Woket munchenissa pilaamassa feminismin mainetta

Ei tainnut nyt olla ihan oikea hetki ja paikka pitää tämänsisältöistä paneelia, woket. 🤦

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011037108.html
6296
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Antaapa Marinin vaahdota vanhaa asiaa

Äänestä

Kaikelle on aikansa ja paikkansa.

Pitäisi olla tilannetajua ymmärtää millaisten asioiden käsittely sopii mihinkin tilanteeseen. Jos eläisimme rauhan aikaa eikä mitään akuuttia kriisiä olisi menossa Euroopassa, ehkä naisten roolia kriiseissä koskeva paneeli voisi olla turvallisuuskonferenssissa ihan perusteltu. Varsinkin jos eläisimme lännessä jossa naisia ei vaikutusvaltaisilla johtopaikoilla näkyisi.

Tilanne on kuitenkin se että sellaisia johtopaikkoja kuin Euroopan komissio, Euroopan keskuspankki, aika monen maan pääministerit ja aika monet muut sitä alemmat vakutusvaltaiset asemat ovat naisten hallussa tällä hetkellä. Ei voi väittää että Euroopassa tai lännessä ylipäänsä naisten asema ja mahdollisuudet vaikuttaa olisivat niin kriittisen heikot että asiasta voisi vetää yhtäläisyysviivan käynnissä olevaan sotaan.

Euroopassa on sota, suurvallat leikkivät keskenään ja meillä on akuutti kriisi menossa jonka ratkaisun pitäisi olla keskiössä. Naisena ja feminsitinä en tiedä miten panelistit osasivat vetää aasinsillan naisten asemasta Ukrainan sotaan.

Se että wokefeministit menevät tekemään naisten sorrosta numeron kun kuumin keskustelun aihe on sota ja sen lopettaminen, ja ihmettelevät että geopolitiikka kiinnostaa osallistujia enemmän kuin naisten asema (daa? on se ihmeellistä), voidaan nähdä loukkauksena kaikkia niitä lukemattomia miehiä kohtaan jotka menettävät henkensä ja terveytensä puolustaessa Ukrainaa ja sitä kautta koko länttä.

Tällaiset tempaukset syövät länsimaisen naisasialiikkeen uskottavuutta ja vakavasti otettavuutta. Ei feminismin tarkoitus ole ängetä joka jumalan paikkaan kuin yleinen syyttäjä osoittelemaan sormella eritoten miehiä kuinka kaikissa mahdollisissa ja mahdottomissa tilanteissa taustalta löytyy naisten sorto.

Tällainen toiminta ja perusasenne ei todellakaan kuulu feminismiin.

Äänestä
  • Nyt täytyy sanoa, että kirjoitit fiksuimman kirjoituksen, mitä olen tällä Feminismi-palstalla lukenut. Olet hieno ihminen.

    Äänestä

Eikö hetki ole juuri silloin oikea, kun kamerat käyvät, kertoa feministisiä totuuksia?

Äänestä

Marin on säälittävä. Hön luppui merkittävistä vallanköytön asemista ja syrjäytyi sivuraiteen sivuraiteelle jäkelemaan latteuksia muutoin vakavassa tilaisuudessa. Ketään ei kiinnostanut, sillä mitään aitoa asiaa ei ollut. Noloa.

Marin inflatoi itseään, sillä kukapa tätä puhuvaa päätä ottaisi enää vakavasti. Mahtaako säilyttää paikkansa Blairin tallissa edes vuoden loppuun saakka?

Äänestä
  • Marin oli vain yksi osallistuja muiden joukossa. Mukana paneelissa olivat mm. Kosovon presidentti Vjosa Osmani, Nigerian senaattori Natasha Akpoti, Belgian entinen ulkoministeri ja nykyinen ei komissaari Hadja Lahbib jotka kaikki ovat naisia.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Ei tainnut nyt olla ihan oikea hetki ja paikka pitää tämänsisältöistä paneelia, woket. 🤦

https://www.is.fi/politiikka/art-2000011037108.html

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu