Pankin järjestelmävika tarjosi toisten tilien tarkastelun ja henkilötiedot nähtäväksi. Koko järjestelmä on jouduttu sulkemaan vian takia määräämättömäksi ajaksi.
Nordnetin järjestelmä jouduttu sulkemaan
Anonyymi-ap
391221
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 39
Vanhimmat
Aina jotain tietovuotoja. Aukotonta systeemiä ei olekaan.
Nordnet säästää pennejä estämällä tunnistautumisen pankkitunnisteilla.
Ainoastaan vastatilin vaihto käyttää pankitunnuksia.
Uudessa hälinässä on päässyt ostamaan ja myymään vieraan henkilön nimissä, mutta rahansiirto vastatilille on estetty.
Onneksi sijoitukset on eTorossa.
Pahempaa on tulossa, kun Epyktin mies kaataa kaikki järjestelmät ja tuhoaa pankit.
Tarvitsetko rahoitusta? Ei hätää! Me autamme osoitteessa https://vertaalaina.com
On kyllä, kunhan se tilataan ulkomailta. Suomalaisen tason näkee taas kerran tässä.
Epykti tulee ja me tarvitsemme kaikki spykiatria
Kun ei vaan meidän hallitus kyylää kansan rahoja. Rosvoja, kun ovat
Nordnet ei enää toimi turvallisimmilla nettiselaimilla, vaan lukitsee tilin.
Ei kerro, lukittuuko kuinka pitkäksi aikaa.
Ongelma taisi tulla leikkipuhelimilla kirjautumisen kautta.Onhan se päivän seiväs,että lelu joka vuotaa kuin keittiö seula aiheuttaa tuollaista.Ja isoimmat hölmöt makselee noilla kaupoissakin.
Turhaa uikuttaa sitten kun manit on joskus kaikki menneet.
Ehkä Nordnetin sijoitusvarat suljettu yhtä kauan kuin OP ym. pankkien kiinteistörahastojen eli vuoden tai pari. Saattaa Halla-aho saada ennen varansa pois, ellei kiinteistörahastot mene konkkaan.
Saako naapurin piikkiin treidata myös? Voisiko Nordnetin kautta ostella Trumpcoineja tai muita takuuvarmoja instrumentteja?
Jos tommosessa tilanteessa tekee jotain niin eikö siinä syyllisty johonkin rikokseen? Itsellä nyt kun taas toimii kaikki ennallaan:)
Ja en nähnyt myöskään kenenkään muun tiliä/jä:)
Eikä kukaan nähnyt mun tilejä (ei oo paljon) koska Nordnetiltä tullut siitä viestiä:)
Trumpetti soikoon!
Saako naapurin tontille rakentaa, kysyy
Nimim. Paalutinko turhaan
onkohan mr elon hakkeroinut tietokantaa etsiessään korruptiota.
siirtänyt rahat omalle tilillensä korruption käsistä pois.
Halvalla ei saa hyvää systeemiä.
600 000 sijoittajan tiedot jenkeillä ja ryzzillä 🙄
tyypilinen tietokannan ylivuototapahtuma. Osoitetila loppunut kesken.
Tuollaisesta tulee varmasti oikeusvaateita ja korvausten maksuja vahinkoa kärsineille.
Ei taida tulla ainakaan pilalle menneistä tredeistä.Lukee niissä sopimusteksteissä,vastuu kuulijalla.
Kumminkin lisään vastaajalle, että uhkapelaaminen on aina ongelma.
Jos idiootti naishallitus vei veikkauksen perikatoon, "pelikone vanhainkodissa" - kansaalin jälkeen niin eikö tällä naishallituksella ollut oikeaa työtä tehtävänä?
Nythän Haber on nodricbetin kilpailijan eli veikkauksen maskottina ?!
se jauhonenä?!
Kukaan ei puhu nyt Nordeasta. Mulla on Nordean verkkopankissa vieraan ihmisen tiliote tammikuulta 2025. Tiedän tämän ihmisen nimeltä, asuu eri paikkakunnalla. Tiliote löytyy oikealta ylhäältä: Ilmoitukset, katso kaikki asiakirjat, arkisto. Ja siellä on 4.2.2025 saapunut vieraan ihmisen tiliote. Kukahan on saanut minun tiliotteen?!
Made in Finland 👍
Se on made in Sweden.
Onneksi en menettänyt miljoonia.
Onneksi en menettänyt paljoa.
Olisiko tuossa teoriassa pystynyt tekemään rahaa, olet jonkun muun sijoittajan miljoonatilillä...ostat omallasi jotain rupuosaketta 100x vivulla...sit manipuloit sen rupuosakkeen arvoa sillä miljoonatilillä....
Tätä hieno tiki äly maailma
Juu kannattaa luottaa sokeasti siiihen hih.
Näin lähtee ihmisten rahat, meillähän on useaan kertaan suomessa tyhjennetty ihmisten tilejä ja päästy pankkitietoihin.
Nyt myös erilaiset yhteiset lainahaut ja tieotjen syöttäminen tiedostoihin, on arveluttvaa.
Arvatkaapa kuinka vaikea on saada tieotja pois eri rekistereistä, todella vaikaee ja tuo Positiivinen luottorekisterin ob todella vaikea, koska et saa lainaa tai muutakaan asiaa.
Kuka sen keksi on todella huono reksiteri, kokeilkaapa tarkistaa tai selvittää kukaan ie hoida ja siellä olevat tiedot hyvin usein päivttämättä ja tai väärin.
Panekilla ei ole muuten mitään vastuuta, kun tietoturva- aukot eivät oel ehillä kunnossa ja silti asiakas on aina syyllinen eli maksaja. Pankkeihiin ei voi luottaa he vain keräävät johdolle bonuksia. Mutta asiakkaat ja palvelu unohtuu täysin.
Nämä ns. tietoturvayhtiöt ovat näiden vuotojen ym. rikosten takana,tietämätön asioista voi olla,mutta tarvitseeko olla tyhmä?
sekin epäilyttää kun demari tytti tuppurainen on suvi tuppuraisen pikku sisko
Onko siis pieni sisko vai pikkusisko?
Järjestelmä saatiin vakautettua laittamalla kaikkiin Nordnetin työasemien USB-portteihin 1TB muistitikuja 3291kpl. Muistin ylivuoto saatiin tukittua.
Ok, ota lisää pakuria.
Lopun alkua heh.
aftonbladet kertoo ruotsin poliisin ja rahoitustarkastuksen sulkevan nordnetin 1 päivästä maaliskuuta
dagensnyheter puolestaan että tämä on turvaamistoimi