Mitä rationaalisuutta se sellainen on?
Ateistit esittävät väitteitä, joita eivät voi todistaa
39
242
Vastaukset
- Anonyymi
Mitähän väitteitä ateistit sitten esittävä?
1. Ateistit väittävät, että eivät usko, että jumalia on olemassa. - Todistettu.
2. Ateistit väittävät, että jumalien olemassaolosta ei ole todisteita. - Todistettu.
3. ???- Anonyymi
Todistettu, miten??????
Jumala on olemassa koska sinäkin olet olemassa, meneekö jakeluun - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todistettu, miten??????
Jumala on olemassa koska sinäkin olet olemassa, meneekö jakeluunKumpi noista ei muka olisi todistettu todeksi?
Kukaan ei ole koskaan pystynyt esittämään todisteitä minkään jumalan olemassaolosta.
Eihän tuo sinun väittämäsi todistanut yhtään mitään...
Mikä siitä, että minä olen olemassa, todistaisi, että Jumala olisi olemassa? Ei mikään. Tuo on vain uskonnollinen väite, jolle ei ole mitään todellisia perusteita. Ei se, että joku vain sanoo näin tai on kirjoittanut näin, todista yhtään mitään mistään. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todistettu, miten??????
Jumala on olemassa koska sinäkin olet olemassa, meneekö jakeluunOlet väärässä.
Olet olemassa, koska Suuri Kosminen Juoppo loi maailman pieraisemalla ja ihmiset röyhtäisemällä. Todisteena siitä on, että maailma ja ihmiset ovat olemassa.
- Anonyymi
Ainoa väite minkä minä ateismin pohjalta esitän on se, että en pidä jumalien olemassaoloa todennäköisenä, koska kukaan ei ole koskaan kyennyt esittämään minulle minkäänlaisia todisteita mistään jumalasta.
- Anonyymi
Todisteita on perk....
Jumala on kaiken luoja...KAIKEN! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todisteita on perk....
Jumala on kaiken luoja...KAIKEN!No todista se sitten. Jos sille ei ole mitään todisteita, se on pelkkä tyhjä väite.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No todista se sitten. Jos sille ei ole mitään todisteita, se on pelkkä tyhjä väite.
Kuu ja aurinko on taivaalla, oletko nähnyt?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Kuu ja aurinko on taivaalla, oletko nähnyt?
Olen nähnyt molemmat ja sen lisäksi muitakin planeettoja ja tähtiä. Tiedän monet niistä jopa nimeltä.
Mutta ne eivät todista Jumalasta millään tavalla. Tuollainen on vain uskovaisten itsekeskeistä kuvittelua... - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olen nähnyt molemmat ja sen lisäksi muitakin planeettoja ja tähtiä. Tiedän monet niistä jopa nimeltä.
Mutta ne eivät todista Jumalasta millään tavalla. Tuollainen on vain uskovaisten itsekeskeistä kuvittelua...Olet tyhmä!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet tyhmä!
Ja taas tuli höperöltä sekopäältä todella vakuuttavaa argumenttia...
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet tyhmä!
Niin minähän olen vain tyhmä, kun tiedän monia tähtiä nimeltä ja monien tähdistöjen nimiä. Enkä tarkoita pelkästään nimiä vaan tunnistan ne myös taivaalta.
Montako tähteä tai tähdistöä itse tunnistat taivaalta ja osaat nimetä ne? Ehkä tunnistat Otavan, joka oikeastaan on osa Ison karhun tähdistöä...
- Anonyymi
Nyt voit pistää listaa näistä ateistien väittämistä joita ei ole todistettu.
Samalla voisit pistää 10 parasta profetiaa jotka ovat raamatussa toteutuneet väitit niitä olevan ainakin 700.
