Arvoisa Suomen presidentti Stubb. Ei kannata kiertää maailmaa kertomassa, että Putiniin ei

Anonyymi-ap

voi luottaa. Sen tietävät kaikki vai luuletko, että USA ja Kiina saati EU’n johtajat eivät asiaaä tiedä. Sen tietävät jopa Erdogan, Orban ja Lukashenka. Menemättä siihen kuinka luotettavia ja rehellisiä kukin ovat, niin jopa naiivin rehellisestä Suomesta löytyy kaikenlaisia Kempeleen sutkeja ja vasurithan valehtelevat aina.

Kertoisitte, että sotarikollisen kanssa ei pidä neuvotella. Tosin sekin on huono pointti USA’lle. kun ne ovat tukeneet Israelia poikkeuksetta, vaikka Israel on syyllistynyt sotarikoksiin jo 60 vuotta. On turha puhua myös rauhan kyyhkysistä USAlle, jos sota Ukrainassa jatkuu. USA lopulta ansaitsee sodasta tavalla tai toisella.

Joten ainoat keinot, jotka teille jää. On haasta Trump, Putin ja Xi triatlon kisaan. Mutta sekään tuskin onnistuu, kun nuo kaikki kolme ovat voittamattomia P-Korean Kimin tapaan. Lopulta ainoaksi keinoksi vaikutta, ei Halosen tapaan oikoa Bushi krakaan, vaan läimäyttää Trumppia poskelle lujaa ja kovaa. Niin Melaniakin oletettavasti tekee ja Trump muuttuu kuuntelijaksi.

Ainoa asia mitä itsekeskeiset narsissit pelkäävät on luja läpsäytys. Tiedän kokemuksesta. Löin huomattavasti isompaa koulukiusaajaani suoraan kuonoon. Tosin hän pieksi minut sen jälkeen, mutta hän ei sen jälkeen koskaan kiusannut ketään. Kiitti jopa vuosikymmenien jälkeen hyvää iskuani. Sama tehoaa myös Kremlissä piileksivään Putiniin.

21

468

    Vastaukset 21

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Trumppi luotttaa kamunsa Putiniin

    • Anonyymi

      Jos rikollisen pitäisi luottaa kumppaninsa rehellisyyteen ja lainkuuliaisuuteen, ei kai yhtään joukolla tehtyä rikosta tapahtuisi. Jos diilin tekijä on rikollinen ja sarja median mukaan todettu valehtelija, niin on kai suorastaan typerää mennä kertomaan hänen edustajalleen vastapuolesta, että siihen ei voi luottaa.

      Ihan oikeasti, ei kai tuo voi olla pää sanoma Suomen presidentiltä?

    • Anonyymi

      Stubbin uhoaminen ja saman kaikkien tiedossa olevan asian toistaminen kertoo yksinkertaisesta ihmisestä .Stubbin valtiomies taidot ovat heikkoa tasoa.

    • Anonyymi

      Nyt on stubbin pakka sekaisin. Suuruudenhulluutta.

    • Anonyymi

      stubin paikka olis pysyä kotimassa eikä juosta ympäri eu:ta hoilaamassa ukraina sodasta joka ei kuulu pätkääkä meidän turvallisuudelle vauhko mikä vauhko

    • Anonyymi

      Stubb on unohtanut diplomatian pelisäännöt täysin. Tämän herran ei kannattaisi avata suutaan ollenkaan.

    • Anonyymi

      Tämäkin aloitus on hyvä esimerkki siitä, että kun aloituksen kirjoittanut ihminen tai kone ei ymmärrä otsikon merkitystä, viestistä huomaa heti, ettei hän tunne asiaa josta kirjoittaa.

    • Anonyymi

      Stubb luulee olevansa merkittävä tekijä maailman politiikassa, tosiasiassa suurin osa maailman johtajista nauraa tälle ylimieliselle pyrkyrille. Häntä ei kuuntele eikä noteeraa kukaan ja siksi hänen pitäisi pysyä kotimaassa ettei häpäise suomalaisia enempää.

      • Anonyymi

        Mistä sinä tiedät muiden maailman johtajien mielipiteen Stubbista, vai oletteko siellä maailmalla omissa porukoissanne näin puhuneet, hihii!


    • Anonyymi

      poika mikä poika

    • Anonyymi

      Eussa on ollut yli kuusi vuotta Ursula von Layen , mitä hän on saanut aikaan , ei mitään. Mitä virkaa on johtajalla joka ei ole osannut EROOPAN puolustusta hoitaa ,rahaa virtaa mihin milloinkin. Hymyillä hän osaa ,muu sitten unohtuu. Euroopassa tärkeimmät asiat on puolustus ja terveyden hoito , kumpikin retuperällä. Ursula ei ole kyllä oikea henkilö tässä ajassa hoitamaan näin suurta asiaa mikä on nyt menossa , Euroopassa ja maailmassa.

    • Anonyymi

      ja meidän poika käy puhumassa propakandaa minkä kerkiää ympäri euta

    • Anonyymi

      EU on ajanut itsensä täydelliseen umpikujaan. EU sopii päättämään pullon korkeista ja muovikasseista.

    • Anonyymi

      Kaikki eivät tunnu sitä kuitenkaan sisäistävän, että venäjään ja Putleriin ei voi koskaan luottaa.

    • Anonyymi

      stub voisi ottaa Orpon ja Valtosen ja mennä sinne eturintamaan säästyisi suomessa valtion varoja.

    • Anonyymi

      stubin paikka on ruotsissa, laitoksessa tai israeliin rahottajiensa tykö

    • Anonyymi

      Onneksi ei ainakaan ole samanlainen, kuin MAGA-kultin johtaja.

    • Anonyymi

      STUBBE POINTITOVAT IHAN ALEsta

    • Anonyymi

      Putin on toiminut johdonmukaisesti - jopa ennakoitavasti, kun asiaa uskaltaa rehellisesti katsoa. Trump on kuin tuuliviiri. Juuri on pauhannut Euroopalle, että koko länsirintaman on asetettava Kiina-tuonnille 50% tullit. Ja eiköhän jo neuvottele Xin kanssa, voi arvata että USA ja Kiina solmivat pian keskenään onnistuneen tullisopimuksen.

    • Anonyymi

      Länsi ja Suomi ovat unohtaneet jopa diplomaitian pelisäännöt. Pienelle maalle tämä on typerää politiikkaa, joka tule vielä vastaan pahemmin kuin on tähän saakka tullut talouden romahtamisena. Sauli Niinistöllä petti kantti. Stubb on vastuuton hölöttäjä.

    • Anonyymi

      Stubbi ei uskalla sanoa isralista mitään trumbille muuten tulee lähtö potkut

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      73
      1764
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      25
      1252
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1142
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      943
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      836
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. 77
      662
    8. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      199
      642
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      618
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      581
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      58
      507
    14. 36
      494
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      23
      453
    17. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    18. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    19. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe