauriit lähes kaikki.
- Anonyymi
Kun tulee lunta mene hiihtelemään pihlajakankaan alueita. Alkaa läytymään.
- Anonyymi
On metsästysseurassa huhkittu! ahkeria kavereita.
- Anonyymi
Kyllä niitä piisaa, useammalla ruokinnalla käy kaurisperheitä syömässä, jopa kolme vasaa nähty emällä. Söpöjä ovat,
- Anonyymi
Ihminen on tämän planeetan suurin peto. Ihminen saa kyllä lisääntyä holtittomasti ja määrä kasvaa jatkuvasti, mutta auta armias, jos jokin eläin näin tekee.
- Anonyymi
Juurikin näin!! >:(
- Anonyymi
Metsästäjistä löytyy myös ikävä kyllä niitä joiden pitää vain saada ampua kaikki liikkuva metsästä pois. 10 hengen äijäporukka jahtaa eläintä koirien ja mönkijöiden (muuten laitonta metsästää moottoriajoneuvolla) kanssa sitten kun saadaan se ammuttua niin ego on taas kunnossa pari päivää ja akkakin saattaa jopa säästyä mustiltasilmiltä.
- Anonyymi
Ei kauriita ole liikaa, vaan metsästäjiä
- Anonyymi
kyllä, metstyksellä on aina vain kurjempi maine. pitäisi teidän itse tehdä noille sikailijoille jotakin, pilaa vain kaikkien maineen.
- Anonyymi
Näillä tyhjänpäiväisen paskan kirjoittelulla koitetaan mainetta mustata. Ko kirjoittelijat voisivat itse vaikka suorittaa metsästäjäntutkinnon, liittyä pailalliseen seuraan tutustua toimintaan ja jos jotain epäkohtia havaitsee niin mennä sitten kokouksiin ja alkaa aktiiviseksi ja sitä kautta kehittää toimintaa. Mutta jos ei muuhun kykene kun tänne joniijoutavuuksien kirjoitteluun, niin ois parempi antaa vaan olla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Näillä tyhjänpäiväisen paskan kirjoittelulla koitetaan mainetta mustata. Ko kirjoittelijat voisivat itse vaikka suorittaa metsästäjäntutkinnon, liittyä pailalliseen seuraan tutustua toimintaan ja jos jotain epäkohtia havaitsee niin mennä sitten kokouksiin ja alkaa aktiiviseksi ja sitä kautta kehittää toimintaa. Mutta jos ei muuhun kykene kun tänne joniijoutavuuksien kirjoitteluun, niin ois parempi antaa vaan olla.
Paska puhetta nykyajan metsästys seurat on niin läpämätiä jos alat kritisoimaan niin lähtö tulee seurasta ,eipä ihme että metsästys seuroissa väki vaihtuu .
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paska puhetta nykyajan metsästys seurat on niin läpämätiä jos alat kritisoimaan niin lähtö tulee seurasta ,eipä ihme että metsästys seuroissa väki vaihtuu .
Toimintaa voi kehittää muutenkin kun vaan kritisoimalla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paska puhetta nykyajan metsästys seurat on niin läpämätiä jos alat kritisoimaan niin lähtö tulee seurasta ,eipä ihme että metsästys seuroissa väki vaihtuu .
Eikö pikemminkin oo ongelma, ettei vaihdu. Vanhat jäärät jyrää.
- Anonyymi
Kauriit on maanvaiva jo etelän rannikkoseuduilla espoosta turkuunpäin. Syövät talojen pihoilta kaikki istutukset. Aidan pitäis olla yli 2metriä että estäis. Ei ihme että sudet on löytänyt ne sieltä. Eivät silti estä kantoja kasvamasta koska metsästys vajaata.
- Anonyymi
Ihmiset ovat maanvaiva. Lisääntyvät holtittomasti ja väkimäärä vain lisääntyy ja kasvaa jatkuvasti.
- Anonyymi
On viersalaji, Ei kyllä saada hävitettyä ja sudet lisääntyy ruuan myötä alueilla missä ruokaa on.
- Anonyymi
On hyvä että metsästyksellä säädellään kaikkien hirvieläinten kantaa,sitä voisi vaikka lisätäkin.
- Anonyymi
Ei niitä ole enää. Kaikki tapettiin. Lihanhimoissaan pieni porukka ajatti koirilla ne lähes kaikki. Mahtavaa toimintaa Alajärven metsästysseurassa.
- Anonyymi
Kuinka monta kaurista tuo porukka ampui?
- Anonyymi
Aiot rauhoittaa kaikki sen kaksi hehtaaria.
- Anonyymi
Kauriit ei ole maanvaiva,saa lisääntyä,suuri osa täällä asuvista ei ole edes nähnyt kaurista kuin kuvassa tai ohimennen.Hirvet on niitä jotka saa tältä alueelta hävittää minimiin.Montako läheltäpiti tilannetta hirvien kanssa tapahtuu lähes viikottain.Metsästäjät joiden pitäisi vaalia riistakantaa ovat valmiita ampumaan sen viimeisenkin metson.
- Anonyymi
Menkijärven tie kyllä kaipaisi hirviaitaa jotta eläimet eivät pääsisi jäseniään revähdyttämään tai katkomaan tielle.
- Anonyymi
Tarpeeksi on nähty konepellillä joten kanta pieneksi vain. Tuovat suurpetoja kun ovat namia kaikenlisäksi ja niitä kirottuja hirvikärpäsiä.