Listaa kehiin vai VALEHTILITKO tässäkin aloituksessa? Mitä jehova pitää valehteijoista? Saako varman taivaspaikan valehtelemalla suoli24 palstalla!?- Anonyymi
kyllä Raamatun profetioita on toteutunut yli 700
Mitä ateistit sillä tiedolla tekee....tekeekö mieli siinäkin asiassa alkaa väittämään vastaan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kyllä Raamatun profetioita on toteutunut yli 700
Mitä ateistit sillä tiedolla tekee....tekeekö mieli siinäkin asiassa alkaa väittämään vastaan?Ateistit tekee tällä tiedolla sen että voivat varmistaa että et ole valehdellut tässäkin asiassa kuten olet monessa muussa kuten hyvänä esimerkkinä tämän ketjun aloitus.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
kyllä Raamatun profetioita on toteutunut yli 700
Mitä ateistit sillä tiedolla tekee....tekeekö mieli siinäkin asiassa alkaa väittämään vastaan?No miksi et voi kertoa niitä? Siksi koska niitä ei oikeasti ole tai ne ovat niin järjettömiä, että niitä on jopa liian noloa paljastaa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ateistit tekee tällä tiedolla sen että voivat varmistaa että et ole valehdellut tässäkin asiassa kuten olet monessa muussa kuten hyvänä esimerkkinä tämän ketjun aloitus.
Keskittykää omaan siihen samaan hokemaanne!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No miksi et voi kertoa niitä? Siksi koska niitä ei oikeasti ole tai ne ovat niin järjettömiä, että niitä on jopa liian noloa paljastaa.
Jeesus nousi kuolleista
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jeesus nousi kuolleista
Ja tuoko nyt oli jokin "ennustus"? Onko siitä jotain todisteita (siitä ylösnousemuksesta)? Onko muuta kuin keksittyjä, epämääräisiä väitteitä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskittykää omaan siihen samaan hokemaanne!
Eli uskiksella ei ole todisteita, on vain väitteitä. Ja ne pitäisi muka ottaa vakavasti. Okei, sitä peliä voivat pelata muutkin.
Maailma syntyi, kun Suuri Kosminen Juoppo, jota hiukoi kovasti, hotkaisi Jumalan suupalaksi. Huonosti sulava suupala aiheutti Suurelle Kosmiselle Juopolle vatsanväänteitä ja Hän joutui pieraisemaan helpottaakseen oloaan. Siitä pierusta syntyi koko olemassa oleva maailma. Lopuksi Suuri Kosminen Juoppo vielä päästi kunnon megaröyhtäyksen, josta syntyi kaikki elämä maan päälle.
Todisteena tästä on, että maailma on olemassa ja kuhisee elämää. Mikään muu selitys kuin Suuren Kosmisen Juopon pieraisu ja röyhtäisy ei kykene selittämään sitä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Keskittykää omaan siihen samaan hokemaanne!
Mikähän tällainen sama hokema on?
Todetaanko siis että valehtelit sekä aloituksesta että 700 profetian listasta koska et suostu minkäänlaisia todisteita kummankaan asian paikkaansa pitävyydestä esittämään.
Jehova kiittää jatka valehteluasi.
- Anonyymi
Aivan, selityksiä löytyy, ettei tarvitse alkaa uskomaan.
- Anonyymi
Alkaa uskomaan? Miksi pitäisi alkaa uskomaan? Mitä väliä sillä on?
Miksi pitäisi uskoa asioita, joista ei ole mitään todisteita? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Alkaa uskomaan? Miksi pitäisi alkaa uskomaan? Mitä väliä sillä on?
Miksi pitäisi uskoa asioita, joista ei ole mitään todisteita?En usko uskovaisten sepustuksia
vaan annan ilmi poistoon moiset huuhaahihutekstit. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
En usko uskovaisten sepustuksia
vaan annan ilmi poistoon moiset huuhaahihutekstit.Ateistit poistetaan piakkoin maan päältä lopullisesti
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ateistit poistetaan piakkoin maan päältä lopullisesti
Niinpä varmaan. Miljoonan vuoden kuluttuako? Eiköhän olla silloin kaikki kuolleita, kun Aurinko nielee (=käräyttää) meidät...
Oliko tuo taas sellainen ns. ennustus?
- Anonyymi
Rationaalista todistelua ei pysty ymmärtämään jos ei itse kykene rationaaliseen ajatteluun. Siksi kreationismi
- Anonyymi
Meedioimisratsiaa. Villegillekin käväisi kanahyllyllä eikä tehnyt enää yhtään mieli. Meediat ei paljasta onko sama Gilleville, joka meni bnbhensä ja alkoi kyselemään puolestaan ketä elää näin. Että näin.
- Anonyymi
Ei siinä mitään perusteluja tarvita kun oman mielipiteen ilmoittaa siitä uskooko johonkin tai ei. Monet teeskentelävät kyllä uskovansa, mutta sekin on heidän oma asiansa ja syyt siihen voi olla moninaiset, joissakin maissa voi joutua kirjaimellisesti kuseen jos jotain muuta väittää.
- Anonyymi
Jumala on olemassa koska Putinkin on olemassa, meneekö jakeluun
- Anonyymi
Väärin.
Saatana on Olemassa, Putin toimii sen mukaan!
- Anonyymi
Oli ne antiikin Kreikan ja muinaisen Rooman valtakunnan ajat sentään hienoja.Ei oltu yhden juutalaisten vuohipaimenten satuolennon varassa vaan jumalia oli pilvin pimein!Siis sitten joku muka päätti että on vain yksi jumala.Onhan joulupukkejakin aattona liikkeellä pilvin pimein.
- Anonyymi
Montako oli juutalaisia 40 v erämaanvaelluksen alkaessa, kohti Jerusalemia
3 miljoonaa!
Montako heistä pääsi perille
Ainoastaan 2 henkilöä!!
Jumala toimii!
- Anonyymi
Mika Aaltola on ateisti
Hymy nousee huulille hihhulitrollin vaatiessa todisteita! 🤣
- Anonyymi
Hihhulitrollin määritelmä todisteesta:
- veli lipevä kertoi asian puhujan pöntöstä
- Anonyymi
ateisti sanoo 1+1=2 uskovainen sanoo 1+1=3
- Anonyymi
Me puhumme sanasta
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Me puhumme sanasta
Ok.
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mies, miksi et vaikuta halukkaalta?
Ihmeellistä käytöstä mieheltä. Toki et ole mikään teinipoika enää.1011600- 2101487
Ikävä on häntä
Josta on tullut niin tärkeä ja rakas. Olisinko onnellinen hänen kanssaan. Ne rakastavat silmät jotka mua katsoo aina jos59990Minkä kultakimpaleen
Menetän jos en saa häntä. Joku muu saisi nauttia siitä hellyydestä, huumorista ja intohimosta. Ehkä hän ymmärtää nyt mik31969Terveystalon lääkärit ylilaskuttaneet
Tämän pörriäiset osaavat, laskuttamisen. Terveystalo myöntää asian. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011134269.html "K54777Helppo selvittää onko oma täällä
Laittaa yhden selvän kysymyksen ja jos kukaan ei osaa vastata, niin oikea ei ole täällä. Saa käyttää vapaasti hyödykse49745The Summit Suomi: Maxie avaa hyytävästä tilanteesta kuvauksissa: "Veri roiskui ja tajusi, että..."
Oletko seurannut The Summit Suomea? Tykkäätkö vai et tai mitä mieltä ylipäätään olet sarjasta? Moni katsoja on kaikonnut5702Tykkäsit nainen
Aina eniten lähetyssaarnaajassa, muistan miten nautit!😎😚 meidän pitää päästä vielä kokemaan se.36695Kerroppas nyt
M mies, että kenestä sinä oikein tykkäät, niin saadaan tämä asia muillekin selväksi 😉54692En kai koskaan saa sinua
Koska et usko että riitäisit minulle. Olet aina pitänyt itseäsi liian risana ja heikkona. Katkot korkeutesi, ja poraat k40686