Kouluissa pakko-opetetaan Darwinismia, joka on tieteellis-uskonnollinen liike, samantapainen kuin scientologia. Minkäänlaisia järkeviä perusteita tälläisen -ismin opettamiselle pienille lapsille ei ole. Ainoa syy on ideologinen, halutaan luoda darwinistinen ideologia lasten mieliin mahdollisimman aikaisin, jotta he omaksuvat darwinistisen maailmankuvan.
Vastaukset 5
- Anonyymi
Aika väsynyt läppä.
- Anonyymi00007
Jep, varsinkin kun esim. sekä ev.lut. kirkko että Vatikaani pitävät evoluutiota tosiasiana, eikä vain teoriana.
- Anonyymi
Niin Apostoli Pietari puhuu kirjeessään TUHOISISTA SALAKULJETETUISTA HARHAOPEISTA. Koulussa myönnettiinkin että sekä sosialismi ja Darwinismi perustuivat eräiden aiemmin tekemään työhön. Muistaakseni molemmat ovat lähtöisin Ranskasta alunperin.
Toki jo Antiikin Roomassa Lucretius puhui samoja asioita kuin Darwin. Ja jo Aristoteles oli epäilyttävä. Hän piti eläintä ja ihmistä samaan kategoriaan kuuluvana ja häntä tutkineet olivat mukana Makkabealaisvainoissa, Kristittyjen heittämisessä petojen eteen sekä inkvisitiossa keskiajalla. Vaikea sanoa oliko se juuri Aristoteleen vaikutusta.
On kuitenkin myönnetty jo kauan sitten kolmen asian liittyvän tieteen teorioihin. En nyt tarkkaa sanamuotoa muista.
1. Tiede
2. Usko
3. Kriittisyys tai tuomitseminen tms.
Eli kaikissa tieteen teorioissa Usko on jossakin roolissa.
Eräs kohta raamatussa tuntuu viittaavan että Paavali valitsi evoluution aseeksi tuhota järjen linnakkeita. Eli hänellä ja Pietarilla oli sukset ristissä asian suhteen.
Pietarin perustalle rakentunut Katolinen kirkko vaati antimodernismivalaa 1800 tai 1900 luvuilla. Mutta Paavali saattaa kulkea omia latujaan? - Anonyymi
Mielestäni kaikki mitä on on ilman USKOA olematonta / mitään sanomatonta /tekemätöntä / opetamatonta / uskotko itseesi / tai mikä hyvänsä maailman uskonnoista ym. tämä pätee nähtyihin asioihinkin. Esim 1+1=2 uskotko että on päätä itse.
Jollain tavallahan pitää uskoa, se mihin sen suuntaa on kulloisenkin oma asia.
Usen juuri tämän oman uskon suunnan olkoot mikä hyvänsä mihin uskoo , on se kiistan aihe mitä pitää ehkä tulisestikkin puolustaa suhteessa toisten uskoon.
Tehkää parhaanne uskokaa siihen mikä mielestänne on oikein ja tyytykää siihen, niin vaihtaakkin voi jos tarvetta tulee.
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Venäjä alkaa iskemään Suomen politiikkaan.
Tässä on valtion ja koko länsiliiton päämiehet varoitelleet, että Venäjä alkaa talven aikana taas iskemään hybridisesti.2371501Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi
Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va2871074Miltä tuntuu vanhempi nainen olla
Pihkassa huomattavasti nuorempaan kolliin joka on uskollinen ja kiltti ja tottelee joka asiaa ja tykkää pussailla ja pan94834Sysmän "ilon päivä"
Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan68792Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä
Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä48733- 110629
Joka ilta mietin
sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka27595Riitastako pelastaja
Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt34584Timo Vornanen.
On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.49555Luottamus
Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.94525- 41511
- 32491
Kadutko mies sitä miten reagoit?
..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺48485- 34466
Millaisen talvitakin haluaisit?
Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain77451- 32444
- 77422
Onko kahvila Retro samalla pub???
Netin mukaan anniskeluoikeudet. Käykö tuolla kaljoitteluporukkaa? Onko iltaviihdettä? Olen muuttamassa marraskuussa Kuhm8417Oletteko täyttä sataa?
Muuta etunimienne kirjaimet numeroiksi. Esim. Mia ja Risto siitä tulee 8 numeroa. Laske ne yhteen . Paljonko tulee?33400Iivari esittää poliisin tutkintaa
Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivari on pannu ison pyörän liikkeelle. Entinen Kemijärven historian lyhimmän kaupunginj21381
