Sormenkynnet ja varpaankynnet

Tiesitkö, että kynnet parantavat sormiemme herkkyyttä merkittävästi? Ne saavat sen aikaan toimimalla vastavoimana silloin, kun sormen etupuoli koskettaa jotain.
Darwinistit ovat usein väittäneet, että sormen- ja varpaankynnet ovat hyödyttömiä jäänteitä, jotka ovat peritty oletetusta apinamenneisyydestämme – osana ”hyödytön ja heikko suunnittelu” -väitettä, jota he tyrkyttävät yrittäen horjuttaa älykästä suunnittelua ja uskoa Jumalaan.
Evolutiivinen selitys sormen- ja varpaankynsille on, että ihmiset kehittyivät apinankaltaisista kädellisistä, joilla oli neljä teräväkyntistä käpälää, joita ne käyttivät kiipeilemiseen ja puissa elämiseen. Kun elämä kehittyi eteenpäin kohti läheisempää apinaesisäämme, terävät kynnet menetettiin, ja litteät kynnet jäivät surkastuneeksi jäänteeksi.
Todellisuudessa kuitenkin sekä sormen- että varpaankynnet näyttävät suunnitelluilta – niillä on lukuisia tärkeitä tehtäviä, mukaan lukien:
- Suojaaminen
- Hienovaraisten sormenliikkeiden koordinaation parantaminen
- Arkisten tehtävien apuna (kuten raaputtaminen, tarttuminen, puhdistaminen, raapiminen, hedelmän kuoriminen, pinsettinä toimiminen)
- Sormen herkkyyden parantaminen (kuten edellä mainittiin)
- Useiden terveysongelmien diagnosointi
- Niitä on järjestäen käytetty (ympäri maailmaa) esteettisiin tarkoituksiin!
Kynnet eivät ole surkastuneita jäännöksiä edeltävistä kehitysversioistamme. Pikemminkin ne ovat loppuun asti ajatellun suunnittelun ominaisuuksia, jotka saimme eduksemme rakastavalta Luojalta. Antakaamme Hänelle (ei evoluutiolle) ylistys ja kunnia, jonka Hän ansaitsee!

4

227

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      "Pikemminkin ne ovat loppuun asti ajatellun suunnittelun ominaisuuksia"

      Millä perusteella?

      "jotka saimme eduksemme rakastavalta Luojalta"

      Millä perusteella sinun pyllistämä jumala olisi luonut yhtään mitään?

      Eihän luomisesta tai luojasta ole mitään todisteita. Muutenkin vedät aikalailla mutkia suoraksi, mutta mitäpä sinä tästäkään aiheesta mitään tietäisit.

    • Anonyymi

      Tiesitkö että sormemme kynnet ovat kuin kopio simpanssin sormien kynsistä.
      Eikä se ole sattuma.

    • Anonyymi

      "sormen- että varpaankynnet näyttävät suunnitelluilta"

      Ja minusta ne näyttävät evoluutio tulokselta.

    • Anonyymi

      Ja taas olet säälittävänä raukkana juossut karkuun. Et uskalla vastata mihinkään, ja nolaat uskontosi täysin.

      Mutta mikäs siinä kun tuotat vain ateisteja lisää. Kiitos ateismin puolesta kaikelle vaivalle jota teet sen eteen. mikään muu ei ole tehokkaampi mainos ateismiin kuin hihhuli.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitkä asiat

      tekevät vaikeaksi kohdata kaivattusi?
      Ikävä
      74
      904
    2. Miltä se tuntuu

      Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s
      Ikävä
      104
      768
    3. 55
      725
    4. Rakas

      Eihän se tietysti minulle kuulu, mutta missä sinä olet? 😠
      Ikävä
      43
      694
    5. Haluaisitko oikeasti

      Vakavampaa välillemme vai tämäkö riittää
      Ikävä
      49
      654
    6. Pidit itseäsi liian

      Vanhana minulle? Niinkö?
      Ikävä
      44
      640
    7. En mahda sille mitään

      Olet ihanin ja tykkään sinusta todella paljon.
      Ikävä
      31
      629
    8. Mitä se olisi

      Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?
      Ikävä
      34
      577
    9. Joko olet luovuttanut

      Mun suhteen?
      Ikävä
      50
      570
    10. Sinunkin pitää jättää

      Se kaivattusi rauhaan.
      Ikävä
      38
      516
    Aihe