- Anonyymi
Autossa istut ja saat hirvikärpäsiä hiuksiin? Aika äijä.
- Anonyymi
35 metsäkaurista ammuttiin Alajärven metsästysseuran alueella. Kieltämättä niitä ammuttiin liikaa, Siinä vähän lähti laukalle, kun ei ollut lunta kovin paljoa ja voitiin käyttää koiria hyvin. Ensi kaudella täytyy säästellä.
- Anonyymi
kurejoen metsästysseurassa on niin sokeita poikia pyssyjen kanssa...
- Anonyymi
Kieltäkää mailtanne kaiken muun metsästyksen hirviä ja petoeläimiä lukuunottamatta muuten luonto loistaa tyhjyydellään.
- Anonyymi
Paalien metsästyseura pitäs lopettaa
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paalien metsästyseura pitäs lopettaa
teeam komiat paalit?
- Anonyymi
Entä abdullahit ? niitäkin on liika.
- Anonyymi
on kaunista kun on kaurista, takan päällä möllöttämässä,,,, rossvopaitsia aattelin tehä,,,,,,
- Anonyymi
Alajärvellä(kurejoen metsästysseura) on ihan sairas tämä tappamisen himo kauriiden ja peurojen kohdalla. Yksi porukka metästää kymmenittäin kauriita ajattelematta kantaa. Koirat toimii ja joka ajolle pitää saada kaatoja. Ei mikään kanta kestä tämmöstä. Tulen tekemään tästä tutkintapyynnön ja toivottavasti seura reagoi tähän.
- Anonyymi
Tiedän, että osa kaadetuista kauriista jätetän ilmottamatta. Minunki hyvä tuttu(koiran omistaja) jättää kaatoja ilmoittamatta..
- Anonyymi
Hyvin harva metsäkauris saalis ilmoitetaan, vaikka laki vaatii ilmoituksen. Laissa ei kuitenkaan ole säädetty rangaistusta ilmoittamatta jättämisestä. Metsästysseura voisi olla tässä tiukempi. Tiedän, että monet Alajärven metsästysseuran jäsenet eivät ilmoita saaliista, koska silloinhan voi ampua enemmän, mitä seura on antanut lupia. Lihakateus on paha sairaus. Pitää ampua paljon, että ei vaan muille jää mitään. Ja niinhän siinä kävikin. Ei jäänyt kenellekkään, kun kaikki ammuttiin. Hävettää olla metsästäjä Alajärvellä.
- Anonyymi
Hieno homma. Hieno homma.
- Anonyymi
Kauriit ovat voimakkaasti lisääntyvä ja liikkuva laji. Suomessa ei voi juuri ylimetsastää koska pyynti metsäisemmällä alueella vaikeaa. Jos ruokintapaikalla väijyy on metsastäminen helpompaa. Ainakin liha on hyvää ihan hirvilihan resepteillä.
- Anonyymi
kuka itteään kunnioittava mettämies väijyy ruokintapaikalla?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rasismia kaikkialla näkevät ovat Suomen tyhmimpiä ihmisiä
ja monillahan kuluu myös mielialalääkkeitä, eli päässä on ongelmia. Mutta he eivät tajua kuinka paljon ja ihan todellis3456903Ei kahta sanaa etteikö Petteri Orpo hyväksy rasismia
Koska jatkaa hallituksessa rasistisen perussuomalaisiksi itseään kutsuvan puolueen kanssa. Se on Petteri Orpon arvomaai675948Mitkäs nuorisoporukat ovat toisia nuoria ryöstelleet (selvää rassismia)
No poliisi kertoo, että maahanmuuttajataustaisia ovat, ja isot porukat sillä yhden suomalaisen uhrin kimpussa on ollut j1945426Pitkän linjan yritysjohtaja: Suomen tapahtumat eivät ole Aasian kärkiuutinen
Viimeaikaista kohua on käytetty sisäpoliittisena lyömäaseena, Thomas Zilliacus sanoo. – Koska asiaa kuitenkin kommentoi814233Demarit ovat oikeasti törppöjä eli heikkoälyisiä
ja todistavat sitä päivittäin täällä lapsellisilla jutuillaan. Kauheasti on hehkuttaneet kuinka demarien kannatus vaan503441HS 12/25 kysely: persut romahti, demarit raketoi
Kyyti on kylmää persuleirissä, saattaa vetää siellä silmätkin viirulleen. Sen sijaan SDP:n puoluetoimistolla voidaan pok663395Perussuomalaiset eivät harrasta maalittamista kuten vasemmisto
Huomaa tässä keinotekoisessa "rasismi"-kohussakin kuinka vasemmistolaiset maalittavat Perussuomalaisia. Me emme vastaava63383Töppö-persut ovat todella tyhmiä
sen kertoo tämäkin avaus: "Persujen suosio vain laskee" Töppö-persu vaan unohtaa, että ennen tätä galluppia persujen kan373074Juuri Suomen valtamedian toimittajat teki "silmävääntelystä" sen kohun
ja ilmeisesti ottivat yhteyttä myös ulkomaisiin medioihin, että katsokaas tätä. Mutta Japanin medioissa on asiaan suhta442700Maataloustuet voi poistaa, naudan tuottajahinta pompsahtanut 25 %
Enää ei tarvitse veronmaksajien tukea, koska maajussi saa lihasta nyt hyvää hintaa. https://yle.fi/a/74-20198739122297