Asunnottomuus, köyhyys ja kurjuus on lisääntynyt nykyisen hallituksen aikana roimasti. "Itset

Anonyymi-ap

"Itsetuhoiset yhteydenotot ovat kasvussa.
MIELI ry:n Kriisikeskuksissa, Kriisipuhelimessa, chateissa ja verkkokohtaamisissa itsetuhoisuus on puheissa yhä useammin. Toiminnot ruuhkautuvat, kun keskustelun tarpeeseen ei vastata riittävän monissa muissa paikoissa.

Kesällä 2024 itsetuhoisia puheluita tuli Kriisipuhelimeen keskimäärin 18 vuorokautta kohden, kun vastaava luku kesällä 2023 oli 16 puhelua. Vuonna 2019 näitä puheluja tuli keskimäärin 9. Huolestuttavaa on, että samaan aikaan suomalaisten kokema stressi ja psyykkinen kuormittuneisuus ovat lisääntyneet."

11

200

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Milloin näemme tilastoja kuinka monella on jo pinna katkennut lopullisesti ?

    • Anonyymi

      Typerää ministeriä ei kiinnosta. Se päästelee järjettömyyksiä
      vaaliteemanaan pervoilu ja tofu. Luoja paratkoon.

    • Anonyymi

      Hyvin olet asian "dokunetoinut", olishan sun pitänyt se jo noista omista dokuista hokata että mistä on kysymys!

      "Vuonna 2019 näitä puheluja tuli keskimäärin 9" & "kesällä 2023 oli 16 puhelua", eli Marinin hallituksen lopetettua kasvu oli melkein tuplaantunut!

      Tosin asunnottomuus ja köyhyys ei välttämättä korreloi suoraan itsetuhoisuuden kanssa MUTTA huumeet, jauhot yms. joihin Marinin hallitus suhtautui "myönteisesti" ovat suurin syy itsetuhoisuuteen!

      Vihreet mm. ehdottivat mietojen huumeiden laillistamista ja silloinen hallitus taisi jopa suunnitella huumeiden käyttöhuoneita yms. No tällainen asenne jo edistää huumeiden käyttöä ja nyt sitten näemme tulokset!

      • Kannattaa kaikkien siirtyä samaan huumeeseen kuin minäkin. Se ei aiheuta mitään ongelmia vaan poistaa niitä. Olen käyttänyt jo vuosikymmeniä ilman ongelmia!

        Xylitol SISU on se paras huume, kuse on vain asennoitumisesta asiaan.


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        Kannattaa kaikkien siirtyä samaan huumeeseen kuin minäkin. Se ei aiheuta mitään ongelmia vaan poistaa niitä. Olen käyttänyt jo vuosikymmeniä ilman ongelmia!

        Xylitol SISU on se paras huume, kuse on vain asennoitumisesta asiaan.

        Mutta kaikki ei pääse ilman huumeita tuollaiseen sekoilu tilaan jossa ei ymmärrä mistään mitään.

        Ja mikä ihmeen "kuse"? No ehkä tuota sinunkin kannattaa tehdä usein niin nousisi päähäsi.


      • Anonyymi
        Extyökkäri kirjoitti:

        Kannattaa kaikkien siirtyä samaan huumeeseen kuin minäkin. Se ei aiheuta mitään ongelmia vaan poistaa niitä. Olen käyttänyt jo vuosikymmeniä ilman ongelmia!

        Xylitol SISU on se paras huume, kuse on vain asennoitumisesta asiaan.

        Ilmankos ? KUSE on noussut päähäsi entisten syntymässä saatujen lisäksi .

        Tuo selittää jo paljon, ehkä sinullekin vielä löytyy apua ?


    • Anonyymi

      Kyllä tuloksia on nähtävissä myös eduskunnassa missä päätöksiä tehdään huumeiden vaikutuksen alaisena ja kokoomus poliitikot ovat myöntäneet jopa asian.

