Ylikoski Perussuomalaisten kuntavaaliohjemasta

Kommentti Perussuomalaisten kuntavaaliohjelmaan

Hei! Perussuomalaisten kuntavaaliohjelmassa julistetaan kouluille: ”Suomi on kristillinen maa ja se saa näkyä ja kuulua.” Perustelun sijaan vedotaan tyhmyyteen: ”Emme voi luopua perinteistämme vain koska joukossamme on ihmisiä, jotka ovat liian tyhmiä ymmärtääkseen näkemänsä.” Ohjelman tekstissäkään ei tätä kantaa mitenkään perustella.

Pitääkö perinnejulistus ymmärtää, että perussuomalaisille suvivirsi koulun kevätjuhlassa ei riitäkään, vaan että aina tarvitaan vielä lisäksi ”kevätkirkko” eli ev.-lut. jumalanpalvelus kirkossa? Että pääsiäisen monipuolinen käsittely koulussa ei riitä, vaan aina tarvitaan vielä ”pääsiäiskirkko” eli ev.-lut. jumalanpalvelus kirkossa?

Perustuslakivaliokunnan päätöksen mukaan uskonnolliselle tilaisuudelle pitää järjestää rinnakkainen, kaikille sopiva katsomuksellisesti neutraali ohjelma, koska kenenkään ei tarvitse osallistua uskonnonharjoittamiseen. Kai se on teille ok?

Tästä seuraa, että henkilökunnan pitää kaikille yhteisen kevätjuhlan lisäksi valmistella ja toteuttaa keväinen rinnakkainen ohjelma oppilaille, jotka eivät osallistu ev.-lut. jumalanpalvelukseen ”kevätkirkossa”. Ja valmistella ja toteuttaa varhaiskeväinen ohjelma heille, jotka eivät osallistu pääsiäiskirkkojumalanpalvelukseen kouluajalla. Niin kuin opettajilla ei olisi muutakin tekemistä!

Kai ymmärrätte, että koulupäivään liitetyn jumalanpalveluksen takia koulun pitää aina kysyä vanhemmilta, kumpaan ohjelmaan lapsi osallistuu, jumalanpalvelukseen vain rinnakkaiseen, kaikille sopivaan ohjelmaan ja laatia sen mukaiset oppilaslistat sekä valvoa, että oppilaat osallistuvat heille ilmoitettuun vaihtoehtoon. Onko tässä mitään järkeä?

Huomasin kuitenkin kuntavaaliohjelmassanne tyhmyysjulistuksen lisäksi myös järkeä: ”Perheiden rooli lasten ja nuorten kasvattamisessa on tietenkin ensiarvoinen. Koulu, kunta tai laajemmin valtio ei voi toimia joka asian hoitajana, muuten kuin silloin, kun mikään muu ei ole mahdollista.”

Tämä sopii mainiosti tunnustuksellisiin uskonnonharjoitustilaisuuksiin! Eivätkö ne ole kodin ja mahdollisen seurakunnan asia, ei kunnan palkkaamien opettajien ja varhaiskasvattajin työasia?!

Tervevettä järkeä ja jotain rajaa tarjoaakin tähän Opetushallituksen ohje; “Opetuksen järjestäjä voi päätyä myös siihen, ettei koulun työsuunnitelmassa määriteltynä työaikana järjestetä uskonnollisia tilaisuuksia tai toimituksia.” (Opetushallitus-3903-2022)

Ottakaa järki käteen ja alkakaa kunnissa ajaa ja kannattaa tätä Opetushallituksen tarjoamaa selkeyttävää ratkaisua koulun ja kirkon suhteeseen. Tervettä järkeä ja tiettyjä rajoja tarvitaan lisää. Maltilliseen koulun ja kirkon suhteen uudistamiseen kunnissa!

Esa Ylikoski
1131133
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 113

Vanhimmat

On niitäkin, joiden mielestä ei edes Suvivirttä saisi laulaa kevätjuhlassa tai "Maa on niin kaunis" joulujuhlassa.

Äänestä
  • Suvivirsi on virsi, mutta perustuslakivaliokunnan mielestä se ei tee koko yhteistä tilaisuudesta eli kevätjuhlasta uskonnollista tilaisuutta. Perustuslakivaliokunnan mukaan virren ajaksi voi kuitenkin poistua salista.

    Äänestä

  • Anonyymi00004 kirjoitti:

    Suvivirsi on virsi, mutta perustuslakivaliokunnan mielestä se ei tee koko yhteistä tilaisuudesta eli kevätjuhlasta uskonnollista tilaisuutta. Perustuslakivaliokunnan mukaan virren ajaksi voi kuitenkin poistua salista.

