Tarkemmin kysyttynä: mitä jos kirkon jäseneksi vauvana liitetty nuori ei käy rippikoulua eikä osallistu konfirmaatioon?
Tietämäni mukaan ei paljon mitään! Hän jatkaa kirkon jäsenenä. ET-kielto on edelleen voimassa eli hän ei voi lukiossa suorittaa katsomusaineen pakollisia suorituksia elämänkatsomustiedolla.
Hän myös pysyy kirkollisverovelvollisena loppuikänsä, paitsi tietysti jos eroaa kirkosta, eroamisvuoden jälkeisenä vuotena ei ole enää kirkollisverovelvollinen.
Entä jos ei käy rippikoulua?
23
437
Vastaukset
- Anonyymi
Tiettävästi noin 9 % ikäluokan kirkon jäsenenä olevista nuorista ei käy rippikoulua.
- Anonyymi
No, toki kirkolliseen avioliittoon vihkimiseen on vaatimus rippikoulun suorittamisesta. Mutta tätä nykyä yli 60 % avioliittoon vihkimisestä tapahtuu siviilivihkimisen kautta.
Harva haluaa seurakuntavaaleissa asettua ehdolle. Ystäväperheelle voi lupautua vauvan siviilikummiksii. Ei haittaa, että konfirmoimaton ei kelpaa kirkolliseksi kummiksi.- Anonyymi
Kyllä tässä naimisiin päästään ilman kirkkoakin.
- Anonyymi
Kelpaan silti siviilikummiksi.
- Anonyymi
"Harva haluaa seurakuntavaaleissa asettua ehdolle."
Niin, eihän seurakunnassa toimiminen ole enää mikään pätevöytymistie kuin pienimmillä paikkakunnilla.
Vähänkin fiksummat ymmärtävät, että vähitellen kriisiintyvässä kirkossa toimimisella ei saa kuin tikkuja persuksiinsa, kun ei ole kuin supistamisten ja leikkausten tie edessä.
- Anonyymi
En ole käynyt rippikoulua enkä osallistunut konfirmaatioon. Kuulun kirkkoon omasta halustani. Meitä lienee vähemmistö. Onko vähemmistö sinulle ongelma?
- Anonyymi
Ei, siitä vaan. Kirkolle voi vähän olla. Mutta pääasia on, että maksat kirkollisveroa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei, siitä vaan. Kirkolle voi vähän olla. Mutta pääasia on, että maksat kirkollisveroa.
Maksan mielelläni. Kirkollisvero kuten valtion-kunnan- verot samoin kuin ammattiliiton jäsenmaksun tarkoitus ei ole vastata yksin minun tarpeisiini. Enpä juuri kirkon palveluja käytä kun ei ole tarvetta eikä aikaa. Mutta toivon palveluja vielä olevan silloin kun aikaa on ja tarvetta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ei, siitä vaan. Kirkolle voi vähän olla. Mutta pääasia on, että maksat kirkollisveroa.
Millälailla ajattelet kaltaiseni vähemmistön olevan ongelma kirkolle?
- Anonyymi
Seurakuntavaalien vaalikelpoisuuden este. Voivoi.
- Anonyymi
Jos nuorena eroaa jolloin ei ole tuloja tai tulot ovat varsin pienet, ei myöskään maksa kirkollisveroa.
- Anonyymi
Kyllä, nuori voi sanoa: en mene.
- Anonyymi
Siitä ei puhuta. Missään.
- Anonyymi
Voi sanoa lukion rehtorille, että haluaa suorittaa ET:n.
- Anonyymi
Tsemppiä. Hyvä veto.
- Anonyymi
Se hyvä. Ei haittaa.
- Anonyymi
No, silloin on elettävä vain omaa elämäänsä ilman Kirkon ja kaikkivaltiaiden pappien hyväksymistä. Rippikoulu on kulttuurellinen muinaisjäänne ajalta kun kansakunta opetteli kansalaisuutta ja lukutaitoa. Kansakoulu ja rippikoulu olivat elämän perusta ja aikuisuuden ehto. Ja mikä kerran on keksitty, opittu ja toteutettu, sitä jatketaan maailman tappiin asti.
- Anonyymi
Rippileiri oli kyllä hyvä keksintö. Kelpasi malliksi Karkkilan vapaa-ajattelijoillekin.
- Anonyymi
Melko monet eivät käy.
- Anonyymi
No se on hyvä. Tilastojen mukaan jokunen tuhat ei käy.
- Anonyymi
No sehän on helkkarin hyvä.
- Anonyymi
Juuri nyt, 8. luokan alussa peruskoululaisille, myös uskonnottomien kotien nuoriin, kohdistuu kouluissa painetta ilmoittautua kesän 2026 rippikoululeirille.
- Anonyymi00023
Mitä sitten? Hyvä peruste ehdottaa maantiedettä ja matkailua.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Porvarimediat paniikissa demareiden huiman kannatuksen vuoksi
Piti sitten keksiä "nimettömiin lähteisiin" perustuen taas joku satu. Ovat kyllä noloja, ja unohtivat sen, että vaalit896082KATASTROFI - Tytti Tuppurainen itse yksi pahimmista kiusaajista!!!
STT:n lähteiden mukaan SDP:n eduskuntaryhmän puheenjohtaja Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti3475470Huono päivä
Tänään on ollut tosi raskas päivä töissä. Tekis mieli itkeä ja huutaa. En jaksa just nyt mitään. Minä niin haluaisin ja222737Mikä siinä on ettei persuille leikkaukset käy?
On esitetty leikkauksia mm. haitallisiin maataloustukiin, kuin myös muihin yritystukiin. Säästöjä saataisiin lisäksi lei522629Lääppijä Lindtman jäi kiinni itse teosta
Lindtman kyselemättä ja epäasiallisesti koskettelee viestintäpäällikköä. https://www.is.fi/politiikka/art-20000117808521021982Juuri nyt! Tytti Tuppurainen on käyttäytynyt toistuvasti epäasiallisesti
Ai että mä nautin, Tytti erot vireille! "Käytös on kohdistunut avustajia ja toisia kansanedustajia kohtaan, uutisoi STT1071738- 1141601
Puolen vuoden koeaika
Voisi toimia meillä. Ensin pitäis selvittää "vaatimukset" puolin ja toisin, ennen kuin mitään aloittaa. Ja matalalla pro181573seurakunnan talouspäällikön valinta meni perseelleen
Nyt on ihan pakko kyseenalaistaa tuo Kemijärven seurakunnan päätös talouspäälliköstä. Valitulla ei ole talouspuolen osaa1241474Olen ihmetellyt yhtä asiaa
Eli miksi naiset ovat niin pelokkaan tai vaitonaisen oloisia minun seurassani. Se sai minut ajattelemaan, että olen epäm1351433