Kannattaako Persut AfD puoluetta?

Heillä tavoite mm:

Lopettaa heti Ukrainan avustaminen

Ja ostaa heti maakaasua Venäjältä?

Noin niinku olisi hauska kuulla?
16300
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 16

Vanhimmat

Tottakai kun samaa äärioikeistoa ovat .

Äänestä

kuulostaa hyvältä , voisin kannattaa

Äänestä

luuletko oikesati että se ukrainan feikkisota on käynnissä enää juhannuksena ?

Äänestä
  • Ei Ukrainan ole mikään pakko taipua Putlerin edessä.

    Äänestä

Taitaa Persut hajota kun ei ne enää itsekään tiedä mitä tekevät.

Hirveä syyttämään Vasemmistoa Putinismista, vaikka siinä ole mitään järkeä!

Miksi Vasemmisto olisi Venäjän puolella kun ei siellä edes sallita Vihervasemmistoa? Tai Wokea? Asia jota Persu ei edes ymmärrä.

Mutta nyt alkaa paljastus Persujen ideologia. Venäjä kun on äärioikeistomaa.

Yrittihän Persut saada rajan auki Venäjälle surkealla rajalailla, joka väännettiin "käännytyslaiksi", jotta Persu sen hyväksyy.

Koko laki jää torsoksi kun ei sitå rajaa avata sotaa käyvän maan kanssa!

Mutta oli siitä paskalaista kovaa huutoa Persuilla ja helevetin kova kiire!!!

Pakko miettiä, että ovatko kaikki Persut äärimmäisen tyhmiä?

Äänestä
  • Suurin osa on tolloja.

    Äänestä

"Perussuomalaisten entisenä puheenjohtajana ja ulkoministerinä aiemmin toimineen Timo Soinin mukaan hallitus- ja ulkoministeripuolue ei valtuuta ketään vakoilemaan kotimaassa saati ulkomailla.

Perussuomalaisten tuore Euroopan parlamentin jäsen Sebastian Tynkkynen väittää viestipalvelu X:ssä, että Suojelupoliisi oli pyytänyt häntä toimimaan peitetehtävässä Venäjällä sijaitsevassa Tverissä vuonna 2016.

– Ulkoministerinä olin työni puolesta säännöllisesti tekemisissä Supon kanssa. Nämä keskustelut ovat luottamuksellisia, Soini sanoo MTV Uutisille tekstiviestissään.

Soini muistuttaa, että Tynkkynen on kuvaillut nettisivuillaan olevissa kirjoituksissa vierailujaan äärioikeistopuolueiden tilaisuuksissa.

– Tverin käynti asettuu samalle aikajanalle, Soini viestii.

Useita tutustumismatkoja

Blogisivuillaan Tynkkynen kertoo tutustumisreissuistaan muun muassa Marine Le Penin Kansalliseen liittoumaan ja laitaoikeiston Vaihtoehto Saksalle -puolueeseen, sekä Hollannin Geert Wildersin oikeistopopulistiseen vapauspuolueeseen.

– Omakohtaisesti olen tavannut kohta kaikkien oikeistopopulististen puolueiden poliitikkoja Euroopassa matkustaessani ja kokemukset tähän mennessä ovat olleet hyviä. Viimeisiä viedään. Perussuomalaiset voisi mielestäni pitää ovea auki siihen suuntaan – varsinkin kun britit ovat lähdössä EU:sta ja painoarvo ECR:n (europarlamenttiryhmämme) kautta tulee luonnollisesti vähenemään, Tynkkynen kirjoitti sivuillaan vuonna 2017.

– Kävin viime syksynä puhumassa myös Vaihtoehto Saksalle (AfD) -puolueen tapahtumassa Frankfurtin kupeessa. Oli inspiroivaa kuunnella puolueen puheenjohtajaa Frauke Petrya, joka sai nuoret syttymään innosta, Tynkkynen kirjoittaa maaliskuussa vuonna 2017.

Saksalaisen Deutsche Wellen mukaan populistipuolue AfD:n johtaja oli vuonna 2017 tavannut korkea-arvoisia venäläispoliitikkoja salaisessa tapaamisessa Moskovassa. Petryn toimisto kieltäytyi tuolloin kertomasta, ketkä muut osallistuivat keskusteluihin.

Saksan viranomaiset olivat samoihin aikoihin toistuvasti varoittaneet, että Moskova voi pyrkiä vaikuttamaan Saksan syyskuun vaaleihin ja horjuttaa maan vakautta tukemalla ääriryhmiä.

Myös muun muassa Le Penin puolue Kansallisen liittouma ajoi Venäjä-myönteistä ohjelmaa."

https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/timo-soini-tynkkysen-vaitteista-puolue-ei-valtuuta-ketaan-vakoilemaan/8976658

Tynkkysellä on ollut koko ajan ovi auki venäjämieliseen äärioikeistoon. Putinin hyvän ystävän Elon Muskin "sananvapaustaistelijaksi" paljastuminen kirkastaa tämän todellisuuskuvan.

Äänestä
  • Tynkky, venäjän agentti.

    Äänestä

mietin sitä saksan vihreitä 🤔lakkauttivat 5 ydinvoimalaa ja sitoivat maakaasuun ja sitten tuli tuo ??? ettei vaan olisi ollut suunniteltu näiden vihreiden rahottajien toimesta , koko ukraina sota ???

Äänestä

Aloittaja. Onhan se huomattavasti parempi kuin Suomen vihervasemmisto puolueet.

Äänestä

Kannattavat. Osa tieten tahtoen,osa siksi ettei ymmärrä näitä asioita. Jokainenhan tuntee muutaman yksinkertaisen.

Äänestä
  • Suurimmalla osalla persuäänestäjistä suurin huoli on, mistä saa päivän kalja-annoksen? Sitä suuremmat asiat kenttäpersut jättävät eliittinsä päätettäväksi.

    Äänestä

Jupulis ja kommareita vituttaa taas kuin pieniä eläimiä.

Äänestä
  • Unohtu punikki. Onko persu jo noin kiljupäissään, kun tämmönen vahinko sattu?

    Äänestä

  • Anonyymi00014 kirjoitti:

    Unohtu punikki. Onko persu jo noin kiljupäissään, kun tämmönen vahinko sattu?

    Täyttyy muistaa, että persut (omien sanojensakin mukaan) kommentoivat aina kännissä ja läpällä.

    Äänestä

AfP aikoo myydä AfD:lle tuulisähköllä tuotettua vetyä. Kaasukauppa se on mikä kannattaa.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Heillä tavoite mm:

Lopettaa heti Ukrainan avustaminen

Ja ostaa heti maakaasua Venäjältä?

Noin niinku olisi hauska kuulla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu