Mikähän järki tuossa oli. Metsäkauriit tapettin olemattomiin, Metsästyksen pitäisi olla kestävää, niin että kaikkia ei tapettaisi. Ensi syksyksi rauhoitan omat maani kaikelta hirvieläinten metsästykseltä.
Metsästysseura tappoi kaikki kauriit
Anonyymi-ap
38939
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 38
Vanhimmat
Tulevat takasi. Osassa alajärveä niitä on todella paljon. Kun aletaan syöttään syksyllä niitä tulee ruuhkaksi asti.
Nyt tarvitaan täysi rauhoitus muutamaksi vuodeksi. Liikaa metsästettiin. Missä niitä on? Ei missään Alajärvellä ole. Menee vuosia, että niitä olisi niin paljoa, että voisi enää metsästää. Pieni porukka koirineen ampui kauriit lähes kaikki.
Kun tulee lunta mene hiihtelemään pihlajakankaan alueita. Alkaa läytymään.
On metsästysseurassa huhkittu! ahkeria kavereita.
Kyllä niitä piisaa, useammalla ruokinnalla käy kaurisperheitä syömässä, jopa kolme vasaa nähty emällä. Söpöjä ovat,
Ihminen on tämän planeetan suurin peto. Ihminen saa kyllä lisääntyä holtittomasti ja määrä kasvaa jatkuvasti, mutta auta armias, jos jokin eläin näin tekee.
Juurikin näin!! >:(
Metsästäjistä löytyy myös ikävä kyllä niitä joiden pitää vain saada ampua kaikki liikkuva metsästä pois. 10 hengen äijäporukka jahtaa eläintä koirien ja mönkijöiden (muuten laitonta metsästää moottoriajoneuvolla) kanssa sitten kun saadaan se ammuttua niin ego on taas kunnossa pari päivää ja akkakin saattaa jopa säästyä mustiltasilmiltä.
Ei kauriita ole liikaa, vaan metsästäjiä
kyllä, metstyksellä on aina vain kurjempi maine. pitäisi teidän itse tehdä noille sikailijoille jotakin, pilaa vain kaikkien maineen.
Näillä tyhjänpäiväisen paskan kirjoittelulla koitetaan mainetta mustata. Ko kirjoittelijat voisivat itse vaikka suorittaa metsästäjäntutkinnon, liittyä pailalliseen seuraan tutustua toimintaan ja jos jotain epäkohtia havaitsee niin mennä sitten kokouksiin ja alkaa aktiiviseksi ja sitä kautta kehittää toimintaa. Mutta jos ei muuhun kykene kun tänne joniijoutavuuksien kirjoitteluun, niin ois parempi antaa vaan olla.
Paska puhetta nykyajan metsästys seurat on niin läpämätiä jos alat kritisoimaan niin lähtö tulee seurasta ,eipä ihme että metsästys seuroissa väki vaihtuu .
Toimintaa voi kehittää muutenkin kun vaan kritisoimalla.
Eikö pikemminkin oo ongelma, ettei vaihdu. Vanhat jäärät jyrää.
Kauriit on maanvaiva jo etelän rannikkoseuduilla espoosta turkuunpäin. Syövät talojen pihoilta kaikki istutukset. Aidan pitäis olla yli 2metriä että estäis. Ei ihme että sudet on löytänyt ne sieltä. Eivät silti estä kantoja kasvamasta koska metsästys vajaata.
Ihmiset ovat maanvaiva. Lisääntyvät holtittomasti ja väkimäärä vain lisääntyy ja kasvaa jatkuvasti.
On viersalaji, Ei kyllä saada hävitettyä ja sudet lisääntyy ruuan myötä alueilla missä ruokaa on.
On hyvä että metsästyksellä säädellään kaikkien hirvieläinten kantaa,sitä voisi vaikka lisätäkin.
Ei niitä ole enää. Kaikki tapettiin. Lihanhimoissaan pieni porukka ajatti koirilla ne lähes kaikki. Mahtavaa toimintaa Alajärven metsästysseurassa.
Kuinka monta kaurista tuo porukka ampui?
Aiot rauhoittaa kaikki sen kaksi hehtaaria.
Kauriit ei ole maanvaiva,saa lisääntyä,suuri osa täällä asuvista ei ole edes nähnyt kaurista kuin kuvassa tai ohimennen.Hirvet on niitä jotka saa tältä alueelta hävittää minimiin.Montako läheltäpiti tilannetta hirvien kanssa tapahtuu lähes viikottain.Metsästäjät joiden pitäisi vaalia riistakantaa ovat valmiita ampumaan sen viimeisenkin metson.
Menkijärven tie kyllä kaipaisi hirviaitaa jotta eläimet eivät pääsisi jäseniään revähdyttämään tai katkomaan tielle.
Tarpeeksi on nähty konepellillä joten kanta pieneksi vain. Tuovat suurpetoja kun ovat namia kaikenlisäksi ja niitä kirottuja hirvikärpäsiä.
Autossa istut ja saat hirvikärpäsiä hiuksiin? Aika äijä.
35 metsäkaurista ammuttiin Alajärven metsästysseuran alueella. Kieltämättä niitä ammuttiin liikaa, Siinä vähän lähti laukalle, kun ei ollut lunta kovin paljoa ja voitiin käyttää koiria hyvin. Ensi kaudella täytyy säästellä.
kurejoen metsästysseurassa on niin sokeita poikia pyssyjen kanssa...
Kieltäkää mailtanne kaiken muun metsästyksen hirviä ja petoeläimiä lukuunottamatta muuten luonto loistaa tyhjyydellään.
Paalien metsästyseura pitäs lopettaa
teeam komiat paalit?
Entä abdullahit ? niitäkin on liika.
on kaunista kun on kaurista, takan päällä möllöttämässä,,,, rossvopaitsia aattelin tehä,,,,,,
Alajärvellä(kurejoen metsästysseura) on ihan sairas tämä tappamisen himo kauriiden ja peurojen kohdalla. Yksi porukka metästää kymmenittäin kauriita ajattelematta kantaa. Koirat toimii ja joka ajolle pitää saada kaatoja. Ei mikään kanta kestä tämmöstä. Tulen tekemään tästä tutkintapyynnön ja toivottavasti seura reagoi tähän.
Tiedän, että osa kaadetuista kauriista jätetän ilmottamatta. Minunki hyvä tuttu(koiran omistaja) jättää kaatoja ilmoittamatta..
Hyvin harva metsäkauris saalis ilmoitetaan, vaikka laki vaatii ilmoituksen. Laissa ei kuitenkaan ole säädetty rangaistusta ilmoittamatta jättämisestä. Metsästysseura voisi olla tässä tiukempi. Tiedän, että monet Alajärven metsästysseuran jäsenet eivät ilmoita saaliista, koska silloinhan voi ampua enemmän, mitä seura on antanut lupia. Lihakateus on paha sairaus. Pitää ampua paljon, että ei vaan muille jää mitään. Ja niinhän siinä kävikin. Ei jäänyt kenellekkään, kun kaikki ammuttiin. Hävettää olla metsästäjä Alajärvellä.
Hieno homma. Hieno homma.
Kauriit ovat voimakkaasti lisääntyvä ja liikkuva laji. Suomessa ei voi juuri ylimetsastää koska pyynti metsäisemmällä alueella vaikeaa. Jos ruokintapaikalla väijyy on metsastäminen helpompaa. Ainakin liha on hyvää ihan hirvilihan resepteillä.
kuka itteään kunnioittava mettämies väijyy ruokintapaikalla?