Nyt kun ev.lut-kirkon jäsenmäärä on romahtanut, eikä kukaan ei enää käy kirkossa, pitää miettiä toimia. Tässä vinkki, miten Laajasalo, Kanala ym, voisivat pitää kuvaa yllä "koko kansan kirkosta" ja siitä, miten jumalanpalveluksissa väkeä riittää:
https://www.kaleva.fi/sarjakuvat/fingerpori
Ajatus Teemu Laajasalolle
58
399
Vastaukset
Rynkäten ryistä ränteeseen! Terviisin Valtakunnanrynkkäri Teemu Laajasalo.👊💦💧🍆🥚🥚
No kyllähän kirkkoon väkeä saadaan jos se televisioidaan. Osa kansastahan niin linssiluteita , että vaikka olisi tapahtuma keskitalvella jossa jaetaan jääpuikkoja takapuoleen ja se televisioitaisiin niin sinne paikalle mennään. Saman efektin voisi saavuttaa ehkä ilmaisilla ämpäreillä.
- Anonyymi
Koska uskonto on täynnä mielikuvitus olentoja, voitte kuvitella kirkon täyteen!!!!
- Anonyymi
Ei leipäpapit kykene ohjaamaan ihmistä Taivaan tielle, lue Raamatusta Jerikontien vertaus!
- Anonyymi
Totta kai Raamattu on täynnä mielikuvitusolentoja - puhuva tulivuorikin on tosi uskovien Jumalana, ja alkuihminenkin olisi tehnyt syntiä jo paratiisissa, missä muka Jumalakin olisi kähminyt Saatanakin kanssa kimpassa viatonta ihmistä vastaan. Perisynnin valhetarina.
Tarinan filosofinen idea onkin juuri siinä, että mitä mielikuvia se uskontona sinussa luo, joko hyvällä tiedolla tai pahalla tiedolla.
Ja lopputuloksena oli uskontona, että se luo pahalla tiedolla uskovaisille tulivuorenjumalana ja puhuvana Pedon kuvana pelastuksen, kun he joutuvatkin tarinan mukaan tulivuoren uumeniin, eli helvettiin, viettämään ikuista elämää.
Kyse on Paavalin puhelahjoista, että miten hän onnistui tämän puheellaan tekemään, vaikka samaan aikaan koko raadollinen huijaustotuus on myös Raamatusta luettavissa.
Todellinen taidonnäyte, ja itse juoneen se liittyy siten, että miksi ikuinen elämä (ihmeiden tekokyky) oli suojattava ihmiseltä, joka tuli hyvällä tiedolla ja pahalla tiedolla jumalien kaltaiseksi luomaan sanan voimalla. Löytyy 1.Moos.3:22.
Ja on todella huikeaa lukea aitouskovien perusteluja, että miten äärimmäinen pahuus, onkin heille muuttunut jopa tuolla puheella altruistiseksi rakkaudeksi!- Anonyymi
Huikean uskomaton tarina ja vielä huikeampi lopputulos miljardien ja miljardien ihmisten vakaalla uskolla tulivuorijumalan pelastavaan voimaan helvetiltä (löytyy myös wikisivu Jahve, islamissa nimeltä Allah, myös Jehova - kaikki tulivuorijumalan nimiä).
Tämä ei ole nyt kannanotto Jeesuksen opetuksiin tai siihen, että onko Jumalana olemassa todellisuudessa ylimaallinen äly, vaan ainoastaan juutalaisen uskonnon uskovaisiin Raamatun tarinasta, ja siitä luodusta kristinuskosta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Huikean uskomaton tarina ja vielä huikeampi lopputulos miljardien ja miljardien ihmisten vakaalla uskolla tulivuorijumalan pelastavaan voimaan helvetiltä (löytyy myös wikisivu Jahve, islamissa nimeltä Allah, myös Jehova - kaikki tulivuorijumalan nimiä).
Tämä ei ole nyt kannanotto Jeesuksen opetuksiin tai siihen, että onko Jumalana olemassa todellisuudessa ylimaallinen äly, vaan ainoastaan juutalaisen uskonnon uskovaisiin Raamatun tarinasta, ja siitä luodusta kristinuskosta.Ja mitä sitten tästä tarinasta on jatkoa - kirkkonahan sen nyt kuuluisi muuttua sitten hyvän tiedon julistamiseen Jeesuksen uudella tulemisella, ja tuon pahuuden voittamiseen.
Mutta vähän muutos nyt - ainakin vielä - tuntuu sakkaavan?!
Puuttuuko kirkosta kunnon johtajuus, kuten Euroopan poliitikoilta, vai onko heidän kohtalonsa jopa jotenkin mystisesti sidottu yhteen?! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ja mitä sitten tästä tarinasta on jatkoa - kirkkonahan sen nyt kuuluisi muuttua sitten hyvän tiedon julistamiseen Jeesuksen uudella tulemisella, ja tuon pahuuden voittamiseen.
