Veroasteen keventäminen niin, ettei koskaan makseta yli 50% veroa mistään. Se tuo mm. lääkärit takaisin töihin ja lisää muutenkin työn tekoa niiden joukossa, jotka tuottavat parhaiten.
Näiden seurauksena verotulot kasvavat.
Toinen on hallinnon muuttaminen kaksiportaiseksi kaikkialla. Ensin on valtio ja sitten viisi tai kuusi aluetta, jotka vastaavat kaikesta siitä, missä nyt on erilaisia himmeleitä kuten kuntia, maakuntia, hyvinvointialueita, vaalipiirejä, jne.
Kaksi keinoa Suomen pelastamiseksi
5
110
Vastaukset
- Anonyymi
Suomi on Lafferin käyrän huonommalla puolella tai ainakin hyvin lähellä joutua sinne.
Käyrän huippua on vaikea laskea, mutta ainakin päätelleen siitä, mihin muissa maissa on päädytty, pienempi veroaste olisi järkevä.
Lafferin käyrä ei ota myöskään huomioon mielenterveysongelmia, jotka johtuvat tulevaisuuden vaihtoehdottomuudesta. Ihminen ei pysty itse vaikuttamaan menestykseensä ja se tunnetusti aiheuttaa ahdistusta. Teet mitä tahansa, niin sama lopputulos.- Anonyymi
Verotuksen tavoite ei ole maksimoida verotuloja
- Anonyymi
Aloitus vaikuttaa järkevältä kaikkinensa!
Siihen voisi kuitenkin lisätä omaisuustulojen verotuksen muuttamisen palkkatulojen kanssa yhteneväiseksi.
Verotuksen yläraja estäisi ylisuuret verot?
Listaamattomien yritysten verotus pitäisi myös saattaa listattujen kaltaiseksi.- Anonyymi
Listaamattomien yritysten maksaman palkan ja osingon verotus on omituinen.
Siinäkin paistaa läpi halu verottaa mahdollisimman paljon.
Pääsääntö on se, että osinkoa verotetaan tiukemmin kuin pörssiyhtiöiden osinkoa. Osinko nimittäin katsotaan palkaksi ainoana poikkeuksena se, jos yrityksessä on poikkeuksellisen paljon varallisuutta.
Siinäkin tapauksessa vain osa osingosta on kevyemmin verotettua.
Yrittäjät olisivat iloisia, jos osinkoa verotertaisiin kuten listattuja. - Anonyymi
Listaamattomien yritysten osingon omituinen verotus on seurausta siitä, että sitä halutaan verottaa kovemmin kuin pörssiyhtiöiden osinkoa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1271924
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi1001670Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy561276Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?631192Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M31998Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm51893Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s47886Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet44862Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37820Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56798