    Päätös on puhtaasti ideologinen, ei asiantuntijuuteen perustuva.

    Pelkäävät raukat että menettäisivät ääniä.

    Vaikka enää n. 18% uskoo kristinuskon jumalan.

    Äänestä

  • Anonyymi00012 kirjoitti:

    Päätös on puhtaasti ideologinen, ei asiantuntijuuteen perustuva.

    Pelkäävät raukat että menettäisivät ääniä.

    Vaikka enää n. 18% uskoo kristinuskon jumalan.

    Mikä tuossa tosin voisi olla asiantuntijuuteen perustuvaa?

    Äänestä

Tuota kiljun teon opetustakin olisi hyvä olla .

Äänestä

No nyt nasahti.

Äänestä

Antaako tämä pisteitä persuille? Tuskin.

Äänestä

Palstallahan on yksi persu. Nyt olisi hänellä tilaisuus kirjoittaa ketjun aiheesta.

Se olisikin ensimmäinen kerta.

Äänestä
  • Antivaparilta asiattomuuksia? Tulossa.

    Äänestä

  • Anonyymi00008 kirjoitti:

    Antivaparilta asiattomuuksia? Tulossa.

    Paitsi ei tähän ketjuun, koska sehän melkein sivuaisi aihetta.

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Paitsi ei tähän ketjuun, koska sehän melkein sivuaisi aihetta.

    Se että vasemmistoliittolainen Ylikoski hyökkää perussuomalaisten kimppuun eikuulu palstalle. Ei vaikka vapareita pidetään käsikassarana. Puoluepolitikointi vaparien piirissäei toki ole uutinen, vaikka säännöt sen kieltävät. Eihän se Vasemmistoliittoa ja Ylikoskea rajoita.

    Äänestä

  • Anonyymi00009 kirjoitti:

    Se että vasemmistoliittolainen Ylikoski hyökkää perussuomalaisten kimppuun eikuulu palstalle. Ei vaikka vapareita pidetään käsikassarana. Puoluepolitikointi vaparien piirissäei toki ole uutinen, vaikka säännöt sen kieltävät. Eihän se Vasemmistoliittoa ja Ylikoskea rajoita.

    Kommenttihan rajoittuu siihen, mikä PS:n ohjelmassa sivuaa va-tavoitteita. Missä vika siis?

    2Äänestä

  • Anonyymi00010 kirjoitti:

    Kommenttihan rajoittuu siihen, mikä PS:n ohjelmassa sivuaa va-tavoitteita. Missä vika siis?

    Sen kritiikin sisältö on antivaparin mielestä väärä. Kristillisiä perinteitä, kuten koulujumalanpalveluksia, ei saa heikentää.

    Äänestä

  • Anonyymi00011 kirjoitti:

    Sen kritiikin sisältö on antivaparin mielestä väärä. Kristillisiä perinteitä, kuten koulujumalanpalveluksia, ei saa heikentää.

    "Kristillisiä perinteitä, kuten koulujumalanpalveluksia, ei saa heikentää."

    Miksi ei saa heikentää?

    Persuilta puuttuu aina asialliset perustelut. Enemmäkseen käsien heiluttelua, muiden syyttämistä ja uhriutumista.

    Äänestä

Vanha juttu, kaksien kuntavaalien takaa. Silloin eräs PS:n ehdokas:

"Järkeviä lakeja pitää noudattaa, mutta Raamattu menee edelle. - - Missä kohtaa Raamattua sanotaan - - En mene sanomaan, tunnen kirjaa niin huonosti..."

Äänestä

Ylikoski kirjoitti fb-ryhmässä: saa jakaa.

Äänestä

Hyvi idea kaivaa ohjelmasta tuo kodin rooli.

Äänestä

Tutustu itse!

Äänestä

Jaksamme jurnuttaa.

Äänestä

Kyllä jaksaa, jaksaa, jaksaa.

Äänestä

Hyvin vetäisty kysymys?

Äänestä

Hyvä vedota omiin sanomisiin.

Äänestä

Kirkon miehiä tekstin perusteella?

Äänestä
  • Jaa että tekstinsä perusteella Ylikoski kirkon miehiä!? Minä myös.

    1Äänestä

Puheenjohtaja Purra ja mestari Halla-aho eivät kuulu kirkkoon. Miksi silloin arvostella vaaliohjelmia.

Tahditonta.

Äänestä
  • Ei tässä nyt ehdokkaiden oma kirkkoon kuuluminen juuri kiinnosta. Se kiinnostaa, haluavatko he valtion pönkittävän uskontoa.