Mutta vähän muutos nyt - ainakin vielä - tuntuu sakkaavan?!
Puuttuuko kirkosta kunnon johtajuus, kuten Euroopan poliitikoilta, vai onko heidän kohtalonsa jopa jotenkin mystisesti sidottu yhteen?!No, aika näyttää meille, kun maltamme odottaa.
- Anonyymi
Uskonto on mielikuvituksen tuotetta, kuvitelkaa kirkko täyteen!
- Anonyymi
Tarkoitatko kaltaisiasi herjaajia ?
Mitähän siitä oikeasti tulisi, että kirkot täyttyisivät teistä, jotka edustatte pelkän mielikuvituksen toteuttajia ?
Btw, tähän evlut kirkko on kyllä kovasti menossakin, kumarretaan rahalle ( mammona), kunhan kaikki vaan on mukana makasmassa.
Suomen mittakaavassa tuo 2,3milj makasajakunta ja verotusoikeus tuo tyhjäpäille mahdollisuuden toimia.
- oli Henki mikä tahansa.
- Anonyymi
Jospa Kanala alkaisi järjestää pornomessuja. Uskon että poikamiehiä ja asunnottomia kiinnostaa.
- Anonyymi
Sellaisista messuista siis olet kiinnostunut aito uskovana miehenä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Sellaisista messuista siis olet kiinnostunut aito uskovana miehenä?
Miksi teet jatkuvasti tahallisesti noita vääriä oletuksia? Tämä oli oikea kysymys, omasi ei ollut.
- Anonyymi
No näiden asioiden takiahan kirkosta erotaan, on kuin teatterissa istuisi!
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi teet jatkuvasti tahallisesti noita vääriä oletuksia? Tämä oli oikea kysymys, omasi ei ollut.
Etkö siis olekaan kiinnostunut kirjoittamistasi asioista 🤣
- Anonyymi
Joh. 3:
16. Jumala on rakastanut maailmaa niin paljon, että antoi ainoan Poikansa, jottei yksikään, joka häneen uskoo, joutuisi kadotukseen, vaan saisi iankaikkisen elämän. Room. 5:8; Room. 8:32
Kommentaari alkuteksteihin.
Joh. 3:
16. Jumalan rakkauden kohteena on koko maailma, mutta tämä rakkaus koituu iankaikkiseksi pelastukseksi vain silloin, kun se otetaan vastaan. Se, joka uskoo Poikaan, kokee käytännössä jumalallisen rakkauden siinä, että hän saa iankaikkisen elämän. Niille, jotka eivät ota sitä vastaan, tarjous kääntyy tuomioksi. Pojan tehtävä oli osoitus Isän rakkaudesta. Niin kuin Isä rakastaa, samoin rakastaa myös Poika.- Anonyymi
Raamatun mukaan Jumala on tehnyt valintansa jo ennenkuin maailman perustustakaan oli laskettu.
Tarkoitatko uskovana vajavaisen ihmisen kykenevän omalla päätöksellään muuttamaan Kaikkivaltiaan ennaltatietämykseen perustuvan valinnan? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Raamatun mukaan Jumala on tehnyt valintansa jo ennenkuin maailman perustustakaan oli laskettu.
Tarkoitatko uskovana vajavaisen ihmisen kykenevän omalla päätöksellään muuttamaan Kaikkivaltiaan ennaltatietämykseen perustuvan valinnan?Mitään ennaltavalintaa ei ole !
Lue edm joh 3 16 ja kerro mitä siinä ennalta valitaan hah, jos et ymmärrä mitään raamatuzta, miksi siitä jotain huutelet häh ! - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Mitään ennaltavalintaa ei ole !
Lue edm joh 3 16 ja kerro mitä siinä ennalta valitaan hah, jos et ymmärrä mitään raamatuzta, miksi siitä jotain huutelet häh !Raamattuko ei olekaan sinulle ylimpänä auktoriteettinäsi olevaa Jumalan Sanaa?
- Anonyymi
1.Joh.5:
10. .Joka uskoo Jumalan Poikaan, hänellä on tämä todistus sisimmässään. Joka ei usko Jumalaa, tekee hänestä valehtelijan, koska hän ei usko todistusta, jonka Jumala on antanut Pojastaan.
