Oikeus on määrännyt yhden pöljän hakemuksesta isän kuolinpesän pesänselvittäjäksi ja -jakajaksi 4 vuotta sitten oululaisen asianajajan, - joka ei tee asialle mitään.
Hän ei vastaa viesteihin, ei ilmoita kysyttäessä kuolinpesän tasetietoja, omaisuutta on, 300 ha:n metsätila, riidanalainen laiton 10000 euron kusetuslasku yhdeltä osakkaalta, johon pesänjakajaksi tekeytynyt nyhverö ei ota kantaa vaan sen varjolla pitää koko kuolinpesää itsellään kuppauskohteena.
Eikö tätä ämmää saa mikään aisoihin vai onko tämä normitapaus, että asianajaja saa ryöstää laillisesti.
Koko ajan ollut tunnelma, että asianajaja haluaa ryöstää maatilamme jollekin...kampraatilleen...kolleegalleen...myyntivaltakirjoja ollut vailla eikä suostu laittamaan tilaa julkiseen myyntiin missä saisi oikean markkinahinnan.
Mihin voisi valittaa ja onko siitä yleensäkään mitään hyötyä?
Valituksen tekemiseen tarvitaan tietenkin taas asianajaja, joka nyhtäsee siitä tonnin.
Kaivaako korppi korpinsilmää?
Mihin voisi valittaa asianajajasta
9
221
Vastaukset
- Anonyymi
Asianajaliiton valvontalautakunta on teatraalinen elin. Se on erottanut muutamia jäseniä.
Yksi syy on se, että asianajaja ei ole maksanut jäsenmaksujaan ko. liitolle. Hoitamatta jääneet asiakkaan asiat eivät ole olleet erottamisen syynä koskaan. Asiakkaiden omaisuudet ryöstetään "laillisesti" eli asiakas valtuuttaa asianajajan myymään omaisuudet kenelle vaan ja millä hinnalla vaan.
Kun asiakas on pöljyyksissään antanut tällaiseen toimeen valtuuttavan valtakirjan niin sillonhan ryöstö on mennyt "laillisesti".
Lakimiehet ovat niin hyvin verkostoituneet, että järjestelmä muistuttaa jo mafiaa.
Turha valittaa. Annahan asianajaja kuppaa rauhassa. Ne ovat Trumpin ja Putinin jälkeen seuraavaksi mulkuimpia riistäjiä.- Anonyymi
Sama asianajaja varmaan mistä olen tehnyt ilmoituksen asianajajaliittoon, Kuppas meidänkin tilin tyhjäksi, henkisesti sairaan pesän osakkaan sähköposteilla.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sama asianajaja varmaan mistä olen tehnyt ilmoituksen asianajajaliittoon, Kuppas meidänkin tilin tyhjäksi, henkisesti sairaan pesän osakkaan sähköposteilla.
"Sovitteluun" erikoistunut asianaja.
Numero yksi. Asiat seisoo niin kauan, että heikomman ja köyhemmän hermo pettää ja luovuttaa omaisuutensa vittgumaisemmille.
4-5 vuotta on hyvä aika.
Numero kaksi. Päätökset perustuvat "Viidakon lakiin". Suomen laki ei ole nykyaikaa.
Se saa, joka huutaa kovimpaa.
- Anonyymi
MRI...se on ammattikunta...PRRK...jota en arvosta!
Ammatillinen osaaminen ja kirjallinen esitys on ihan prrrstä...pilkunkäyttö ei edes hallinnassa! Ego on vain vetin huippua. - Anonyymi
Onko Oulussa asianajajaa, joka ei katso televisiota, ei meikkaa eikä katso kyntökilpailuja?
- Anonyymi
Löytyy, eikä ole koskaan vääryyttä vastaan.
Erikoistunut kiinteistöjen koijaamiseen eikä lue lakikirjasta että miten pitäis lain mukaan asioijen mennä.
Uskoo itseensä ja omaan erinomaisuuteensa niin paljon, että kävelee jopa veden pinnalla jos kukaan ei ole katsomassa.
Totisesti minä sanon teille, että antakaa lompsanne ihan suosiolla hänen haltuunsa.
- Anonyymi
Noissakin lakimiehissö on korruptiota, kuten muuallakin. Mutta kuitenkin on niiin , ettö enemmistö suomen jansasta voittaa, väjän asua kuintoinen..jyrää opposiotiopuolueet jne.
- Anonyymi
Oikeusoppineet, mm Voutilainen on ottanut kantaa. Ja varmaan tulee ottamaan muutkin toimihenkilöt, apulaispikeusasiamieskin jne
- Anonyymi
Oulusa on nytkon asianajajia, jotka on erotettu määräajaksi tosin vaan, asianajajaliitosta.
Täytyy olla härskeistä härskein, joka härskien liitosta on erotettu!
Googlaa, jos kiinnostaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 202704
- 441291
Piilorikollisuutta Puolangan päätöksentekoelimissä? Kyllä! Julkisesti todistettu!
Kyösti (kesk) rehenteli julkisissa tiedotusvälineissä tehneen jo ennen vaaleja sopimuksen kokoomuksen ehdokkaiden kanssa70957Miten suomalaiset miehet
On usein niin aikaansaamattomia? Odottavat prinsessapalvelua. Odottavat, että nainen tekee aloitteen, että nainen pyytää139942- 45881
- 61852
- 42806
Eräs läheinen sanoi
Että mies kyllä ottaa aina itse yhteyttä, jos on kiinnostunut. Oli tilanne mikä hyvänsä. Kuulemma kuvittelin koko jutun.44795Eduskunnassa valmistaudutaan jo persujen täydelliseen romahdukseen - Koko paska kaatuu hetkessä
– On mahdollista, että käy kuin Assadin Syyrialle tai Ceaușescun Romanialle: koko paska kaatuu aivan hetkessä, kun tarpe166789Iloista ja aurinkoista pääsiäistä kaikki palstan kivat sinkut :)
Täällä on näköjään vähän huono meininki tarttunut kuin tuolta muualta mutta pidetään edelleen tämä puoli suht positiivis134725