Kouluissa pakko-opetetaan Darwinismia, joka on tieteellis-uskonnollinen liike, samantapainen kuin scientologia. Minkäänlaisia järkeviä perusteita tälläisen -ismin opettamiselle pienille lapsille ei ole. Ainoa syy on ideologinen, halutaan luoda darwinistinen ideologia lasten mieliin mahdollisimman aikaisin, jotta he omaksuvat darwinistisen maailmankuvan.
Uskonnonvapauteen täytyy tehdä lisäyksiä
4
211
Vastaukset
- Anonyymi
Aika väsynyt läppä.
- Anonyymi
Niin Apostoli Pietari puhuu kirjeessään TUHOISISTA SALAKULJETETUISTA HARHAOPEISTA. Koulussa myönnettiinkin että sekä sosialismi ja Darwinismi perustuivat eräiden aiemmin tekemään työhön. Muistaakseni molemmat ovat lähtöisin Ranskasta alunperin.
Toki jo Antiikin Roomassa Lucretius puhui samoja asioita kuin Darwin. Ja jo Aristoteles oli epäilyttävä. Hän piti eläintä ja ihmistä samaan kategoriaan kuuluvana ja häntä tutkineet olivat mukana Makkabealaisvainoissa, Kristittyjen heittämisessä petojen eteen sekä inkvisitiossa keskiajalla. Vaikea sanoa oliko se juuri Aristoteleen vaikutusta.
On kuitenkin myönnetty jo kauan sitten kolmen asian liittyvän tieteen teorioihin. En nyt tarkkaa sanamuotoa muista.
1. Tiede
2. Usko
3. Kriittisyys tai tuomitseminen tms.
Eli kaikissa tieteen teorioissa Usko on jossakin roolissa.
Eräs kohta raamatussa tuntuu viittaavan että Paavali valitsi evoluution aseeksi tuhota järjen linnakkeita. Eli hänellä ja Pietarilla oli sukset ristissä asian suhteen.
Pietarin perustalle rakentunut Katolinen kirkko vaati antimodernismivalaa 1800 tai 1900 luvuilla. Mutta Paavali saattaa kulkea omia latujaan? - Anonyymi
Mielestäni kaikki mitä on on ilman USKOA olematonta / mitään sanomatonta /tekemätöntä / opetamatonta / uskotko itseesi / tai mikä hyvänsä maailman uskonnoista ym. tämä pätee nähtyihin asioihinkin. Esim 1+1=2 uskotko että on päätä itse.
Jollain tavallahan pitää uskoa, se mihin sen suuntaa on kulloisenkin oma asia.
Usen juuri tämän oman uskon suunnan olkoot mikä hyvänsä mihin uskoo , on se kiistan aihe mitä pitää ehkä tulisestikkin puolustaa suhteessa toisten uskoon.
Tehkää parhaanne uskokaa siihen mikä mielestänne on oikein ja tyytykää siihen, niin vaihtaakkin voi jos tarvetta tulee.
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 723073
- 552745
Kuoleman pelko katosi
Olen pelännyt koko elämän ajan kuolemaa mutta yhtäkkiä kun hindut paljastivat totuuksia uskonnoista noin aloin yhtäkkiä4322355- 792198
- 952006
- 581974
- 121596
Kuhmolainen on selvästi kepun lehti
Kuhmolaise etukannessa oli Kuva kun Jaskalle annettiin karhu patsas.mutta kukmolaislehti oli niin kepulainen että Jaskan171547Ei mun tunteet
ole mihinkään kadonnut. Enkä mä sua inhoa tai ole kyllästynyt. Mä ymmärsin, ettet ole kiinnostunut minusta, ainakaan sil301390Mitä nämä palautteet palstalla ovat?
Joku uusi toimintatapa rohkaista kirjoittajia vai mistä on kyse?301361