Uskonnonvapauteen täytyy tehdä lisäyksiä

Kouluissa pakko-opetetaan Darwinismia, joka on tieteellis-uskonnollinen liike, samantapainen kuin scientologia. Minkäänlaisia järkeviä perusteita tälläisen -ismin opettamiselle pienille lapsille ei ole. Ainoa syy on ideologinen, halutaan luoda darwinistinen ideologia lasten mieliin mahdollisimman aikaisin, jotta he omaksuvat darwinistisen maailmankuvan.

4

423

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Aika väsynyt läppä.

    • Anonyymi

      Niin Apostoli Pietari puhuu kirjeessään TUHOISISTA SALAKULJETETUISTA HARHAOPEISTA. Koulussa myönnettiinkin että sekä sosialismi ja Darwinismi perustuivat eräiden aiemmin tekemään työhön. Muistaakseni molemmat ovat lähtöisin Ranskasta alunperin.

      Toki jo Antiikin Roomassa Lucretius puhui samoja asioita kuin Darwin. Ja jo Aristoteles oli epäilyttävä. Hän piti eläintä ja ihmistä samaan kategoriaan kuuluvana ja häntä tutkineet olivat mukana Makkabealaisvainoissa, Kristittyjen heittämisessä petojen eteen sekä inkvisitiossa keskiajalla. Vaikea sanoa oliko se juuri Aristoteleen vaikutusta.

      On kuitenkin myönnetty jo kauan sitten kolmen asian liittyvän tieteen teorioihin. En nyt tarkkaa sanamuotoa muista.

      1. Tiede
      2. Usko
      3. Kriittisyys tai tuomitseminen tms.

      Eli kaikissa tieteen teorioissa Usko on jossakin roolissa.

      Eräs kohta raamatussa tuntuu viittaavan että Paavali valitsi evoluution aseeksi tuhota järjen linnakkeita. Eli hänellä ja Pietarilla oli sukset ristissä asian suhteen.

      Pietarin perustalle rakentunut Katolinen kirkko vaati antimodernismivalaa 1800 tai 1900 luvuilla. Mutta Paavali saattaa kulkea omia latujaan?

    • Anonyymi

      Mielestäni kaikki mitä on on ilman USKOA olematonta / mitään sanomatonta /tekemätöntä / opetamatonta / uskotko itseesi / tai mikä hyvänsä maailman uskonnoista ym. tämä pätee nähtyihin asioihinkin. Esim 1+1=2 uskotko että on päätä itse.
      Jollain tavallahan pitää uskoa, se mihin sen suuntaa on kulloisenkin oma asia.
      Usen juuri tämän oman uskon suunnan olkoot mikä hyvänsä mihin uskoo , on se kiistan aihe mitä pitää ehkä tulisestikkin puolustaa suhteessa toisten uskoon.
      Tehkää parhaanne uskokaa siihen mikä mielestänne on oikein ja tyytykää siihen, niin vaihtaakkin voi jos tarvetta tulee.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ikävöin sinua kokoyön!

      En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun
      Ikävä
      65
      4673
    2. KALAJOEN UIMAVALVONTA

      https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar
      Kalajoki
      165
      3577
    3. Hukkuneet pojat kalajoella pakolaisia?

      Eivät osanneet suomea nimittäin.
      Maailman menoa
      164
      3036
    4. Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?

      Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?
      Kalajoki
      65
      3015
    5. Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin

      Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo
      Tunteet
      49
      2744
    6. Älä mahdollisesti ota itseesi

      En voinut tietää. Sitäpaitsi.. niin
      Ikävä
      24
      1933
    7. Joku hukkui Hyrynsalmella?

      Oliko mökkiläinen taas?
      Hyrynsalmi
      24
      1841
    8. Ota nainen yhteyttä ja tee Tikusta asiaa?

      Niin sitten minä teen Takusta asiaa.
      Ikävä
      30
      1656
    9. Mitä sinä mietit

      Mies?
      Ikävä
      174
      1640
    10. Metsästysmökki

      Metsästyskortti saapui. Lisäksi metsästysmökki varata!
      Kuhmo
      42
      1352
    Aihe