    Äänestä

Taitavasti poimittu tämä: Huomasin kuitenkin kuntavaaliohjelmassanne tyhmyysjulistuksen lisäksi myös järkeä: ”Perheiden rooli lasten ja nuorten kasvattamisessa on tietenkin ensiarvoinen. Koulu, kunta tai laajemmin valtio ei voi toimia joka asian hoitajana, muuten kuin silloin, kun mikään muu ei ole mahdollista.”

Uskonnonharjoitukset kodin asiaksi.

Äänestä
  • Ei uskonnonharjoitusta lapsille kunnan palkollisten toimesta, kunnan ja valtion rahoilla.

    Äänestä

Onko rouva Purra ainoa kirkoton puheenjohtaja?
Onko jäsen ? Jos ei niin joku aktiivi voisi lähettää kaavakkeen

Äänestä

Suoraan sanottuna suurin piirtein!

Äänestä

Osallistuminen jumalanpalveluksiin Vapaa,ajalla saarnaisit kasvaa.

Äänestä

Itse asiasta voi kysyä kaikkien puolueiden ehdokkailta.

Äänestä

hyvin tartuttu kodin ja koulun työnjakokysymykseen!?

Äänestä

Esa työnsi katujyrän alle persulaisten populistiset ja naurua herättävän vaalipropagandan.

Äänestä

Myös säätösten purkutalkoisiin.

Äänestä

Näppärästi tartuttu PerusS:n omaan ohjelmakohtaan. Voi viitata myös säädösten purkutalkoisiin.

Äänestä
  • Virkeästi hokattu.

    Äänestä

Asiasta kannattaa kysyä kaikkien puolueiden vaaliteltoilla.

Äänestä
  • Kyllä, kaikilta tasapuolisesti.

    Äänestä

Ylen vaalikoneessakin ohitetaan koulujumalanpalvelukset.

Äänestä

Koulujumalanpalvelukset. Kel onni on, se onnen kätkekööt. 97 % seurakunnaista pyörittää koulujumalanpalveluksia....

Äänestä

KD puheenjohtajan vaalitentissä radiossa sama laulu. puhuu vaan perinteistä ja suvivirrestä, mutta ei mainitse toimivaa aarretta, koulujumalanpalvelusten pyörää.

Äänestä

Tietävätkö äänestäjät edes, mitä kouluissa oikeastaan tapahtuu?

Äänestä

Hyvin napattu.

Äänestä

Kosto elää.

Äänestä

Kenen käämi kärynnyt?

Äänestä

Joten koulujumalanpalvelukset veks.

Äänestä

Hys hys jumalanpalveluksista.

Äänestä

Auto. Sattuvasti sanottu.

Äänestä
  • Ylikoski ei vaikene islamista eikä pönkitä sitä. Persut voisivat vähän miettiä, miksi pönkitätte evl kirkkoa, joka paapoo ja pönkittää islamia. Kirkolle mitä tahansa uskonto on parempi kuin uskonnottomuus. Kirkon pönkittäminen on paha moka persilja.

    Äänestä

Eteenpäin Esa Ylikosken ja Otto-Wille Kuusisen viitoittamaa tietä Persut.

Äänestä

Perheiden roolin kasvattamiseen siis.

Äänestä

>>>>Ottakaa järki käteen ja alkakaa kunnissa ajaa ja kannattaa tätä Opetushallituksen tarjoamaa selkeyttävää ratkaisua koulun ja kirkon suhteeseen. Tervettä järkeä ja tiettyjä rajoja tarvitaan lisää. Maltilliseen koulun ja kirkon suhteen uudistamiseen kunnissa!<<<<


Väsähtänyt vaparisetä jankuttaa omia teesejään.
Tämän vaparisedän pitäisi luistella jo vaihtoon ja antaa tilaa nuorempien vaparien raikkaammille ajatuksille.

Äänestä
  • Pirteästi haastaa. Harmittaako?

    Äänestä

Perhetukien rahoitus. Kommari ajaa varallisuusveroa ja uutta lisäveroa hyvinvointialueille. On täysin pihalla. Pääoman verottaminen karkottaisi viimeisetkin investoinnit ja sijoitukset

Vasemmistoliiton Minja Koskela ajaa lapsille ilmaispalveluja, jotka rahoitetaan miljonäärejä verottamalla

Vasemmistoliitto ajaa ilmaispalveluja, jotka rahoitettaisiin miljonääriverolla ja antaisi verotusoikeuden hyvinvointialueille.

Äänestä
  • Osaatko oikein kovasti ponnistamalla kommentoida vaaliohjelman uskontoa koskevaa osaa?