Room. 8:16
11. Ja tämä on se todistus: Jumala on antanut meille iankaikkisen elämän, ja tämä elämä on hänen Pojassaan.
Joh. 1:4; 1. Joh. 2:25
12. Jolla on Poika, sillä on elämä. Jolla ei Jumalan Poikaa ole, sillä ei ole elämää.
Joh. 3:36; Joh. 5:24
Kommentaari Novum
1.Joh. 5:
11. Johannes jättää nyt ne, jotka eivät usko, ja kuvailee lyhyesti sitä siunausta, jonka uskovat ovat saaneet ottamalla vastaan Jumalan todistuksen. "Iankaikkinen elämä" on Jumalan lahja niille, jotka uskovat hänen Poikaansa. Tämä elämän lahja on Jumalan lopullinen todistus Pojasta (j. 20)."Iankaikkinen (aiōnios)" merkitsee enemmän kuin vain ikuisesti kestävää. Elämä, joka ei koskaan lopu, voi olla yhtä hyvin kirous kuin siunauskin. Iankaikkinen elämä on Jumalalta saatu elämä. Se on elämän korkein muoto. Siitä voi päästä osalliseksi jo täällä, mutta iankaikkinen elämä tarvitsee ikuisuuden tullakseen täydelliseksi.
12. Sillä, joka uskoo Jeesukseen Kristukseen, on iankaikkinen elämä jo täällä - hän on pelastettu. Iankaikkista elämää ei voi ansaita, vaan se otetaan vastaan armosta uskomalla Kristukseen. Koska iankaikkinen elämä on Jumalan elämää, voimme ottaa sen vastaan vain oppimalla tuntemaan Jumalaa, lähestymällä häntä ja lepäämällä hänessä. Se voi tapahtua ainoastaan Kristuksessa, joka on raivannut uuden ja elävän tien Jumalan luo, Hebr 10:19-23.- Anonyymi
Omalla päätöksellään ihminen siis kykenee pakottamaan Jeesuksen ottamaan seuraajakseen?
Anonyymi kirjoitti:
Omalla päätöksellään ihminen siis kykenee pakottamaan Jeesuksen ottamaan seuraajakseen?
Ei oma päätös ole pakottamista, vaan hyväksymistä tai hylkäämistä.
- Anonyymi
Tohok kirjoitti:
Ei oma päätös ole pakottamista, vaan hyväksymistä tai hylkäämistä.
Niin? Tekemällä päätöksen ottaa tarjottu usko vastaan, ihminen siis pakottaa Jeesuksen ottamaan seuraajakseen.
Rikkaviljakin voi omalla päätöksellään saada itsensä muuttumaan hyväksi viljaksi.
Ajateltaessa ettei Taivaaseen pääse syntiä, ei kukaan ihminen kykene itse tekemään valintaa onko kelvollinen vai ei.
Miksi Jeesus ottaisi seuraajakseen ihmisen, joka kerskaa rakastavansa Jumalaa yli kaiken ja jättää noudattamatta kirjaimenkin Herran antamista sanoista.
- Anonyymi
Laajasalo on ylimielinen herätysjärjestöjä kohtaan kommentissaan viikon depaatissa:
"– Kysymys naisten pappeudesta – se on jo käyty. Olen vanha ihminen ja en ole ollut edes vielä rippikoulussa, kun se jo ratkaistiin Suomessa. Tavallaan se juna on niin sanotusti jo mennyt."
Hän käyttää täysin samoja argumetteja, kuin ateistit tällä palstalla, "se juna meni jo" ?
Hän ei siis oikeasti arvosta edes niitä uskovia, jotka pitävät Raamatun sanaa ylimpänä auktoriteettina, sekä pitävät vakaumuksestaan kiinni, myös tunnustuskirjat, vaan pilkkaa heitä.
https://www.seurakuntalainen.fi/uutiset/viikon-debatissa-vaiteltiin-yhteisvihkimyksista-miksi-tarvitsee-menna-inkeriin-tai-keniaan/- Anonyymi
Miksi Hänen pitäisi arvostaa muita ylemmäksi ihmisen, joka kerskaa pitävänsä ylimpänä auktoriteettinään Raamattua ja kuitenkaan ei elä Raamatussa kerrotulla tavalla Jumalan tahdon mukaisesti kaikessa elämässään?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi Hänen pitäisi arvostaa muita ylemmäksi ihmisen, joka kerskaa pitävänsä ylimpänä auktoriteettinään Raamattua ja kuitenkaan ei elä Raamatussa kerrotulla tavalla Jumalan tahdon mukaisesti kaikessa elämässään?
Onko vinyyli jumissa ?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Onko vinyyli jumissa ?
Et siis osannut vastata? Kiva toi sinun vinyylivertauksesi, kertoo lausujansa hengellisyydestä
- Anonyymi
No tottahan tuo asia on. Naispappeudesta tehtiin kauan sitten jo päätös ja mikäli haluaa toimia kirkon virallisena herätysliikkeenne niin silloin on hyväksyttävä kirkon virkakäytäntö. Se ei ole neuvottelukysymys.
Se juna tosiaan meni jo.
