Halla-aho jätti Ottawan miinasopimuksen irtisanomisesta koskevan kansalaisaloitteen käsittelemättä.
Muut maat ovat todenneet, että Suomen irtautuminen on Suomen oma asia.
Mikä on Halla-ahon motiivi? Hyvää tässä lienee, että persujen kannatus tippuu alle kymmenen prosentin.
Mitä tekee hallitus Suomen turvallisuudelle?
Muut maat ovat todenneet, että Suomen irtautuminen on Suomen oma asia.
Mikä on Halla-ahon motiivi? Hyvää tässä lienee, että persujen kannatus tippuu alle kymmenen prosentin.
Mitä tekee hallitus Suomen turvallisuudelle?
Vastaukset 20
Vanhimmat
Aloittaja on tavallista Tyhmempi SDP:n Sosialisti-PUNIKKI-Kommunisti -!
- Jos et tiedä , niin lue edes lehtiä , niissäkin kerrotaan miksi ei käsitellä asiaa .
Laki ei sallinut aloitteen käsittelyä.
Ajattele, mikä haloo siitä olisi tullut, jos Halla-Aho olisi menetllyt toisin.
Heko, heko! Mieti nyt vähän.
Aina löytyy pykälä tai laki, joka muka estää tekemistä! Halla-aho ei vaan halua maamiinoja takaisin. Muista, että Halla on sivari.
Pitääkö tehdä kansalaisaloite lakimuutoksesta?
Eikö hallitus ole sitä varten, että tehdään lakimuutoksia ja viedään homma loppuun?
Siitä voi tehdä aloitteen, joka menisi käsittelyyn.
Tosin miinakeskustelu on jo käynnissä eikä aloite ole siksi miinojen suhteen enää tarpeellinen. Se on täyttänyt tehtävänsä.
Onko hallituksella menossa lakimuutoksen valmistelu?
Jokainen Suomessa asuva ja oleskeleva on velvollinen noudattaa ihan kaikkia Suomen lakeja. Koskee myös poliitikkoja ja virkamiehiä yhtä paljon, kuin kaikkia muitakin.
Persut oli ainoa puolue aikanaan, joka vastusti miinoista luopumista. Kannattaa olla perillä asioista, eikä keksiä omia juttuja.
Demarit käsittelevät toistensa palleja. Muuhun ei äly riitä?
On yleisesti tiedossa, ettei demareilla ole keskimääräin palleja.
Demareita äänestävät julkishallinnon työpaikoissa olevat naiset ja n.13 miestä, joilla teknisesti on pallit, mutta ikänsä takia niille ei ole käyttöä.
Halla on Venäjän suuri ystävä.
Sanoisin, että hän on perustuslain ystävä toisin kuin sinä.
Sivareita ei pitäisi päästää päättämään mistään maanpuolustukseen liittyvistä asioista. Halonen naisena ei ymmärtänyt maanpuolustuksesta mitään ja ajoi Putinin toiveen mukaan miinoista luopumisen läpi. Joku päivä voi olla sota kyseessä ja siinä kuolee suomalaisia tuhansia vain sen vuoksi ettei meillä ole henkilömiinoja käytettävissämme.
Hän ei päätäkään niistä. Koko eduskunta tekee päätökset. Oletko muuten kuullut sellaisesta tehtävästä, kuin Puolustusministeri. Halla-aho ei taida olla siinä hommassa, eihän?
Laki ja säännöt torppasivat, koska oli kyse kansalaisaloitteesta, joka ei asiaan sovellu. Ymmärrystä pitää olla asioiden suhteen.
Pitäisikö ne kuitenkin hommata? Mitä sanoo Halla-aho?
Persut oli ainoa puolue aikanaan, joka vastusti miinoista luopumista. Halla-aho sanoi, että hänen kantansa on edelleen sama. Vaikka hän on mitä mieltä tahansa, niin ei hän voi rikkoa lakeja ja ottaa käsittelyyn kansalaisaloite, joka ei sovellu kyseiseen asiaan.
Seli, seli! Et itsekään usko noita Hallan selityksiä.
Mitä selityksiä? Tämän maan lakeja Halla-aho noudattaa.
MITKÄ PUOLUEET AIKOINAAN LUOPUIVAT JALKAVÄKI MIINOISTA?