Uskonnonvapauteen täytyy tehdä lisäyksiä

Kouluissa pakko-opetetaan Darwinismia, joka on tieteellis-uskonnollinen liike, samantapainen kuin scientologia. Minkäänlaisia järkeviä perusteita tälläisen -ismin opettamiselle pienille lapsille ei ole. Ainoa syy on ideologinen, halutaan luoda darwinistinen ideologia lasten mieliin mahdollisimman aikaisin, jotta he omaksuvat darwinistisen maailmankuvan.

5

777

    Vastaukset 5

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika väsynyt läppä.

    • Anonyymi

      Niin Apostoli Pietari puhuu kirjeessään TUHOISISTA SALAKULJETETUISTA HARHAOPEISTA. Koulussa myönnettiinkin että sekä sosialismi ja Darwinismi perustuivat eräiden aiemmin tekemään työhön. Muistaakseni molemmat ovat lähtöisin Ranskasta alunperin.

      Toki jo Antiikin Roomassa Lucretius puhui samoja asioita kuin Darwin. Ja jo Aristoteles oli epäilyttävä. Hän piti eläintä ja ihmistä samaan kategoriaan kuuluvana ja häntä tutkineet olivat mukana Makkabealaisvainoissa, Kristittyjen heittämisessä petojen eteen sekä inkvisitiossa keskiajalla. Vaikea sanoa oliko se juuri Aristoteleen vaikutusta.

      On kuitenkin myönnetty jo kauan sitten kolmen asian liittyvän tieteen teorioihin. En nyt tarkkaa sanamuotoa muista.

      1. Tiede
      2. Usko
      3. Kriittisyys tai tuomitseminen tms.

      Eli kaikissa tieteen teorioissa Usko on jossakin roolissa.

      Eräs kohta raamatussa tuntuu viittaavan että Paavali valitsi evoluution aseeksi tuhota järjen linnakkeita. Eli hänellä ja Pietarilla oli sukset ristissä asian suhteen.

      Pietarin perustalle rakentunut Katolinen kirkko vaati antimodernismivalaa 1800 tai 1900 luvuilla. Mutta Paavali saattaa kulkea omia latujaan?

    • Anonyymi

      Mielestäni kaikki mitä on on ilman USKOA olematonta / mitään sanomatonta /tekemätöntä / opetamatonta / uskotko itseesi / tai mikä hyvänsä maailman uskonnoista ym. tämä pätee nähtyihin asioihinkin. Esim 1+1=2 uskotko että on päätä itse.
      Jollain tavallahan pitää uskoa, se mihin sen suuntaa on kulloisenkin oma asia.
      Usen juuri tämän oman uskon suunnan olkoot mikä hyvänsä mihin uskoo , on se kiistan aihe mitä pitää ehkä tulisestikkin puolustaa suhteessa toisten uskoon.
      Tehkää parhaanne uskokaa siihen mikä mielestänne on oikein ja tyytykää siihen, niin vaihtaakkin voi jos tarvetta tulee.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos SDP ei voita reilusti, persut kumoavat demokratian Suomesta

      Näin tekisi ainakin Rydman seuratessaan idolinsa Trumpin mallia https://www.is.fi/politiikka/art-2000012187244.html
      Maailman menoa
      579
      1390
    2. Anteeksi arkuuteni

      Olen säälittävä, mitä tulee sinun kohtaamiseen. Tunnen vaan itseni todella epävarmaksi sun kanssa. Jos minun olisi pitän
      Ikävä
      42
      743
    3. Perussuomalaisten kannatus nousi rytinällä Ylen tänään julkaisemassa tuoreimmassa gallup-kyselyssä.

      https://yle.fi/a/74-20239449 Perussuomalaisilla hurja- ja ylivoimaisesti suurin nousu tässä uudessa Ylen gallupissa. Kyl
      Maailman menoa
      470
      680
    4. Mikä on ollut

      Söpöintä välillämme?
      Ikävä
      34
      519
    5. Kuka melkein täysi-ikäinen hukkui?

      Poliisin mukaan nuori oli lähes täysi-ikäinen. Ennen iltakuutta tulleen ilmoituksen mukaan ihminen oli joutunut mahdoll
      Iisalmi
      5
      519
    6. Olet ihana

      Muru, sä oot ihana. Tunsitko sen sähkön meidän välillä kun oltiin ihan låhekkäin? 👩‍❤️‍👩❤️😼😘
      Ikävä
      37
      480
    7. Tykkäätköhän vielä minusta?

      Yhtä paljon, kuin minä sinusta? Haaveissa ollaan kahdestaan, rauhassa ja lähennytään fyysisesti ja tutustutaan syvemmin
      Ikävä
      28
      474
    8. kenen näköinen

      kaivattusi on ?
      Ikävä
      39
      467
    9. Vihervasemmistofeministinaisasianaiset

      Tulevat tänne palstalle haukkumaan miehiä ja naljailemaan miehelle, kehuvat olevansa heitä parempia. Itse asuvat MIEHE
      Sinkut
      149
      434
    10. Hyvännäköinen pakkaus

      Olet hyvännäköinen pakkaus nainen.
      Ikävä
      22
      412
    Aihe