Kirkon herätysliikkeenhän ei tietenkään ole mikään pakko olla jos kokee , ettei voi noudattaa sääntöjä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
No tottahan tuo asia on. Naispappeudesta tehtiin kauan sitten jo päätös ja mikäli haluaa toimia kirkon virallisena herätysliikkeenne niin silloin on hyväksyttävä kirkon virkakäytäntö. Se ei ole neuvottelukysymys.
Se juna tosiaan meni jo.
Kirkon herätysliikkeenhän ei tietenkään ole mikään pakko olla jos kokee , ettei voi noudattaa sääntöjä.Et siis sen vertaa ymmärrä, että herätysliikkeet pitävät Jumalan sanaa ylimpänä auktoriteettina, sekä kiinni tunnustuskirjoista ja pappislupauksistaan, tähän ei kirkko enää pysty.
Mitä tämä tarkoittaa ?
Kirkon jakautumista, josta muuan eksyttävä piispaa* leikkivä leppänen viittaa viimeisimmässä kirjoituksissaan.
*Vähän sama tuon nimityksen kanssa, kuin alkaisi koiran häntää kutsumaan viidenneksi jalaksi, joksi se ei kuitenkaan muutu.
"Kirkon herätysliikkeenhän ei tietenkään ole mikään pakko olla jos kokee , ettei voi noudattaa sääntöjä."
Etkö tiedä, että kirkko on itse kutusunut nämä lähetysjörjestöt lähetystyöhönsä, nytkö heille ei siis mielestäsi enää pitäisikään maksaa siitä?
Juttusi ovat samantasoisia, kuin mielisairaan trumpin tai putinin.
Ellen pahasti erehdy, olet atte tai tolkku. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Et siis sen vertaa ymmärrä, että herätysliikkeet pitävät Jumalan sanaa ylimpänä auktoriteettina, sekä kiinni tunnustuskirjoista ja pappislupauksistaan, tähän ei kirkko enää pysty.
Mitä tämä tarkoittaa ?
Kirkon jakautumista, josta muuan eksyttävä piispaa* leikkivä leppänen viittaa viimeisimmässä kirjoituksissaan.
*Vähän sama tuon nimityksen kanssa, kuin alkaisi koiran häntää kutsumaan viidenneksi jalaksi, joksi se ei kuitenkaan muutu.
"Kirkon herätysliikkeenhän ei tietenkään ole mikään pakko olla jos kokee , ettei voi noudattaa sääntöjä."
Etkö tiedä, että kirkko on itse kutusunut nämä lähetysjörjestöt lähetystyöhönsä, nytkö heille ei siis mielestäsi enää pitäisikään maksaa siitä?
Juttusi ovat samantasoisia, kuin mielisairaan trumpin tai putinin.
Ellen pahasti erehdy, olet atte tai tolkku.Voiko Jumalan Sanaa ylimpänä auktoriteettinään pitävä ihminen ja/tai herätysliike jättää kirjaintakaan noudattamatta Herran antamista Sanoista kaikessa elämässään???
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Voiko Jumalan Sanaa ylimpänä auktoriteettinään pitävä ihminen ja/tai herätysliike jättää kirjaintakaan noudattamatta Herran antamista Sanoista kaikessa elämässään???
Uskottava se tällaasten tavan ihmisten on kun
niinhän tuo aiempi kirjottaja leuhkasti kerskasi tekevänsä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Uskottava se tällaasten tavan ihmisten on kun
niinhän tuo aiempi kirjottaja leuhkasti kerskasi tekevänsä.Olet kova valehtelemaan ja solvaamaan lähimmäisiäsi.
Tunnut saavan tyydytystä moisesta. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Olet kova valehtelemaan ja solvaamaan lähimmäisiäsi.
Tunnut saavan tyydytystä moisesta.Kerrokko lisää valheellisista tuntemuksistas joista saat tyydytystä?
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Miksi Hänen pitäisi arvostaa muita ylemmäksi ihmisen, joka kerskaa pitävänsä ylimpänä auktoriteettinään Raamattua ja kuitenkaan ei elä Raamatussa kerrotulla tavalla Jumalan tahdon mukaisesti kaikessa elämässään?
> Miksi Hänen pitäisi arvostaa muita ylemmäksi ihmisen, joka kerskaa pitävänsä ylimpänä auktoriteettinään Raamattua ja kuitenkaan ei elä Raamatussa kerrotulla tavalla Jumalan tahdon mukaisesti kaikessa elämässään? >
En osallistu keskinäiseen vääntöönne mutta sivuhuomautuksena tuon esiin, että eihän kirkkokaan opeta ketään elämään "Raamatussa kerrotulla tavalla Jumalan tahdon mukaisesti", koska tekee jatkuvasti päätöksiä ja ratkaisumalleja vastoin Raamatun tekstiä. Kerskailu on väärä sana, jos haluaa tuoda esiin epäsuhdan kirkon ja Raamatun opetusten välillä. Kirkon opetus ja Raamatun opetus eivät ole synonyymejä, vaan ne etääntyvät toisistaan yhä kiihtyvällä vauhdilla. Jokainen itselleen rehellinen yksilö myöntää tämän.