    Äänestä

  • jori.mantysalo kirjoitti:

    Osaatko oikein kovasti ponnistamalla kommentoida vaaliohjelman uskontoa koskevaa osaa?

    Ei kuulu tehtävänkuvaan.

    Äänestä

Iskee suoraan suoneen.

Äänestä

Melko vurkeää.

Äänestä
  • Virkeää, oikein virkeää.

    Äänestä

  • Anonyymi00060 kirjoitti:

    Virkeää, oikein virkeää.

    Perussuomalaisten vastauksia kuntavaalikoneessa voi vilkasta, jos on aikaa.

    Äänestä

Puolustusinvestointien lisäksi Suomen on valmistauduttava Ukrainan jälleenrakennukseen etteivät Ranska ja Saksa vie kaikkea itselleen https://www.suomenuutiset.fi/puisto-paaomamarkkinoille-tarvitaan-laajuutta-ja-syvyytta/ Tuleva elinkeinoministeri Sakari Puisto näkee etenkin puolustusteollisuuden tarjoavan jatkossa positiivisia näkymiä. - Puolustusteollisuus varmasti on yksi paikka, jossa meillä on paljon innovaatiomahdollisuuksia, nyt etenkin Nato-jäsenyyden myötä ja osaamiskeskusten näkökulmasta.

Äänestä

Ehdokkailla on vielä kaksipäivää aikaa vastata.

Äänestä

Hienosti poimittu havainto.

Äänestä

Perheiden rooli suuremmaksi.

Äänestä

Ennakkoäänestykseen 2.4.

Äänestä

Virikkeeksi vaaliteltoille.

Äänestä

Ei pahasti vaan hyvästi sanottu.

Äänestä

Kuuluuko, kuuluuko, kuuntelen?

Äänestä

Oppi mennyt hyvin perille.

Äänestä

Kodin roolin lisääminen koulun roolin sijaan uskontokasvatuksessa.

Äänestä

En ole nähnyt vatsalauseita.

Äänestä
  • Antivaparia kakattaa.

    Äänestä

Esa Ylikoski ja muut asiantuntijat menkää Persulaisten vaalimökeille ja teltoille syömään makkarat ym tarjoilut ja sen jälkeen kertomaan tosiasiat. Äänestäjät kaikkoavat samalla.

Kunnon vinoilua samalla punaniskoille

Äänestä

Laitavasemmisto vapareineen ei hyväksy muuta uskontoa kuin islamin, mutta jättävät kertomatta mitä parempaa on maissa joissa islam on valtauskonto kuin maissa joissa on uskonnonvapaus. Kaksinaismoralismi toimii hyvin kun korostetaan ihmisoikeuksia, tasa-arvoa ja demokratiaa, samalla vaietaan islamiin liittyvistä epäkohdista jopa terrori-iskuista.

Äänestä
  • Vasemmistoliiton uusi vaaliohjelma saatavilla arabiaksi eli lannattajien pääkielellä

    Äänestä

Selkeä askel tarvitaan. Kahden tilaisuuden malli on ikuinen suo.

Äänestä

Eikä maksa mitään.

Äänestä

Hyvin "saatu kiinni".

Äänestä

Kodin ja koulun työnjaon säätöä tässä asiassa.

Äänestä

Oikea painotus. Hyvä huomio kodeista.

Äänestä

Osui suoraan suoneen.

Äänestä

Saapa nähdä, ovatko persut kodin osuuden lisäämisen puolella tässä asiassa.

Äänestä

Eipä on vastakommenttia näkynyt.

Äänestä

Osuva istu. Hit hitti.

Äänestä
  • Osuva isku, positiivinen hoksaus.

    Äänestä

Näistä "kehuista" huolimatta monet persujen ehdokkaista ovat vastanneet väärin.

Äänestä

Kriittisesti käytännön kehitysmahdollisuuteen tarttuminen hyvä

Äänestä
  • Perussuomalaiset eivät ole vielä huomanneet kiittää.

    Äänestä

  • Anonyymi00097 kirjoitti:

    Perussuomalaiset eivät ole vielä huomanneet kiittää.

    Kiittämättömyys on maailman palkka.

    Äänestä

  • Anonyymi00097 kirjoitti:

    Perussuomalaiset eivät ole vielä huomanneet kiittää.

    Ei me sitä tarkoitettu?

    Äänestä

Se luoti osui.

Äänestä

Todella jännä huomio. Ratsastavat Suvivirrellä. Mutta koulujumalanpalveluksia ei mikään puolue vaadi.

Äänestä

Tästä kantsii muistuttaa.

Äänestä

Jännä vaikeneminen.

Äänestä

Ovatpa viisaita taktikkoketkuha.

Äänestä

Tämä on tarkoitus nostaa tikun nokkaa.

Äänestä

Jännä jänne huomio. Todella.

Äänestä

Hyviä kysymyksiä. Miettimisen aihetta.

Äänestä

Loistava poiminta ja nosto.

Äänestä

Hienosti hän tarttuu tuohon kodin vastuuseen.

Äänestä

Piti sanoo, että katsos kehveliä.

Äänestä

Kotien vastuu hyvä huomio. Jumalanpalveluksissakin.

Äänestä

Perheiden vastuu. Perheiden vastuu.

Äänestä

Hyvin hidastuu.

Äänestä

Nappaa kiinni hyvin kodin vastuuseen. Hyvä!

Äänestä

Kodin vastuu ja koulun vastuu.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


Anonyymi-ap kirjoitti:

Kommentti Perussuomalaisten kuntavaaliohjelmaan

Hei! Perussuomalaisten kuntavaaliohjelmassa julistetaan kouluille: ”Suomi on kristillinen maa ja se saa näkyä ja kuulua.” Perustelun sijaan vedotaan tyhmyyteen: ”Emme voi luopua perinteistämme vain koska joukossamme on ihmisiä, jotka ovat liian tyhmiä ymmärtääkseen näkemänsä.” Ohjelman tekstissäkään ei tätä kantaa mitenkään perustella.

Pitääkö perinnejulistus ymmärtää, että perussuomalaisille suvivirsi koulun kevätjuhlassa ei riitäkään, vaan että aina tarvitaan vielä lisäksi ”kevätkirkko” eli ev.-lut. jumalanpalvelus kirkossa? Että pääsiäisen monipuolinen käsittely koulussa ei riitä, vaan aina tarvitaan vielä ”pääsiäiskirkko” eli ev.-lut. jumalanpalvelus kirkossa?

Perustuslakivaliokunnan päätöksen mukaan uskonnolliselle tilaisuudelle pitää järjestää rinnakkainen, kaikille sopiva katsomuksellisesti neutraali ohjelma, koska kenenkään ei tarvitse osallistua uskonnonharjoittamiseen. Kai se on teille ok?

Tästä seuraa, että henkilökunnan pitää kaikille yhteisen kevätjuhlan lisäksi valmistella ja toteuttaa keväinen rinnakkainen ohjelma oppilaille, jotka eivät osallistu ev.-lut. jumalanpalvelukseen ”kevätkirkossa”. Ja valmistella ja toteuttaa varhaiskeväinen ohjelma heille, jotka eivät osallistu pääsiäiskirkkojumalanpalvelukseen kouluajalla. Niin kuin opettajilla ei olisi muutakin tekemistä!

Kai ymmärrätte, että koulupäivään liitetyn jumalanpalveluksen takia koulun pitää aina kysyä vanhemmilta, kumpaan ohjelmaan lapsi osallistuu, jumalanpalvelukseen vain rinnakkaiseen, kaikille sopivaan ohjelmaan ja laatia sen mukaiset oppilaslistat sekä valvoa, että oppilaat osallistuvat heille ilmoitettuun vaihtoehtoon. Onko tässä mitään järkeä?

Huomasin kuitenkin kuntavaaliohjelmassanne tyhmyysjulistuksen lisäksi myös järkeä: ”Perheiden rooli lasten ja nuorten kasvattamisessa on tietenkin ensiarvoinen. Koulu, kunta tai laajemmin valtio ei voi toimia joka asian hoitajana, muuten kuin silloin, kun mikään muu ei ole mahdollista.”

Tämä sopii mainiosti tunnustuksellisiin uskonnonharjoitustilaisuuksiin! Eivätkö ne ole kodin ja mahdollisen seurakunnan asia, ei kunnan palkkaamien opettajien ja varhaiskasvattajin työasia?!

Tervevettä järkeä ja jotain rajaa tarjoaakin tähän Opetushallituksen ohje; “Opetuksen järjestäjä voi päätyä myös siihen, ettei koulun työsuunnitelmassa määriteltynä työaikana järjestetä uskonnollisia tilaisuuksia tai toimituksia.” (Opetushallitus-3903-2022)

Ottakaa järki käteen ja alkakaa kunnissa ajaa ja kannattaa tätä Opetushallituksen tarjoamaa selkeyttävää ratkaisua koulun ja kirkon suhteeseen. Tervettä järkeä ja tiettyjä rajoja tarvitaan lisää. Maltilliseen koulun ja kirkon suhteen uudistamiseen kunnissa!

Esa Ylikoski

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu