Gallup Ecclesiastican vuoden 2024 kyselyssä 18–29-vuotiaiden nuorten naisten ja miesten välinen ero on kasvanut erittäin selkeäksi, kun mitataan suhdetta kristillisyyteen.
Kristinuskon Jumalaan uskoi vuonna 2024 nuorista 18–29-vuotiaista miehistä 18 prosenttia, naisista 11 prosenttia.
Vastaavasti niitä, jotka eivät uskoneet ollenkaan Jumalan olemassaoloon oli nuorista miehistä 31 prosenttia, naisista 38 prosenttia.
Nuorten miesten ja naisten usko Jumalaan
41
309
Vastaukset
- Anonyymi
Kirkon viestintä ja sitä myötäilevä valtamedia on aika taitavaa, kun se on onnistunut repimään kirkon kannalta positiivisia uutisia tästäkin.
Toisaalta totta. Toisaalta kyllähän tuo on uutinen, että sukupuolten osuudet ovat kääntyneet, ja mikä tahansa uskonnollistuminen on täysin vastoin tämänhetkistä valtavirtaa.
Vrt. 20 vuotta sitten tilanne, jossa uutinen oli kirkosta eroamisen merkittävä kasvu. Toisaalta kuitenkin kirkon jäseniä oli tuolloin edelleen liki 85 % suomalaisista.- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Toisaalta totta. Toisaalta kyllähän tuo on uutinen, että sukupuolten osuudet ovat kääntyneet, ja mikä tahansa uskonnollistuminen on täysin vastoin tämänhetkistä valtavirtaa.
Vrt. 20 vuotta sitten tilanne, jossa uutinen oli kirkosta eroamisen merkittävä kasvu. Toisaalta kuitenkin kirkon jäseniä oli tuolloin edelleen liki 85 % suomalaisista.Kyllä on uutinen. Varsinkin kun vertaa 30-49-vuotiaiden tilanteeseen, jossa naisten "kirkkoonkuuluvuus" on 10 prosenttiyksikköä miehiä isommissa lukemissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä on uutinen. Varsinkin kun vertaa 30-49-vuotiaiden tilanteeseen, jossa naisten "kirkkoonkuuluvuus" on 10 prosenttiyksikköä miehiä isommissa lukemissa.
Kirkkoon kuuluvuus ei tee kenestäkään uskovaista,kuten ei kuulumattomuuskaan tee ateistia.
Anonyymi kirjoitti:
Kirkkoon kuuluvuus ei tee kenestäkään uskovaista,kuten ei kuulumattomuuskaan tee ateistia.
Ei toki, mutta ei tässä nyt aiheena ollutkaan pelkkä kirkkoon kuuluminen.
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Ei toki, mutta ei tässä nyt aiheena ollutkaan pelkkä kirkkoon kuuluminen.
Kyllä tuossa puhuttiin nimen omaan kirkkoon kuulumisesta. Ja tehän paheksutte nimen omaan naisia kirkkoon kuulumisesta ja uskonnollisuudesta.
Anonyymi kirjoitti:
Kyllä tuossa puhuttiin nimen omaan kirkkoon kuulumisesta. Ja tehän paheksutte nimen omaan naisia kirkkoon kuulumisesta ja uskonnollisuudesta.
Jälleen kerran, tuo "nimen omaan naisia" on omaa kuvitelmaasi. Mistä kuvitelma on tullut, sitä en tiedä. Miten pitkään olet ajatellut niin?
- Anonyymi
jori.mantysalo kirjoitti:
Jälleen kerran, tuo "nimen omaan naisia" on omaa kuvitelmaasi. Mistä kuvitelma on tullut, sitä en tiedä. Miten pitkään olet ajatellut niin?
Jos sukupuolella ei ole väliä, ei sitä tarvitse korostaa. Negatiivissävytteinen tikulla osoittelu on tarkoituksellista ja pyrkii halventamaan naisia sukupuolena.
Koska te ette kykene kyseenalaistamaan uskontojen perusteita, te pilkkaatte ja halveksutte. Tämä on yleinen käytäntö niillä, jotka ilmaisevat olevansa ateisteja vaikkeivät oikein tiedä miksi, paitsi että on tyhmää olla uskovainen.
- Anonyymi
Jatkoksi metodologinen kysymys: Kuinka hyvin 7-portaisen asteikon käyttäminen sopii alla seuraaviin kysymyksiin? (Tai sikäli tietysti sopii, että myönteisten vastausten osuus tulee suuremmaksi, kuin 3-portaisessa tai 5-portaisessa asteikossa.)
Kuvio 1. Rippikoululaisten vastaukset väittämään ”Uskon, että Jumala on olemassa” (%) vuosina 2019–2024 sukupuolen mukaan. Myönteiset vastaukset (arvot 5–7 asteikolla 1–7).
Kuvio 2. Rippikoululaisten vastaukset väittämään ”Uskon, että Jeesus on noussut kuolleista” (%) vuosina 2013–2024 sukupuolen mukaan. Myönteiset vastaukset (arvot 5–7 asteikolla 1–7).
Kuvio 5. Vastaukset väittämään ”Haluan kuulua kirkkoon” (%) (vuosina 2019–2024 rippikouluun liittyvän tehtävän ja vastaajan sukupuolen mukaan). Myönteiset vastaukset (arvot 5–7 asteikolla 1–7. (Vastaukset 66 ja 67 %) - Anonyymi
Siis kysytty rippikoululaisilta juuri rippikoulun lopussa.
- Anonyymi
Ei mitään erityisen korkeita prosentteja.
- Anonyymi
Keko ikäluokka on 18 %;v ja 11 %:n välissä 14-15 prosentin luokkaa. Aika paljon!?
- Anonyymi
Tämä ohitetaan, kun rippikoukupojilla hehkutetaan.
- Anonyymi
Peruskoulujen ei pitäisi antautua kirkon rippikoulumarkkinoinnin alustaksi heti 8. luokan alussa. Koulun pitäisi olla uskonnollisesti neutraali. Kirkkohan pystyisi infoamaan jäsenilleen rippikoulustaan, onhan sillä yhteystiedot, ja myös tiloja infotilaisuuksien pitämiseen. Tiedotustilaisuuksien tuominen kouluun onkin juuri markkinointia, eräänlaista lapsilähetystyötä juuri uskontokuntiin kuulumattomien kotien nuorille. Virallisten tiedottajien lisäksi isoset ja isosiksi pyrkivät ovat apuna markkinoinnissa. He voisivat tehdä sitä muuallakin. Paheksun sitä, että kouluja käytetään rippikoulumarkkinoinnin apulaisena ja alustana.
- AnonyymiUUSI
Just näin!
- Anonyymi
Mediauutisoinnissa ovat menneet sekaisin rippikoululaispohat ja nuoret, joiksi luokillaan -29-vuotiaat.
Jep. Eihän noilla muuten niin väliä olisi, itsekin puhun "vanhemmista ikäluokista", mutta jos yritetään verrata vuosien välillä, pitäisi olla sama asteikko.
- Anonyymi
Ei kai tässä on Vapaa-ajattelijat mukana.
- Anonyymi
Siis noin 14,5 %. Uskoo...
- Anonyymi
Mielestäni aika vähän. Liian paljon.
- Anonyymi
Varmaan juuri sen verran, miltä ajatusmaailmat ja kehitykset enimmäkseen näyttävät.
Vai vielä vähemmän pitäisi. No yllätys...
Nihilismejä kohti.
- Anonyymi
Nyt kyllä vihaan tätä 11-18 prosenttia. T. Antivapari
- Anonyymi
Keskimäärin 14,5 %. Ei paha.
- Anonyymi
Miksi media ei kerro näistä prosenteista.
- Anonyymi
18% vastaa aika hyvin persujen ja KD:n kannatusta...
- Anonyymi
Kiihkoateismi vastaa varmaan rkp:tä. Oleellista.
- Anonyymi
Olennaista, että tämä antaa ihan eri ku an kuin poikien uskonnollistumishyminä.
- Anonyymi
No ei täysin. Minkä kuvan yleinen uskontojen vanhanaikaisuusmölinä antaa?
- Anonyymi
Ihan eri tulis kuin median luoma mielikuva.
- Anonyymi
Mikä on median vastuu?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mikä on median vastuu?
Katsomuskeskustelun pitäminen surkeana pääosin maallistumista mainostellen.
- Anonyymi
Sehän on kirkon oma kysely.
- Anonyymi
Ei se ole tae. Ovat ehkä suurennelleet lukemia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei se ole tae. Ovat ehkä suurennelleet lukemia.
Noh, 15 % ei vaikuta siltä.
- Anonyymi
Epävarmoja paljon. Keskikenttää.
- Anonyymi
Naiset ovatkin vastuullisempia ja koulutettuja.
- Anonyymi
Ovatko myös arjalaisia?
- Anonyymi
www seurakuntalainen.fi
27.01.2025 14:32 (päivitetty 14:32)
Toteutuuko Hilja Aaltosen profetia?
Kirjoittanut
Manuel Rautalahti
Kirjoittaja on Suomen Viikkolehden päätoimittaja
Neljän hengen The Send -nuortentiimi vieraili paikkakuntamme koulussa ja seurakuntamme jumalanpalveluksessa. Ihmiset kuuntelivat tarkasti nuorten puheenvuoroja. Raikasta, aitoa ja luonnollista kerrontaa Jumalan suurista teoista oman arjen keskeltä.
Nuorten tapahtumissa katuevankeliointi alkaa olla uusi normaali. Jos sitä ei ole ohjelmaan merkitty, nuoret järjestävät sen itse. Spontaanisti muutaman kymmenen nuoren joukko jalkautuu kaduille kertomaan tuntemattomille ihmisille Jeesuksesta. Ihmisten puolesta rukoillaan, tapahtuu uskoontuloja ja sairaiden parantumista, saadaan Jumalan apua elämän tilanteisiin.
”Nuorten tapahtumissa katuevankeliointi alkaa olla uusi normaali.”
Evankeliumi murtautuu kirkoista kaduille. Evankelioinnista ei vain puhuta eikä sitä vain suunnitella vaan mennään ja tehdään.
Hiljattain kuulin, että nuoret olivat alkaneet kertoa ratikassa Jeesuksesta. Koko ratikanväki hiljeni kuuntelemaan, mitä sanottavaa nuorilla oli. Uudella sukupolvella ei näytä olevan evankelioimisen häpeää vaan evankeliumin vaikuttamaa iloa. Jotakin, joka polttaa sisimmässä niin paljon, että se täytyy kertoa.
Valtakunnan media uutisoi viime vuoden aikana rippikouluikäisten poikien mielenkiinnon merkittävästä kasvusta uskonasioita kohtaan. Tuoreimpien tietojen mukaan myös tytöt ovat heräämässä. Viimeisin rippikouluista kerätty tutkimusaineisto osoittaa, että vuoden 2024 aikana myös tyttöjen kristillisyys on kääntynyt selkeään kasvuun.
”Onko Hiljan saama profetia toteutumassa silmiemme edessä?”
Kun olen lukenut uutisia ja kuunnellut nuorten todistuksia, sydämessäni on alkanut elää Hilja Aaltosen profetia lähes 20 vuoden takaa: ”Jumalan tuuli alkaa puhaltaa. Meidän lapsemme kuulevat sen Jumalan tuulen, ja nousee uusi sukupolvi, joka tuntee Jeesuksen omana Vapahtajanaan eikä niin koneellisesti kuin tämä sukupolvi on tuntenut.”
Onko Hiljan saama profetia toteutumassa silmiemme edessä? Miten voimme osaltamme kytkeytyä siihen, mitä Jumala tekee juuri nyt? Rukoillaan, rohkaistaan ja valtuutetaan nuoria seurakunnissamme. Joosef, Daavid, Ester, Jeremia ja Timoteus — vain muutamia mainitakseni — vastasivat Jumalan kutsuun hyvin nuorina. Nouskoon uusi sukupolvi meidän harteillemme!- Anonyymi
Tässä on kirjoitus, johon vaparit eivät osaa muuta sanoa kuin, että prosentit, ne prosentit...
Inisevät jossain tuvan nurkassa.
- Anonyymi
Onhan se melkomoista uskonnollisuutta, jos 15 % uskoo Jumalaan.
- AnonyymiUUSI
On siis aika vähäistä. Miten saadaan se käännettyä kirkon etuoikeuksien karsimiseksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Sairaammaksi menee: Musk alkaa sensuroida Zelenskyin viestintää X:ssä
IL: Musk puuttuu Zelenskyin viestintään – X:ään tulossa muutoksia "Elon Musk sanoo korjaavansa X:n, jotta käyttäjät voi2952591Mihin sinussa haluan koskea
Tilanne, että pääsisin tutustumaan eri kohtiin sinussa, mitä haluaisin kokeilla. Käsiin haluaisin tutustua, hieroa niitä482511- 1221696
Toisen ihmisen sydämellä
leikkiminen on äärettömän moraalitonta. Antaa turhiaa toiveita ja sitten olla kuin mitään ei olisi tapahtunut. Kuinka vo1461370- 1181360
Oho! Toivo Sukari paljastaa erikoisista iltatoimista Nadja-vaimon kanssa: "Hän aina putsaa mun..."
Oho! Onpa iltatoimet tällä pariskunnalla. Toivo Sukari ja Nadja Sukari menivät naimisiin v. 2019. Lue lisää: https://301225PAM:in mainos, älä mene tänään ruokakauppaan
kannatan kovasti kaupan työntekijöille lisää liksa. MUTTA lakossa on huonoa, nyt kauppiaat näkevät kuinka vähällä henki1421193- 741069
- 691050
- 701000