On tullut selväksi, että yleinen mielipide ja ajankuva muoti-ilmiöineen on kirkossa muuttunut Raamattua tärkeämmäksi. Raamatun periaatteita ei uskalleta puolustaa vaan keksitään erilaisia syitä mitätöidä suoraa tekstiä ja muuttaa musta valkoiseksi. Se ei ole huolissaan moraalin ylläpidosta vaan myy Raamatun periaatteet ihmissuosion markkinoilla. Raamatusta on tullut kirkolle rasite. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
> Miksi Hänen pitäisi arvostaa muita ylemmäksi ihmisen, joka kerskaa pitävänsä ylimpänä auktoriteettinään Raamattua ja kuitenkaan ei elä Raamatussa kerrotulla tavalla Jumalan tahdon mukaisesti kaikessa elämässään? >
En osallistu keskinäiseen vääntöönne mutta sivuhuomautuksena tuon esiin, että eihän kirkkokaan opeta ketään elämään "Raamatussa kerrotulla tavalla Jumalan tahdon mukaisesti", koska tekee jatkuvasti päätöksiä ja ratkaisumalleja vastoin Raamatun tekstiä. Kerskailu on väärä sana, jos haluaa tuoda esiin epäsuhdan kirkon ja Raamatun opetusten välillä. Kirkon opetus ja Raamatun opetus eivät ole synonyymejä, vaan ne etääntyvät toisistaan yhä kiihtyvällä vauhdilla. Jokainen itselleen rehellinen yksilö myöntää tämän.
On tullut selväksi, että yleinen mielipide ja ajankuva muoti-ilmiöineen on kirkossa muuttunut Raamattua tärkeämmäksi. Raamatun periaatteita ei uskalleta puolustaa vaan keksitään erilaisia syitä mitätöidä suoraa tekstiä ja muuttaa musta valkoiseksi. Se ei ole huolissaan moraalin ylläpidosta vaan myy Raamatun periaatteet ihmissuosion markkinoilla. Raamatusta on tullut kirkolle rasite.Samaa mieltä.
Täällä kirkon toimintaa puolustavat ateisit juuri siksi varmaan, kun palvelevat samaa "isäntää" = sielunvihollista.
Olen hyvin vahvasti yhä lisääntyvässä määrin, että Jumala on vetänyt siunauksensa evlut kirkolta siksi, kun se kumartaa kaikelle muulle, mutta ovat Jumalan sanasta kaukana.
Tätä tarkoittaa Room. 1- luku, jossa Jumala on hyljännyt heidät omaan saastaisuuteensa, eikä yksistään niitä, jotka näin tekevät, vaan myös niitä, jotka hyväksyvät heidän tekonsa, Room. 1: 17- 24.
Jumlan sana on sama eilen, tänään ja iankaikkisesti, Hän ei sitä muuta, kuten tuuliviirin kaltainen evlut kirkko tekee jatkuvasti.
Ateistejahan tämä palvelee juuri siksi, että he haluavatkin juuri näin käyvän. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
> Miksi Hänen pitäisi arvostaa muita ylemmäksi ihmisen, joka kerskaa pitävänsä ylimpänä auktoriteettinään Raamattua ja kuitenkaan ei elä Raamatussa kerrotulla tavalla Jumalan tahdon mukaisesti kaikessa elämässään? >
En osallistu keskinäiseen vääntöönne mutta sivuhuomautuksena tuon esiin, että eihän kirkkokaan opeta ketään elämään "Raamatussa kerrotulla tavalla Jumalan tahdon mukaisesti", koska tekee jatkuvasti päätöksiä ja ratkaisumalleja vastoin Raamatun tekstiä. Kerskailu on väärä sana, jos haluaa tuoda esiin epäsuhdan kirkon ja Raamatun opetusten välillä. Kirkon opetus ja Raamatun opetus eivät ole synonyymejä, vaan ne etääntyvät toisistaan yhä kiihtyvällä vauhdilla. Jokainen itselleen rehellinen yksilö myöntää tämän.
On tullut selväksi, että yleinen mielipide ja ajankuva muoti-ilmiöineen on kirkossa muuttunut Raamattua tärkeämmäksi. Raamatun periaatteita ei uskalleta puolustaa vaan keksitään erilaisia syitä mitätöidä suoraa tekstiä ja muuttaa musta valkoiseksi. Se ei ole huolissaan moraalin ylläpidosta vaan myy Raamatun periaatteet ihmissuosion markkinoilla. Raamatusta on tullut kirkolle rasite.Tuolla aiemmin eräs anonyymi kaimani kerskasi pitävänsä Raamattua ylimpänä auktoriteettinään, jolloin hän luonnollisesti elää Raamatussa kerrottujen lainsäädännön sekä elämäntapojen mukaisesti, lukuunottamatta tietenkin sähköiselle papyrykselleen kirjoittelua.
Kirkkohan mitä ilmeisimmin elää ajassa, eikä edellytä muiltakaan enempää? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Samaa mieltä.
Täällä kirkon toimintaa puolustavat ateisit juuri siksi varmaan, kun palvelevat samaa "isäntää" = sielunvihollista.
Olen hyvin vahvasti yhä lisääntyvässä määrin, että Jumala on vetänyt siunauksensa evlut kirkolta siksi, kun se kumartaa kaikelle muulle, mutta ovat Jumalan sanasta kaukana.
Tätä tarkoittaa Room. 1- luku, jossa Jumala on hyljännyt heidät omaan saastaisuuteensa, eikä yksistään niitä, jotka näin tekevät, vaan myös niitä, jotka hyväksyvät heidän tekonsa, Room. 1: 17- 24.
Jumlan sana on sama eilen, tänään ja iankaikkisesti, Hän ei sitä muuta, kuten tuuliviirin kaltainen evlut kirkko tekee jatkuvasti.
Ateistejahan tämä palvelee juuri siksi, että he haluavatkin juuri näin käyvän.Kaikkihan me heterotkin elämme saastaisuudessa; ehkäisyn avulla estämme avioseksissämme hekumoiden Jumalan tarkoittamien ihmisten syntymisen ja te hedelmällisen iän ohittaneet avioparitkin enää himoissaan hekumoiden piehtaroitte siveettömyydessänne.
Paavalin mukaan hekumoitsijat eivät ole Taivaan Valtakunnan perillisiä. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Tuolla aiemmin eräs anonyymi kaimani kerskasi pitävänsä Raamattua ylimpänä auktoriteettinään, jolloin hän luonnollisesti elää Raamatussa kerrottujen lainsäädännön sekä elämäntapojen mukaisesti, lukuunottamatta tietenkin sähköiselle papyrykselleen kirjoittelua.
Kirkkohan mitä ilmeisimmin elää ajassa, eikä edellytä muiltakaan enempää?> Kirkkohan mitä ilmeisimmin elää ajassa, eikä edellytä muiltakaan enempää? >
Tuolla logiikalla siis ihmisten toiminta määrittäisi Jumalan normit ja Jumala vain alistuisi seuraamaan ihmisten "ajassa elämistä". Ei kirkko voi olettaa taluttavansa Jumalaa ja määrittelemään, mitkä muoti-ilmiöt ja suvaitsevaisuusvaateet menevät Jumalan periaatteiden ohi, jotta ihmiset tuntisivat olonsa mukavaksi. Jumalan periaatteet eivät muutu vaan kirkko kulkee tieten tahtoen minne sattuu keksien tekosyitä säilyttääkseen kansansuosion. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Tuolla aiemmin eräs anonyymi kaimani kerskasi pitävänsä Raamattua ylimpänä auktoriteettinään, jolloin hän luonnollisesti elää Raamatussa kerrottujen lainsäädännön sekä elämäntapojen mukaisesti, lukuunottamatta tietenkin sähköiselle papyrykselleen kirjoittelua.
Kirkkohan mitä ilmeisimmin elää ajassa, eikä edellytä muiltakaan enempää?> Kirkkohan mitä ilmeisimmin elää ajassa, eikä edellytä muiltakaan enempää? >
Tuolla logiikalla siis ihmisten toiminta määrittäisi Jumalan normit ja Jumala vain alistuisi seuraamaan ihmisten "ajassa elämistä". Ei kirkko voi olettaa taluttavansa Jumalaa ja määrittelemään, mitkä muoti-ilmiöt ja suvaitsevaisuusvaateet menevät Jumalan periaatteiden ohi, jotta ihmiset tuntisivat olonsa mukavaksi. Jumalan periaatteet eivät muutu vaan kirkko kulkee tieten tahtoen minne sattuu keksien tekosyitä säilyttääkseen kansansuosion. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Tuolla aiemmin eräs anonyymi kaimani kerskasi pitävänsä Raamattua ylimpänä auktoriteettinään, jolloin hän luonnollisesti elää Raamatussa kerrottujen lainsäädännön sekä elämäntapojen mukaisesti, lukuunottamatta tietenkin sähköiselle papyrykselleen kirjoittelua.
