mun oma kantani turkistarhaukseen ja annan myös perustelut

Anonyymi-ap

Tää on kuuma aihe jossa usein keskustelu menee liian kiivaaksi.
Yrittäisin neuvoa että pysykää asiassa elkääkö ruvetko riiteleen.

Mä nään asian näin että kannatan elinkeinoa kunhan puitteet on tarpeeksi hyvät eli tää ammattiala pitäs kehittää siihe muotoon, että häkkikoot ja koko alua pitää laajentaa huomattavan paljon että eläimikllä on varmasti hyvä liikkua että tilakokojen , niin häkki kuin muu alue pitää olla suurempi. Tämä tietenkin vaatii rahaa eli tulevaisuuden turkistarhausala olisi silloin enemmän ehkä keskiluokan ja rikkaiden ammattiala. Onko se silloin syrjivä pienituloisia kohtaan niin minusta jos tällaisia joku pohtisi niin minusta sellainen argumentti &mielipide voidaan kumota siten että kuten sanoin että eläinten hyvinvointi pitää ottaa huomioon joten silloin en välttämättä lähde edes väittelemään kenenkään kanssa jos joku haluaa vastata minulle tähän pointtiini.

En kannata yleensäkään kieltojuttuja. Se on aika turhaa ja lyhytkatseista hommaa. Esim ei liity nyt aiheeseen mutta esim jos tulevaisuudessa polttomoottoriautot kielletään niin se on turhaa ja tyhmääkin koska riskikertoimet eri uhkakuville nousevat ja eräs päättäjä on sitä mieltä että on hyvä asia että diesel ja bensoista on tehty vähäpäästöisiä muttei tämä riitä tietyille tahoille.

Noh tuli kirjootettua nyt myös off-topicia josta pienet pahoittelut.

Sama asia turkistarhaukses, että ei mittään järkee alakaa kieltohommii. Malttia malttia ja vielä kerran malttia.

Kirjoittaja Juha pohjois-pohjanmaalta.

1

313

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Turkikset menevät nykyään huonosti kaupaksi ja vielä tappiolla. Valtio tukee turkistarhausta. Ei se syrjintää ole jos turkistarhauksesta tulee rikkaiden ala, kun kukaan ei niitä turkiksia tarvitse. Parempia takkimateriaaleja on kehitetty ja muutenkin suurin osa turkiksista käytetään koristeisiin.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitä tahtuu Kasperi Viita/Suviviita

      Poliisia ja ambulanssia iso määrä.
      Seinäjoki
      101
      4994
    2. Kalasataman talossa lienee rakennusvirhe

      Ei pitäisi olla mahdollista parvekkeen kautta tulipalon kiivetä katolle saakka kuin korkeintaan ylimmästä kerroksesta.
      Maailman menoa
      252
      2057
    3. Mikä on kaivattusi

      ammatti?
      Ikävä
      89
      1683
    4. Kristillinen Kaste on syntisten kaste, ei itsensä uskoviksi julistaneiden kaste

      Raamatun mukaan vain syntisyyden vuoksi kastetut saavat kasteen hyödyn, syntien anteeksisaamisen ja Pyhän Hengen lahjan
      Kaste
      240
      1190
    5. Venäjä teki mahtavan iskun Kiovaan?

      Miksi Ukraina ei kykene tekemään Moskovaan yhtä mahtavia iskuja.
      Maailman menoa
      338
      1169
    6. Kaipaatko nainen

      Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd
      Ikävä
      105
      1100
    7. Onko kaivattusi ulkonäkö

      tarpeeksi miellyttävä? 🥕
      Ikävä
      50
      1099
    8. Nojatuoli !

      Uutta kehiin, kun edellinen pikavauhtia täyttyi, pitäisikö kiittää näitä asian jouduttaneita? Pilvet leijaa, sadetta en
      80 plus
      149
      1079
    9. Mökille pariksi viikoksi hänen kanssaan

      Ei teknologialaitteita. Niin ❤️
      Ikävä
      111
      1039
    10. Milloin ymmärsit

      Milloin tunnistit, että sinulle kirjoitetaan ja kuka kirjoittaa? Tarkka päivämäärä ja kellonaika 😉 Önnönnöö, jos ei os
      Ikävä
      85
      984
    Aihe