Venäjän valloitus vuosisatojen ajan ja Suomen kohtalo

Anonyymi-ap

Moni valtio on yrittänyt kaataa Venäjää. 1700-luvulla Ruotsin Kaarle XII lyötiin Pultavassa, Suomi menetti Vanhan Suomen alueen. 1800-luvulla Napoleon pääsi Moskovaan, josta peräytyi Belgiaan. Waterloossa Ranska hävisi ja Ruotsi antoi Suomen Venäjälle. 1900-luvulla Saksa pääsi Moskovan lentokentän ja kaupungin väliin, kunnes Stalingradissa ja Kurskin suurtaistelussa hävisi. Suomi menetti Karjalan.
Nyt Ranska ja Saksa ovat liittoutuneet EU-nimellä. Sauli ja Aleksi ovat innolla mukana. Ukraina kuuluu meille. Mitähän tällä kertaa menee?

6

160

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Anonyymi

      Mitenkäs rauhanomaisesti neukkulasta tai venäjästä on päässyt tulemaan maailman laajin valtio.
      Niinpä. Pahuudelle on asetettava rajat.

    • Anonyymi

      Saksalainen Mathias Rust valloitti yksin Moskovan 28.5. 1987. Hän koukkasi Suomen kautta eli lähti lentokoneella Malmin kentältä hieman kiertoreittiä kohti Moskovaa. Laskeutui Punaisen torin lähellä olevalle sillalle ja rullasi sitten kaikessa rauhassa Punaiselle torille.

    • Anonyymi

      Mitenkäs intiaanien maille on päässyt tulemaan maailman mahtavin valtio ja kymmeniä vähemmän mahtavia Australiaakaan uhohtamatta.

      Ilman muuta Pahuudelle on asetettava rajat.

    • Anonyymi

      Napoleon peräytyi 1812 Venäjältä Preussiin. Belgia oli olemassa vasta 1830 alkaen.

    • Anonyymi

      Venäjä on 3 kertaa valloittaniut Suomen ja aina PÄÄSTÄNYT itsenäiseksi mikä on aika harvinaista suhtautumista vallattuihin alueisiin maailmassa.

      • Anonyymi

        Venäjä on kerran "päästänyt" Suomen itsenäiseksi (1917) saatuaan Saksalta perusteellisesti turpaan ja asiaa koskevan määräyksen.


    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3560
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3533
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2779
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      42
      1704
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1635
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1400
    Aihe