Kirkkohan mitä ilmeisimmin elää ajassa, eikä edellytä muiltakaan enempää?> Kirkkohan mitä ilmeisimmin elää ajassa, eikä edellytä muiltakaan enempää? >
Tuolla logiikalla siis ihmisten toiminta määrittäisi Jumalan normit ja Jumala vain alistuisi seuraamaan ihmisten "ajassa elämistä". Ei kirkko voi olettaa taluttavansa Jumalaa ja määrittelemään, mitkä muoti-ilmiöt ja suvaitsevaisuusvaateet menevät Jumalan periaatteiden ohi, jotta ihmiset tuntisivat olonsa mukavaksi. Jumalan periaatteet eivät muutu vaan kirkko kulkee tieten tahtoen minne sattuu keksien tekosyitä säilyttääkseen kansansuosion.
- Anonyymi
Kannatetaan!
- Anonyymi
Hyvä ajatus!
- Anonyymi
Puuttuu vaan virtuaali jumala
- Anonyymi
"Kysymys naisten pappeudesta – se on jo käyty. "
Tässä Teemu on oikeassa, sillä keskuselu naispppeudesta käytiin about 2000 vuotta sitten kun Jeesus esimerkillään toi esiin, kun valitsi vain miehiä opetuslapsikseen ja apostoleikseen.- Anonyymi
Todellakin? Ja Jumala valitsi Vapahtajamme Äidiksi naisen., miehelle ei minkäänlaista roolia.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todellakin? Ja Jumala valitsi Vapahtajamme Äidiksi naisen., miehelle ei minkäänlaista roolia.
Juuri, kelvottomat miehet kelpaavat Raamatulliseksi papiksi, mutta heillä ei ole sijaa missään todella tärkeässä asiassa elämän ja uskon näkökulmasta.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Todellakin? Ja Jumala valitsi Vapahtajamme Äidiksi naisen., miehelle ei minkäänlaista roolia.
Jaa.No kuka muu kuin nainen synnyttää?Sinun mielestäsi mieskin voi,tietenkin.
- Anonyymi
"Tässä Teemu on oikeassa, sillä keskuselu naispppeudesta käytiin about 2000 vuotta sitten kun Jeesus esimerkillään toi esiin, kun valitsi vain miehiä opetuslapsikseen ja apostoleikseen."
Näin Jumala paalutti kristillisen seurakunnan hallinnon. Myös seurakunnan paimen on mies -- Jeesus Kristus ja Hänen sijaisensa maan päällä.
Näillä mennään sitten apostolisissa seurakunnissa ja kirkkolaitoksilla on sitten kullakin omat riitaa rakentavat sääntönsä. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Jaa.No kuka muu kuin nainen synnyttää?Sinun mielestäsi mieskin voi,tietenkin.
Vapahtajamme synnyttämiseen kelvannut nainen ei siis kelpaa kaitsemaan seurakuntaa, mutta mies kelpaa joka ei kelvannut kuin sivustaseuraajaksi Kristinuskon perusteissa?
Kivoja noi teidän tapanne alistaa naisia ymmärtämättömyydellänne. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Vapahtajamme synnyttämiseen kelvannut nainen ei siis kelpaa kaitsemaan seurakuntaa, mutta mies kelpaa joka ei kelvannut kuin sivustaseuraajaksi Kristinuskon perusteissa?
Kivoja noi teidän tapanne alistaa naisia ymmärtämättömyydellänne.Höpö höpö, et näköjään tunne Raamattua ja Jeesuksen sanomaa, hän sanoo myös äidilleen näin;
"Mutta hän vastasi ja sanoi sille, joka sen hänelle ilmoitti: "Kuka on minun äitini, ja ketkä ovat minun veljeni?"
Matt. 12:49
Ja hän ojensi kätensä opetuslastensa puoleen ja sanoi: "Katso, minun äitini ja veljeni!
Matt. 12:50
Sillä jokainen, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon, on minun veljeni ja sisareni ja äitini.
Matt. 12:51."
Vähemmän kivoja nämä mielikuvasi. - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Höpö höpö, et näköjään tunne Raamattua ja Jeesuksen sanomaa, hän sanoo myös äidilleen näin;
"Mutta hän vastasi ja sanoi sille, joka sen hänelle ilmoitti: "Kuka on minun äitini, ja ketkä ovat minun veljeni?"
Matt. 12:49
Ja hän ojensi kätensä opetuslastensa puoleen ja sanoi: "Katso, minun äitini ja veljeni!
Matt. 12:50
Sillä jokainen, joka tekee minun taivaallisen Isäni tahdon, on minun veljeni ja sisareni ja äitini.
Matt. 12:51."
Vähemmän kivoja nämä mielikuvasi.Hyvinpä tunnut ymmärtävän Jeesuksen tuhansia vuosia sitten vallinneessa ajassa antamat sanat alkuperäisessä tarkoituksessaan.
Kiitos itsesi ylitsevuotavasta esiinnostamisesta.
