Lääkäriliiton änkyröintiä Ylessä

Aivan sama mistä on kysymys, kunhan kansalaisilta saa ylihinnalla laskutettua palkkioita.
13128
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

No odottaisivat nyt vähän. Kohta saavat rahastaa valtiolta mielin määrin kunhan hallitus saa ensin romutettua julkisen puolen rippeetkin ja hoidettua maahan ameriikan meinigin terveydenhuoitoon.

1Äänestä
  • Kuka lahjoi ja kenet? Tuollainen yhden ammattiryhmän ylipalkkojen järjestelmä ei ole muuten mahdollista. Kyse on rakenteellisesta korruptiosta.

    Äänestä

Eiköhän toi(kin) paskakokkareiden ehdotus ole vain yksityistämistä.
Valtio maksaa yksityislääkäreille erotuksen tosta.
Vittu mitä ahneita paskoja.
Annetaan 🥾 koko konkkaronkka 🤡 laumalle, vihdoin ja viimein....

Äänestä

Lääkäreiden koulutus täytyy muuttaa maksulliseksi, 500000 euroa kandiksi

Äänestä
  • Hyvä ajatus. Lisää ameriikan meininkiä!

    Äänestä

  • Lääkärit ovat velkaa suomalaisille. He ovat saaneet maksutta koulutuksen. Sen voisi maksaa tekemällä palkatta lääkärin työtä vastaavan määrän vuosina, kuin koulutus on kestänyt.

    Äänestä

  • Anonyymi00007 kirjoitti:

    Lääkärit ovat velkaa suomalaisille. He ovat saaneet maksutta koulutuksen. Sen voisi maksaa tekemällä palkatta lääkärin työtä vastaavan määrän vuosina, kuin koulutus on kestänyt.

    Lääkärit poikkeavat muista työläisistä siinä,että lääkärit saavat ilmaisen koulutuksen ja muut, kuten insinöörit, betoniraudoittajat, pankinjohtajat, sosiologit, yhteiskuntatieteilijät kirvesmiesoletetut jne. maksavat itse koulutuksensa.

    Mitä pienempi palkka saadaan lääkäreille määrättyä hyvinvointipiireissä, sen kauemmin ilmainen työskentely kestää koulutuksen maksamiseksi. Maksaminen voi kestää jopa eläkeikään asti jos on saanut pitkän ja kalliin erikoisalan koulutuksen, jolloin on kertynyt eläkettäkin vain kansaneläkkeen perusosan verran, työeläke on jäänyt ilmaisen työn vuoksi kertymättä.

    Äänestä

Miksi Yle pyytää ohjelmaan omaa etua ajavan verovapaasti toimivan yhteiskuntavastuuttoman ammattiliiton edustajan.

Olisi mietittävä kansalaisten asioita, eikä verovastuuta pakoilevan ammattiliiton.

Äänestä
  • Juuri noin kuten kirjoitit. Lääkäriliitto pelkää jäsenten eroamista liitosta, jolloin jäsenmaksutulot vähenisivät radikaalisti.

    Äänestä

  • Ameriikan meininki pitäis saada Suomeenkin, ammattiliitot kiellettävä!

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Juuri noin kuten kirjoitit. Lääkäriliitto pelkää jäsenten eroamista liitosta, jolloin jäsenmaksutulot vähenisivät radikaalisti.

    Ammattiliittojen jäsenmaksut ovat prosenttiperusteisia palkasta. Mitä suurempi palkka, sitä enemmän ammattiliitto saa verovapaata rahaa oman henkilökuntansa ökyelämää varten.

    Ammattiliitot eivät todellisuudessa ole yleishyödyllisiä yhteisöjä. Kyse ei ole kansalaisten edusta, eikä edes jäsenten edusta, vaan vain ja ainoastaan liiton henkilökunnan eduista.

    Äänestä

Lakimiehet samaa kastia, jos haluaa viedä juttunsa korkeimpaan oikeuteen, niin jo 2014 pyysivät 5000 euroa ennakkomaksua, ei ollu tollasia rahoja, korkein oikeus laskutti 500 euroa siitä kun kieltäytyi ottamasta asiaa käsittelyyn koska olin itse laatinut asiakirjat. Pystyin esittämään vastapuolen lakimiehen valheet ja sakkotuomio olisi purettu, en jaksanut tapella, sitä ne varmaan halus.

Hyvä suomi, ihmisen paratiisi.

Äänestä
  • Lakimiehet ovat usein huijareita.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Aivan sama mistä on kysymys, kunhan kansalaisilta saa ylihinnalla laskutettua palkkioita.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu