Brittilehti The Sunday Telegraph. Venäläisillä nyt enemmän sotasaaliina saatuja Javelin panssaritorjuntanyrkkejä kuin brittiarmeijalla on niitä.
Varastot vähissä
Anonyymi-ap
19208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
No tuskinpa Venäjä panssarivaunuilla hyökkääkään Britanniaan.
Eli brittijoukot nököttäisi saarellaan eikä niitä nähtäisi rintamalla Venäjän tankkeja torjumassa, jos Venäjä hyökkäisi johonkin naapurissaan sijaitsevaan Nato- tai JEF-maahan?
Toki nähtäisiin. Ja Britannia hankkisi silloin lisää Javelineja. Ja Venäjä ei tee mitään pelkällä ohjuksen laukaisualustalla, kun se ei itse tuota Javelin-ohjuksia.
Sinulla se välähti! Tyhjissä aivoissa syttyi viimein nerokas ajatus, jonka ulostit tänne palstalle.
Venäjällä on suuria ongelmia viemäröinneissä, joten tiltun mielessä pyörivät ulosteet päivästä toiseen, tunnista toiseen.
Prisman hyllyltä ei löydy javelineja.
Brittiarmeija on pelkkä varjo entisestään. Britit on tuhlannut vuosikymmenien mittaan satoja, satoja miljardeja puntia nk. kehitysapuun. Samalla brittien asevoimat on lahonneet.
Britit ei enää kykene itsenäiseen sodankäyntiin.
Britanniassakin tuudittauduttiin siihen, että Neuvostoliitto ei enää uhannut Eurooppaa ja luultiin, ettei Venäjä muuttuisi fasistiseksi ja imperialistiseksi terroristi- ja rikollisvaltioksi. Mutta onneksi sielläkin on herätty.
Niin tietenkin. Mitä niitä nyt varastossa pitämään. Aletaan sitten valmistamaan jos Venäjä hyökkää. Pidetään muutama kokous ja riidellään rahoista, eli annettaisiinko taas yksi veronalennus hyvätuloisille ja jos sittenkin valmistettaisiin ne Javelinit velaksi. Ei tietysti liikaa, aseteollisuus kun on tehotonta sosialismia.
Vai kuinka?
On herätty, mutta ei kuitenkaan valmisteta oleellisen tärkeitä aseita varastoon?
Jep jep.
Niitä on jo valmistettu kymmeniä tuhansia ja koko ajan tehdään lisää. Mutta toki Suomenkin pitäisi niitä hankkia, koska niillä on tuhottu Venäjän panssarikalustoa valtavasti.
No eipä yllätä. Onkohan Ukraina ymmärtänyt oikein noiden ohjusten käyttöidean 🤔
Kun ei pärjää niin ei pärjää.
Mikähän lienee Suomessa monen aseen ja ammuksen varastotilanne kun tavaraa virtaa Ukrainaan miljardiluvuissa ?
Älä huoli tilanne on loistava maamme kallioluolat ja asevarikot on täynnä mm .jenkkien tänne tuomia aseita 😉
Ei haittaa vaikka vihollinen keskittäisi rajoillemme hyökkäysryhmitykseen kalustoaan tuhansia Aaseja golfkärryjä ja ladanivoja kaikki kyllä tuhotaan tarpeen vaatiessa
Kovat on pojalla luulot 😂😂😂
Pieni poika, suuret puheet.
Juu, koronankaan aikana ei ollut mitään puutetta suojavarusteista. Sen kun vaan otettiin varmuusvarastoista ja ostettiin Onni Sarmasteelta.
Jos Venäjä hyökkää, niin sitten voidaan pitää kokous ja miettiä, että ostettaisiinko jostain, jos nyt joku sattuu myymään.
Ne kallioluolat ja asevarikot tiedetään tarkalleen missä sijaitsevat. Hoituvat taivaan tuuliin nopeastikin.
Sisilialaisilla on enemmän aasi kalustoa kuin venäjällä ja pohjoiskorealla yhteensä hyökkäys golf kärryissä venäjä kyllä sitten vetää pohjat