    • Anonyymi

      On kuin 90 alun luvun laman itsari määrät Lopettakaa se rekkaa päin ajo , jäätkin ovat heikkoja .

    • Hei kaikille,

      Laitan tähän vinkkejä ja linkkejä jo edelläkin mainituista auttavista tahoista, joihin voi olla yhteydessä anonyymisti ja matalalla kynnyksellä.

      - Tukinet.net - Tukipisteesi netissä https://tukinet.net/

      Tukinetistä saa itselleen tukihenkilön, jonka kanssa voi keskustella kahden kesken mistä tahansa hankalasta elämäntilanteesta tai mielessä olevasta huolesta. Tukihenkilö löytyy mm. MIELI Tukisuhteesta. https://tukinet.net/teemat/mieli-tukisuhde/tukisuhteet/

      Tukinetissä on myös monenlaisia keskusteluryhmiä ja chattejä, joista voi saada vertaistukea sekä ammattilaisten neuvoja. Esimerkiksi kahdenkeskinen MIELI Kriisichat, joka on ma-ke avoinna klo 15-19 ja to klo 15-21.

      Tukinet on avoinna kellon ympäri vuoden jokaisena päivänä.

      - MIELI Kriisipuhelin

      Jos soittaminen tuntuu omimmalta vaihtoehdolta, niin kriisipuhelin päivystää24/7 numerossa 09 2525 0111.

      - Kriisikeskukset

      Ympäri Suomea toimii myös kriisikeskuksia, joihin voi mennä keskustelemaan paikan päälle. Osassa yksiköistä myös etävastaanotto on mahdollinen. Yhteystiedot löytyvät mm. MIELI Suomen Mielenterveys ry:n nettisivuilta: https://mieli.fi/tukea-ja-apua/keskusteluapua-kriisivastaanotoilla/

      Ystävällisin terveisin
      MIELI kriisikeskus/Kata

      • Anonyymi

        Tartupa Extyökkäri/YXKAXEX,/karva.naamari tilaisuuteen , apua on heti tarjolla !


      • Anonyymi

        Kiitos !


    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa

      Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m
      Maailman menoa
      290
      5459
    2. Kohdataanko me

      Enää?
      Ikävä
      70
      5046
    3. Rakkaalle miehelle

      Terveiset rakas. Ikävä on edelleen. Suru valtaa sydämen, kun en saa lähestyä sinua. En saa vastauksia, en soittoa, viest
      Ikävä
      48
      4156
    4. Eräs on taas viettänyt kokoyön täällä!!

      Etkö sä nuku koskaan??
      Ikävä
      51
      3840
    5. Olipa turha tämä

      Rakkaustarinamme
      Ikävä
      42
      3483
    6. SDP:n kansanedustaja Nazima Radmyar uhriutuu somessa saamistaan viesteistä.

      https://www.is.fi/politiikka/art-2000011854410.html Miksi Razmyar ei kestä kansan palautetta oikean kansanedustajan tavo
      Maailman menoa
      88
      3126
    7. Muistatteko kuinka Marinin hallituksen aikaan kansalaisilla oli varaa kuluttaa?

      Tavallisella perheelläkin oli rahaa käydä sääännöllisesti ravintoloissa syömässä, koska vahvat ammattiliitot olivat neuv
      Maailman menoa
      70
      2987
    8. Mitä tapahtuu

      Sitten keväällä ja kesällä
      Ikävä
      41
      2168
    9. Voitko sanoa jotain

      Hellää?
      Ikävä
      49
      2116
    10. UMK-juontajakaksikon pari isoa "mokaa" ihmetyttää - Mitäs tykkäsit Syköstä ja Uotisesta juontajina?

      Tänä vuonna UMK-lavalla nähtiin artistien lisäksi juontajakolmikko Jorma Uotinen, Sami Sykkö ja Jasmin Beloued. Juontami
      Euroviisut
      27
      2078
    Aihe