Ihanko itse vapaalla tahdollasi päätit raastaa Jeesuksen sanat kontekstistaan palvelemaan omaa mielipidettäsi? - Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Hyvinpä tunnut ymmärtävän Jeesuksen tuhansia vuosia sitten vallinneessa ajassa antamat sanat alkuperäisessä tarkoituksessaan.
Kiitos itsesi ylitsevuotavasta esiinnostamisesta.
Ihanko itse vapaalla tahdollasi päätit raastaa Jeesuksen sanat kontekstistaan palvelemaan omaa mielipidettäsi?"Hyvinpä tunnut ymmärtävän Jeesuksen tuhansia vuosia sitten vallinneessa ajassa antamat sanat alkuperäisessä tarkoituksessaan."
Tässä on korvaamattomana apuna Jeesuksen lähettämä Pyhä henki joka osaa ohjata edelleen meitä tosi oikein jopa näin 2000 vuoden jälkeenpäinkin. Näin me emme voi erehtyä. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
"Hyvinpä tunnut ymmärtävän Jeesuksen tuhansia vuosia sitten vallinneessa ajassa antamat sanat alkuperäisessä tarkoituksessaan."
Tässä on korvaamattomana apuna Jeesuksen lähettämä Pyhä henki joka osaa ohjata edelleen meitä tosi oikein jopa näin 2000 vuoden jälkeenpäinkin. Näin me emme voi erehtyä.Eräs väkevässä uskossa oleva ihminen taannoin kirjoitti PH:n kertoneen hänelle sukupuoleni erilaiseksi kuin synnytyslääkärit ovat todenneet ja lapsenikin syntymällään todistavat.
Toinen Uudestisyntynyt Jeesuksen seuraaja oli lukenut lapsistani ja minusta Raamatusta sekä yritti epätoivoisesti muuttaa tunnusteoillaan sukupuoleni ja seksuaalisen suuntautumiseni sellaiseksi, sellaiseksi etten olisi voinut saada lapsia.
Joten please älkää laittako omia hölmöilyjänne PH:n syyksi, vaan yrittäkää edes olla niinkuin oikeat miehet jotka uskaltavat seistä sanojensa takana. - AnonyymiUUSI
Anonyymi kirjoitti:
Eräs väkevässä uskossa oleva ihminen taannoin kirjoitti PH:n kertoneen hänelle sukupuoleni erilaiseksi kuin synnytyslääkärit ovat todenneet ja lapsenikin syntymällään todistavat.
Toinen Uudestisyntynyt Jeesuksen seuraaja oli lukenut lapsistani ja minusta Raamatusta sekä yritti epätoivoisesti muuttaa tunnusteoillaan sukupuoleni ja seksuaalisen suuntautumiseni sellaiseksi, sellaiseksi etten olisi voinut saada lapsia.
Joten please älkää laittako omia hölmöilyjänne PH:n syyksi, vaan yrittäkää edes olla niinkuin oikeat miehet jotka uskaltavat seistä sanojensa takana.Jeesus lähetti Pyhän hengen joten Hän on tärkein opastaja ja Raamatun selittäjä ja välttämätön apu meille uskoville ja siksi emme paljon koskaan erehdy asioissamme vaan osaamme johdattaa tosi oikein ihmisiä. Jeesus kun on se totuus, isolla teellä.
- Anonyymi
Pääosin kommentit kertovat satapros sokeudesta ja tyhmyydestä.
- Anonyymi
Mielikuvitus jeesus peliin!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kaksoisliekki-ihmiset
Kun olette tavanneet kaksoisliekkinne, miltä se on tuntunut? Ole tosi utelias tietämään.2161932Milloin olette tavanneet ekaa kertaa?
Ap vastaa: Viime keväänä maalis/huhtikuun vaihteessa se varmaan oli.891502- 251261
Lupaa mulle nainen rakas
Että otat minuun heti yhteyttä jos jotain sattuu. Pyydän, että et kuvittele olevasi yksin. Minä haluan olla sinulle joku571175Et voi pettää minua nainen
Niin kauan kun ei olla yhdessä. Silti tykkään sinusta. Ehkä me vielä päädymme yhteen, mutta en voi toivoa sulta nyt mitä761163Rikos keskellä päivää Suomussalmella
Kaksi henkilöautoa törmäsi Suomussalmella viitostiellä taajaman kohdalla, kun kuljettaja ajoi yllättäen STOP-merkin taka491153Oletko jo saanut apua mt-ongelmiisi?
Ja onko harhat helpottuneet? Vieläkö tunnet että sinua seurataan, ja kotonasi käydään poissa ollessasi?1761125Autoilijan epäillään ajaneen useiden ihmisten päälle Ylöjärvellä Mikkolantiellä
Suora lähetys kello 10.40: Ilves/2 isännöi Tampere Unitedia harjoitusottelussa – katso peli selostettuna Ihmiset: Toimi391016- 521012
- 64942